بادمجان كارانی كه خرجشان با دخلشان نمی خواند

بادمجان كارانی كه خرجشان با دخلشان نمی خواند

لیدی شال: از تهران شهرستان ورامین بعنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور مطرح است و تولید انواع محصولات کشاورزی در سال باعث شده تا این منطقه نقش مهمی در تامین محصولات کشاورزی در کشور و استان تهران داشته باشد، بااینکه باز هم قصه پرغصه کشاورزانی که خرجشان با دخلشان نمی خواند مطرح است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بدون شک باتوجه به اینکه بخش عمده ای از محصولات کشاورزی کشور در دشت حاصل خیز ورامین تولید می شود و پس در خیلی از محصولات مهم مانند؛ گوجه فرنگی، طالبی، بادمجان، خیار و... رتبه های نخست را به خود اختصاص داده نیازمند مدیریت صحیح در تولید محصول و عرضه آن به بازار است ؛ اما متاسفانه برخی اتفاقات کام کشاورزان را تلخ کرده است.
شهرستان ورامین از دیرباز بعنوان یکی از قطب ها و مراکز اصلی کشت بادمجان در کشور به حساب آمده و مشتریان ویژه خودرا دارد؛ کیفیت بادمجان ورامین به حدی است که خیلی از مردم استانهای مختلف کشور، ترجیح می دهند تا از محصول این شهرستان برای تهیه غذاهای خوش طعم ایرانی استفاده کنند.


علی وزیرزاده یکی از کشاورزان در این خصوص به خبرنگار ایسنا می گوید: باتوجه به افزایش هزینه های نهاده های کشاورزی و مهم بودن برداشت نخستین محصولات، طی سالیان گذشته کشاورزان به استفاده از نشاء برای تولید صیفی جات رو آورده اند.
محمد مهابادی یکی دیگر از کشاورزان دشت ورامین در این رابطه خاطرنشان می کند: امروزه بادمجان کاران برای کشت محصول خود هزینه هایی نظیر کود، آب، سم، دستمزد کارگر، بسته بندی و غیره را متحمل می شوند.
وی با اشاره به این نکته که بادمجان این منطقه آوازه ای بلند دارد، می گوید: نباید اجازه داد که بادمجان کاران و کشاورزان فعال در این عرصه دلسرد شوند، باید با تدوین راهکارهای مختلف حمایت های لازم از آنان صورت گیرد.
این کشاورز بیان می کند: امیدواریم مسئولان فکری به حال کشاورزانی که به کشت بادمجان پرداخته اند، کرده و از آنان حمایت لازم را انجام دهند.
عباس بیات یکی از فعالان حوزه تره بار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، وضعیت فروش بادمجان در ورامین را نامطلوب توصیف و اظهار می کند: فروش هر کیلوگرم بادمجان در میادین و بازار با قیمت حدود ۲۰۰۰ تومان انجام می شود.
وی با اشاره به هزینه های بالای کشت محصولات در زمینه کشاورزی ادامه می دهد: درحالی که کشاورزان هزینه هایی بمراتب بیشتر برای به ثمر نشستن محصولات خود پرداخته اند، اما مجبورند تا باتوجه به وضعیت بازار و جلوگیری از ضرر مضاعف، محصولات خودرا به این قیمت ها عرضه کنند.
سعید عرب کشاورز جوان روستای محمدآباد عرب ها عنوان می کند: افزایش شدید نهاده های کشاورزی از قبیل بذر، کود و سم هزینه بسیار سنگینی را به کشاورز تحمیل می کند اما متاسفانه در بازار فروش با نوسانات بسیار زیادی مواجه هستیم.
وی ادامه می دهد: آنقدر نوسان قیمت در بازار وجود دارد که برای هفته آتی خودمان هم نمی دانیم باید چکار نماییم، هم اکنون بادمجان با بهترین کیفیت را در میدان تره بار شهرستان های ورامین و پیشوا از ما کیلویی ۲۰۰۰ تومان خریداری می کنند.
این کشاورز زحمتکش ورامینی عنوان می کند: یک کارتون بادمجان باکیفیت که بچینیم، حدودا ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد و این در حالیست که اگر هزینه های جانبی مثل ( کرایه، برداشت، کارتون و... ) را از این قیمت کم نماییم، خواهیم دید که کشاورزان ضرر کرده اند.
عرب ادامه می دهد: این نوع محصول و فروش آن برای کشاورز ضرر بزرگی شمرده می شود پس از مسئولان تقاضا داریم خرید تضمینی محصولات و ارائه برنامه کشت به کشاورزان در منطقه و دشت ورامین را در دستور کار خود قرار دهند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، کشاورزان ورامینی این روزها در ساعات اولیه بامداد مشغول برداشت بادمجان می شوند؛ آنها بادمجان ها را در پارچه ای که دور کمر خود بسته اند، جمع آوری و بعد از پر و سنگین شدن پارچه ها، آنها را در کیسه های پلاستیکی برای فروش تخلیه می کنند.
کیسه های پلاستیکی پر شده از بادمجان ورامین که طرفداران زیادی حتی از سایر نقاط کشور دارد، بعد از بسته بندی، برای عرضه راهی بازار می شود.
یکی از آرزوهای کشاورزان دشت ورامین، حضور صنایع تبدیلی کشاورزی در کنار عرصه های تولید است که باید تحقق پیدا کند بااینکه هنوز هم این بخش مهم در بی مهری مسئولان امر قرار گرفته است؛ صنایع تبدیلی یکی از شعارهای مهم کاندیداهای مجلس و شورای اسلامی شهر در دوره ها و دولت های مختلف بوده است، اما شعار برای من مردم ورامین نان و آب نمی گردد، ای کاش مسئولان کمی به این شعارها جامه عمل بپوشانند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/04/22
21:20:03
5.0 / 5
581
تگهای خبر: بازار , تضمین , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal