رئیس اتاق بازرگانی اهواز مطرح كرد

۹ هزار تن خرما بدون خریدار خارجی در انبارهای خوزستان مانده است

۹ هزار تن خرما بدون خریدار خارجی در انبارهای خوزستان مانده است

به گزارش لیدی شال خوزستان رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: بیشتر از ۹ هزار تن خرمای خریداری شده از جانب واحدهای بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان به علت نبود تقاضای بازارهای بین المللی، در انبارها مانده و حجم بالایی از نقدینگی این بخش های تولیدی را مسدود کرده است.شهلا عموری در انتها جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی که امروز (۲۲ تیرماه) در اهواز برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: هفته گذشته سفری به کشور عراق داشتیم که منجر به انعقاد تفاهمنامه شد.

به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: تا پیش از این دانشگاه های مشهد و تهران در فهرست دانشگاه های مورد تایید بصره بودند که در چند سفر، بالاخره پس از اینکه زیرساخت های دانشگاهی استان خوزستان برای آنها تشریح شد؛ مسؤلان دانشگاه بصره، دانشگاه شهید چمران اهواز را هم در فهرست خود قرار دادند.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: تفاهمنامه منعقدشده میان دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه بصره عراق، سبب ارتباط نزدیک تر مراکز علمی استان خوزستان با کشور عراق خواهد شد و به تبادل دانشجو و اساتید منجر می شود.

عموری خاطرنشان کرد: در سمت شلمچه عراق، زیرساخت هایی از جانب بخش خصوصی آن کشور بوجود آمده و امکان تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی ایران در سمت عراقی مرز شلمچه فراهم گشته است تا این کار به عراق منتقل شود هر چند اگر قرار باشد تخلیه و بارگیری در سمت شلمچه عراق صورت گیرد، بیشتر از یک هزار کارگر که در این خصوص در استان خوزستان فعالیت می نمایند، بیکار می شوند.

وی اظهار داشت: استان خوزستان با دارا بودن بیشتر از ۴۰ هزار هکتار نخلستان، یکی از شش استان اصلی تولید خرمای کشور است و سهمی در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی از صادرات خرمای کشور به استان خوزستان اختصاص دارد.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اضافه کرد: بر مبنای درخواست های ارسال شده به دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان، واحدهای درجه بندی و بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان با چالش های محتلفی در حوزه کسب و کار روبه رو هستند.

عموری اظهار داشت: با عنایت به این که بخش های صنایع تبدیلی و صادرات، پاشنه آشیل بخش تولید هستند؛ لزوم دارد توجه و اهتمام ویژه ای به بهبود شرایط فعالان در این دو حوزه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون همچون مهم ترین چالش ها، وجود بالغ بر ۹ هزار تن خرمای خریداری شده در انبارهای واحدهای بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما در استان خوزستان است که به علت نبود تقاضای بازارهای بین المللی، در انبار مانده و حجم بالایی از نقدینگی اعضای این اتحادیه را مسدود کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز خاطرنشان کرد: این حجم از خرمای موجود در انبارها که پارسال خریداری شده است، قدرت نقدینگی کارگاه های فرآوری و بسته بندی در استان خوزستان را برای ورود به خرید توافقی ویژه سال ۱۴۰۰ تحت الشعاع قرارخواهد داد.

منبع:

1400/04/23
11:28:13
5.0 / 5
573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵