معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد؛

جزییات قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا

جزییات قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده معاملات طلا از 12 دی ماه امسال اجرائی شده و اصل طلا از این مالیات معاف و 9 درصد به کارمزد و اجرت تعلق میگیرد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، محمد مسیحی در برنامه زنده تلویزیونی درباره قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش طلا اظهار داشت: در لایحه اصلاحیه ای که از طرف دولت به مجلس تقدیم شده بود، نرخ ۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده برای کارمزد و اجرت خرید و فروش طلا پیشنهاد شده بود اما در مصوبه نهایی نمایندگان، مالیات بر ارزش افزوده برای اجرت و کارمزد فروش طلا به ۹ درصد افزایش یافت و اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.
آغاز اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا از ۱۲ دی ماه ۱۴۰۰
وی اضافه کرد: در یک هفته اخیر برای مردم و فروشندگان طلا ابهام به وجود آمده بود اما در قانون آمده ۶ ماه بعد از تاریخ ابلاغ، این قانون لازم الاجراست که از ۱۲ دی ماه اصل طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود اما اجرت و کارمزد آن مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی افزود: اجرای این قانون مشروط به این است که کلیه معاملات از طرف طلافروشان در سامانه مؤدیان مالیاتی به تفکیک اصل طلا و اجرت و دستمزد آن ثبت گردد.
اگر طلافروشان قیمت اصل و اجرت و کارمزد را تفکیک نکنند، ۹ درصد دیگر جریمه می شوند
وی اشاره کرد: اگر این موضوعات رعایت نشود یعنی اگر طلافروشان قیمت اصل و اجرت و کارمزد را تفکیک نکنند، علاوه بر این که اجرت و کارمزد مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می شود، ۹ درصد دیگر بعنوان جریمه غیرقابل بخشش به فروشندگان طلا تعلق خواهد گرفت که این جریمه ۹ درصدی قابل انتقال به مشتری نخواهد بود.
واردات و فروش شمش طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد
مسیحی با تاکید بر این که باید همه معاملات طلا به تفکیک اصل، اجرت و کارمزد در سامانه ثبت گردد اظهار داشت: شمش طلا شامل واردات و عرضه آن طبق قانون از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: ثبت معاملات در سامانه مؤدیان نه فقط برای صنف طلافروشان بلکه برای همه فعالان اقتصادی الزامی است و صورت حساب کارهای اقتصادی آنها شامل اطلاعات هویتی، قیمت اصل طلا، کارمزد و اجرت آن بصورت تفکیک شده در این سامانه ثبت می شود.

1400/04/20
13:32:34
5.0 / 5
349
تگهای خبر: اقتصادی , طلا , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal