افزایش ۴۰۰ درصدی مواد اولیه تولید قارچ

افزایش ۴۰۰ درصدی مواد اولیه تولید قارچ

به گزارش لیدی شال رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی از افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولید قارچ در کمتر از ۶ماه و اقتصادی نبودن تولید این محصول به علت بالا رفتن هزینه های تولید اطلاع داد.مهدی رجبی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت قارچ در ایام اخیر افزایش پیدا کرده است یا خیر، اظهار داشت: قارچ افزایش قیمتی نداشته است و هم اکنون قیمت آن به صورت عمده و فله کیلویی ۳۵ هزارتومان و به صورت خرده فروشی و بسته بندی حدود ۵۵ هزارتومان است.

وی افزود: ابتدای سال ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتیم که البته منطقی نبود، چونکه هزینه های تولید به حدی بالا رفته است که این میزان افزایش قیمت، هزینه های تولیدکنندگان را پوشش نمی دهد.

رییس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به اینکه تولید قارچ اقتصادی نیست و بعضی از تولیدکنندگان دست از کار کشیده اند، اضافه کرد: در کمتر از ۶ ماه در مواد اولیه افزایش قیمت ۴۰۰ درصدی داشته ایم. کلش که برای بستر رویش قارچ استفاده می شود از کیلویی ۱۵۰۰ تومان در فروردین ماه به کیلویی ۴۵۰۰ تومان در اردیبهشت ماه رسیده و خاک بیشتر از ۲ برابر افزایش قیمت داشته است. همینطور به علت کاهش جوجه ریزی تولید کود مرغی هم کاهش یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه دلالان بازار را در اختیار خود گرفته اند. برخی استان ها کلش مازاد دارند ولی اجازه خروج آنرا از استان ندارند. در نتیجه دلالان این کلش ها را دپو کرده اند تا در ماههای آینده با چندین برابر قیمت به تولیدکنندگان بفروشند.

رجبی در انتها اظهار داشت: افزایش هزینه های تولید تولیدکنندگان را به ورشکستگی کشانده است و اگر فکری برای این شرایط نشود صنعت قارچ نابود خواهد شد.

منبع:

1400/04/26
15:13:42
5.0 / 5
344
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal