با تهدید اعتصاب

تامین جهانی مس به خطر افتاد

تامین جهانی مس به خطر افتاد

لیدی شال: کارگران بزرگترین معدن مس جهان با رد پیشنهاد نهایی گروه بی اچ پی درباب دستمزد، به اعتصاب رای دادند که نگرانیهایی درباب تامین جهانی این فلز باارزش را برخواهد انگیخت.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در این رای گیری ۹۹.۵ درصد از ۲۱۷۵ عضو اتحادیه اصلی اسکوندیدا با تحت فشار قرار دادن بی اچ پی برای دادن پیشنهاد بهتر برای توافق دستمزد سه ساله جدید موافقت کردند. مقررات کارگری در شیلی به هر یک از طرفین اجازه می دهد از دستکم پنج روز میانجی گری دولت قبل از شروع یک اعتصاب استفاده کنند. گروه بی اچ پی تایید نمود که بمنظور رسیدن به توافق، درخواست میانجی گری خواهدنمود.

احتمال مختل شدن تولید معدن اسکوندیدا که سال قبل ۱.۲ میلیون تن سنگ مس استخراج کرد، در سراسر بازار مس انعکاس پیدا کرده است آن هم در شرایطی که تقاضا قوی و قیمتها بالاست. بهای معاملات در دو هفته گذشته حدود پنج درصد بالا رفته است. همین اتحادیه کارگری که حالا خواهان سهم بزرگتری از درآمد مس است، بازار را در سال ۲۰۱۷ با توقف ۴۴ روزه کار بهم ریخت.

شیلی که در بیش از یک چهارم از عرضه جهانی مس سهم دارد، شاهد مجموعه مذاکرات دستمزد است که ریسک مختل شدن عرضه را به همراه دارند آن هم درست وقتی که تریلیونها دلار محرک مالی دولتی تقاضا برای فلزات صنعتی را تقویت کرده است.

کارگران معدن با درآمدهای بالای تولیدکننده جسارت یافته اند درخواست دستمزد بهتری داشته باشند. از طرف دیگر دولت شیلی به دنبال افزایش مالیاتها برای حل نابرابریهای اقتصادیست که با شیوع ویروس کرونا تشدید شده اند. شرکتهای معدنی همزمان با کاهش کیفیت سنگهای استخراج شده و افزایش هزینه های عملیاتی، تلاش می کنند هزینه های نیروی کار خودرا کنترل کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سران اتحادیه اسکوندیدا این شرکت را متهم می کنند بمنظور تقویت راندمان و سود، پاداشهای بزرگ را در قبال ساعات کاری طولانی تر و درخواستهای جدید معلق کرده اند. شرکت بی اچ پی اعلام نموده که پیشنهادش شامل شرایط بهتر و مزایای جدید است و همچنان از مذاکره استقبال می کند.

منبع:

1400/05/11
12:39:37
5.0 / 5
925
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , دولتی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal