دلیلهای نوسان قیمت سیمان چیست؟

دلیلهای نوسان قیمت سیمان چیست؟

لیدی شال: در پی محدودیت های اعمالی در مصرف برق صنایع فولادی و سیمانی و کاهش تولید، معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید براینکه این وزارتخانه تمام تلاش خودرا در امتداد تامین برق مورد نیاز صنعت سیمان و فولاد انجام می دهد، قطعی برق و کاهش تولید سیمان را یکی از دلیلهای نوسانات قیمت سیمان در ایام اخیر دانست.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، محدودیت های اعمالی در مصرف برق صنایع فولادی و سیمانی را گرفتار چالش کرده و به جهت این که میزان تولید کاهش یافته است، قیمت ها خصوصاً قیمت سیمان در ایام اخیر نوسان زیادی داشته است.

این در حالی است که باوجود این که قرار بود از چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ تیرماه) لغایت روز گذشته (سوم مردادماه) صنایع سیمان۲۴ ساعته بدون محدودیت و صنایع فولادی ۲۴ ساعته با ۵۰ درصد دیماند مصرفی به فعالیت بپردازند اما نظر شرکت توانیر عوض شد و طبق ابلاغیه محدودیت تامین برق واحدهای سیمان و فولاد کشور، صنایع فولادی که مجاز به فعالیت ۲۴ ساعته با ۵۰ درصد دیماند مصرفی بودند، از روز پنجشنبه (۳۱ تیرماه) امکان فعالیت آنها مجدد محدودتر شد اما همچنان صنایع سیمانی، نامحدود مجاز به فعالیت بودند.

در این راستا، فرهاد رحمانی-معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت- در یک برنامه تلویزیونی با اعلان اینکه هم اکنون ۸۰ واحد سیمانی فعال در کشور با ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن وجود دارد، اظهار نمود: برنامه تولید ۱۴۰۰ برای این واحدها بیش از ۷۲ میلیون تن در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز و وجود شرایط تولید قابل ارتقا تا میزان ۷۵ میلیون تن نیز خواهد بود.
وی ضمن تاکید بر این که تمام تولید سیمان کشور وارد بازار (بازار صادرات و بازار داخلی) می شود میزان صادرات در سه ماهه نخست سال جاری را حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن اعلام نمود و اضافه کرد: میزان نیاز بازار داخل در ابتدای سال قبل حدود ۵۵ میلیون تن بوده است که در انتهای سال قبل با افزایش پنج درصدی به ۵۸ میلیون تن رسید. برای سال جاری نیز تولید ۶۰ میلیون تنی پیش بینی شده که با برنامه ریزی تولید ۷۲ میلیون تنی سیمان، ۱۲ میلیون تن سیمان برای صادرات خواهیم داشت.
این مقام مسئول وزارت صمت یکی از دلیلهای اصلی افزایش قیمت سیمان طی روزهای اخیر را قطعی برق دانسته و اظهار داشت: زمستان سال قبل (۲۳ دی ماه تا ۱۸ بهمن ماه)، قطعی برق موجب شد پنج میلیون تن سیمان تولید نشود؛ فلذا این اتفاق سبب ایجاد بازاری سیاه در آن مقطع شد که با بهبود شرایط و افزایش تولید، نیاز بازار پوشش و مشکلات برطرف شد. هم اکنون باردیگر این اتفاق افتاده است و در دو هفته گذشته واحدهای سیمانی با ۱۰ درصد دیماند فعالیت کردند که در چند روز گذشته به ۵۰ درصد دیماند افزایش پیدا کرد اما باردیگر از روز شنبه (دوم مردادماه) فعالیت این واحدها با ۱۰ درصد دیماند مجاز است.
رحمانی ضمن تاکید بر نقش و اهمیت تامین برق و انرژی در صنعت سیمان، از تولید سیمان در واحدهای تولیدی با کمک ذخیره ۹ میلیون تنی کلینکر این واحدها آگاهی داد که طی دوهفته اخیر به هشت میلیون تن کاهش پیدا کرده است. باوجود افزایش ۲۹ درصدی تولید سیمان در خرداد ماه، چنانچه قطعی برق برای واحدهای تولیدی سیمان ادامه دار باشد، موجودی هشت میلیون تنی کلینکر، حداقل تا یک ماه و نیم می تواند تولید سیمان را پوشش دهد.
معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه، بر تلاش وزارت صمت برای تامین برق واحدهای تولید سیمان و فولاد اصرار کرد و اظهار داشت: برمبنای سیاستهای اتخاذ شده در خصوص حفظ برق خانگی و کاهش برق صنعت، برق صنعت سیمان و فولاد نیز کاهش پیدا کرد.
وی ضمن اعلام برگزاری جلسات گوناگون با وزارت نیرو در امتداد ایجاد هماهنگی برای رفع اشکال تامین برق واحدهای تولید سیمان، اظهار داشت: وزارت صمت پیشنهاد ۷۰ درصد دیماند بصورت پایدار را ارایه داده است تا تولید تداوم داشته باشد و تقاضای بازار پاسخ داده شود اما هنوز به تفاهم نهایی در این خصوص نرسیده ایم و جلسات برای گرفتن تصمیم نهایی همچنان ادامه خواهد داشت.

ضرورت مشخص شدن سازوکار عرضه سیمان دربورس
این مقام صنعتی از مخالفت وزارت صمت درباب عرضه سیمان در بورس کالا به سبب مشخص نبودن ساز و کارهای آن آگاهی داد و اشاره کرد: یکی از دلیلهای افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ هم اکنون موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست و علاوه بر آن گرفتن کد بورسی زمانبر است و تا کنون هیچ جلسه ای برای مشخص کردن ساز و کارهای آن برگزار نشده است.
رحمانی با استناد به برگزاری سال مالی شرکتهای سیمانی موجود در بورس و سود بالای این صنعت، کشف قیمت سیمان در بورس را غیرلازم دانست و اصلاح آنرا خواهان شد.
وی ضمن اشاره به این که هزینه تمام شده تولید سیمان بین ۱۹۰ تا ۲۳۰ هزار تومان برآورد شده است و هم اکنون سیمان فله به قیمت ۳۰۸ هزار تومان و سیمان پاکتی ۴۲۰ هزار تومان عرضه می شود؛ اظهار نمود: از دو سال پیش با خروج سیمان از سبد حمایتی، این صنعت موظف به رعایت قیمت گذاری تحت سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و تولیدکننده می شود و صنعت سیمان برای رعایت این ضوابط و این که مشمول تعزیرات نشود، قیمت را تعیین می کند.
منبع:

1400/05/04
21:20:16
5.0 / 5
794
تگهای خبر: بازار , تجارت , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal