کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از آغاز سال

کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از آغاز سال

به گزارش لیدی شال دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی می گوید کرونا و گرانی، تقاضا برای خرید مواد غذایی را ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داده است.قاسمعلی حسنی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این که در پنج ماه گذشته اقلام اساسی سبد غذایی خانوار با چند درصد افزایش قیمت روبرو شده است، اظهار داشت: برنج ایرانی از آغاز سال حدود ۳۸ درصد افزایش قیمت داشته است. یعنی برنجی که در فروردین ماه کیلویی ۳۱ هزار تومان بود هم اکنون به کیلویی ۴۳ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: روغن هم در خردادماه ۳۵ درصد گرانتر شد که البته همین افزایش ۳۵ درصدی کاهش تقاضا را به دنبال داشت. چونکه وقتی کالایی با افزایش قیمت همراه شود اثر خویش را در سبد غذایی خانوار به صورت شفاف نمایان می کند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: شکر هم از آغاز سال افزایش قیمت ۹۰ درصدی را تجربه کرده است و قیمت مصوب آن از ۶۶۵۰ تومان برای صنف و صنعت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مصرف کننده از ۸۷۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است. با اینکه در بازار همین نرخ های مصوب هم رعایت نمی گردد و معمولاً شکر صنف و صنعت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب خرید و فروش می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: حبوبات هم از آغاز سال به علت خشکسالی و کاهش تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

حسنی در انتها اظهار داشت: کرونا و برگزار نشدن مراسم های عزا و عروسی، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم سبب شده که تقاضای خرید مواد غذایی ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کند.

منبع:

1400/05/27
23:51:47
5.0 / 5
481
تگهای خبر: بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal