صادرات زعفران به چه قیمتی؟

صادرات زعفران به چه قیمتی؟

به گزارش لیدی شال نایب رییس انجمن زعفران خراسان جنوبی اظهار داشت: صادرات زعفران زمانی موثر واقع می شود که در دراز مدت منافع ملی کشور و کشاورزان حفظ شود. این که زعفران ایران وارد کشورهای دیگر شده و از آنجا با برند آن کشورها صادر می شود علاوه براینکه هیچ تأثیر مثبتی بر آینده این محصول ندارد بلکه سبب خروج دسترنج کشاورزان از کشور با قیمت های ناچیز هم می شود.علی حسینی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه آمارها نشان داده است صادرات زعفران رشد داشته اما این رشد معنادار است، اظهار نمود: این که حدود ۳۰ تن زعفران ایران به افغانستان می رود و از آنجا با نام این کشور به کشورهای دیگر صادر می شود، صادرات اثربخشی نیست. باآنکه بنا به نظر برخی افراد خروج زعفران از کشور و کاهش موجودی به نفع ما خواهد بود اما این مبادرت به مثابه استفاده از آرامبخش برای دردهای مکرر بدون توجه به دلیل ریشه ای آن بوده و لحظه ای است. در واقع آن چیزی که این روزها تحت عنوان صادرات انجام می شود یک اقدام زودگذر است و تأثیر مثبتی بر آینده این محصول نخواهد داشت.

وی افزود: برخی معتقدند همین که زعفران صادر شود اتفاق خوبی است ولی ما می گوییم این مورد زمانی مفید می باشد که در دراز مدت منافع ملی کشور و کشاورزان حفظ شود.

زعفران ایران از هنگ کنگ به چین می رود

نایب رئیس انجمن زعفران خراسان جنوبی افزود: طبق آمارها در سالهای اخیر بیشترین میزان صادرات زعفران به کشورهای هنگ کنگ، چین، امارات، افغانستان و اسپانیا بوده است. این مورد هم حدودا برای همه روشن است که زعفران از ایران به هنگ کنگ صادرشده و از آنجا به صورت غیر قانونی وارد چین می شود. (بدلیل تعرفه سنگین ورود زعفران به چین و کم شدن سود مافیایی که یک سر آن در چین است). ولی متأسفانه پس از حدود ۲۰ سال هیچ کس قادر نیست این معضل را برطرف کند تا صادرات زعفران به صورت عادلانه و معقول به بازار پر مصرف چین صورت گیرد.

زعفران ایران وارد افغانستان شده و از آنجا به کشورهای دیگر صادر می شود

وی خاطرنشان کرد: صدور زعفران به افغانستان یکی دیگر از اقدامات بی برنامه ما است. این محصول هم اکنون رسماً به افغانستان صادر می شود اما ظاهراً بدلیل ممنوعیت ورود زعفران به افغانستان، در مرز ایران و افغانستان با نام دیگری وارد آن کشور می شود و سپس با برند افغان به سایر کشورها صادر می شود.
به قول وی تولید زعفران در افغانستان در حدی نیست که در دنیا بعنوان صادر کننده این محصول شناخته شود.

دسترنج کشاورزان با قیمت ناچیز از کشور خارج می شود

وی در انتها اظهار داشت: زعفران ایران قابل شناسایی و رهگیری است ولی شاهد می باشیم که با وجود اجرای طرح پایلوت در این حوزه حدود ۱۰ سال پیش، عزم جدی در وزارت جهاد کشاورزی برای این مورد وجود ندارد و هدف فقط خروج دسترنج کشاورزان از کشور با قیمت ناچیز است.

حسینی در انتها اظهار داشت: علاوه بر موارد ذکر شده، برنامه ریزی بلند مدتی برای صادرات این محصول با هدف کسب ارزش افزوده هم وجود ندارد.

منبع:

1400/05/26
16:33:21
5.0 / 5
645
تگهای خبر: بازار , صادرات , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal