در جلسه ای مطرح شد:

آمار اشتغال در فضای مجازی در هاله ای از ابهام

آمار اشتغال در فضای مجازی در هاله ای از ابهام

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهران با اعلان اینکه اطلاعات به دست آمده از اشتغال به وجود آمده در فضای مجازی کامل نیست، اظهار داشت: نقص اطلاعات سبب فقدان راهبرد برای این حوزه شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، مسعود شفیعی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در این نشست با اشاره به اینکه اطلاعات به دست آمده از میزان اشتغال به وجود آمده در فضای مجازی اطلاعات دقیق و کاملی نیست، اظهار داشت: نقص اطلاعات در این عرصه سبب شده نتوان راهبری جامع و کاملی در این عرصه داشت و برای توسعه این حوزه اقدام اساسی در قالب قانون انجام داد. وی افزود: وظیفه قانونی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران این است که در زمینه اشتغال راهبری داشته باشد اما با وجود اشتغال های بی شمار به وجود آمده در فضای مجازی نمی توان رصدی از این فضا داشت و راهکارهایی برای بهبود کسب و کارهای اینترنتی ارائه داد. شفیعی اشاره کرد: اینکه فضای مجازی و حوزه ICT، در زمینه اشتغال به سادگی مورد استفاده قرار می گیرد و برخی بروکراسی های اداری را ندارد، نقطه قوت این فضاست و ما به دنبال ایجاد محدودیت و سنگ اندازی در فضای تجارت الکترونیک نیستیم. وی با اشاره به دعوت از همکاران معاونت آمار و اطلاعات سازمان در این نشست تصریح کرد: یکی از ماموریت های معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت اجرای طرح های آماری درباب اشتغال برای رصد میزان اثربخشی برنامه های اشتغال در استان است و در زمینه ICT نیز نیازمند رصد فعالیت ها و میزان اشتغال هستیم تا بتوانیم اثر بخشی طرح های اشتغال در این عرصه را مورد بررسی قرار دهیم. مرتضی رضایی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران نیز در این نشست بیان کرد: دسترسی سهل هموطنان به فضای کسب وکار در بستر فضای مجازی مزیتی است که باید حفظ و تقویت شود اما در قالب قانونی نیز باید بتوان اطلاعات اشتغال را بمنظور برنامه ریزی کامل تر رصد کرد.
ابهام در تعاریف اشتغال اینترنتی مسعود افشین معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز در این نشست اظهار داشت: در زمینه طرح های آماری تا حالا آمار اشتغال مشاغل جدا از مشاغل حوزه ICT مورد بررسی قرار می گرفت و برای به دست آوردن آمار اشتغال در این عرصه با چالش هایی همچون نداشتن تعریف واحد از اشتغال در این عرصه، سازمان ها و ارگان هایی که با این مشاغل مرتبط هستند و حوزه جغرافیایی نامتمرکز این مشاغل روبه رو هستیم. شهرام عدالتی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز در این نشست با اشاره به گسترش بدون مرز تجارت الکترونیک در جهان و به تبع آن کشور اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه که در سال پایانی اجرای آن قرار داریم الزام رشد و توسعه در این فضا وجود داشت و بیشترین سهم از رشد اقتصادی در استان تهران نیز در این فضا دیده شده بود. وی افزود: با این وصف ترسیم آینده تهران بدون در نظر گرفتن تجارت الکترونیک و مشاغل تحت وب شدنی نیست اما باتوجه به پیچیدگی این فضا باید گام به گام جلو رویم.
عدالتی اشاره کرد: در برنامه هفتم توسعه حوزه تجارت الکترونیک از پیشران های اقتصادی در کشور خواهد بود و از اکنون باید برای تدوین برنامه هفتم توسعه در زمینه اشتغال برای این حوزه سهم اساسی قائل شویم. رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در آخر این جلسه با جمع بندی نظرات ارائه شد، اظهار داشت: با توافق مرکز آمار ایران و مرکز ارتباطات و فناوری اطلاعات لازم است در پرسشنامه های مرکز آمار ایران در طرح های آماری بازبینی صورت گیرد و فاکتورهای سنجش اشتغال در فضای مجازی نیز در این پرسشنامه ها گنجانده شود. شفیعی افزود: در زمینه فضای مجازی باید فاکتورهای سنجش میزان اشتغال همچون ساعت- نفر و… مورد بازبینی قرار گیرد و با داده های در دسترس در فضای مجازی در این عرصه گام برداریم.

1400/05/11
20:12:16
5.0 / 5
906
تگهای خبر: اقتصادی , اینترنت , تجارت , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal