خرید تضمینی شیرخام به قیمت كیلویی 6400 تومان

خرید تضمینی شیرخام به قیمت كیلویی 6400 تومان

شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم شیرخام را ۶۴۰۰ تومان تصویب کرد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، چندین ماه است که دامداران به پایین بودن نرخ مصوب شیرخام و بالا بودن هزینه های تولید همچون خوراک دام اعتراض دارند و بارها فعالان صنعت دامپروری از دولت درخواست نمودند که نسبت به اصلاح قیمت مصوب شیرخام اقدامات لازم را انجام دهند تا از ضرر و زیان دامداران جلوگیری شود تا صنعت دامپروری زمین نخورد.

در این راستا روز گذشته خبری در خصوص اصلاح قیمت شیرخام منتشر گردید و وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای اعلام نمود که شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت هر کیلوگرم شیرخام را ۶۴۰۰ تومان تصویب کرده است.

در متن مصوبه انتشار یافته شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی آمده است که این شورا در جلسه مورخ ۱۴ تیر ۱۴۰۰ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در جهت پشتیبانی از دامداران و پایداری تولید در خشکسالی، قیمت هر کیلوگرم شیرخام را با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، ۶۴۰۰ تومان تصویب کرده است و به ازای هر ۰.۱ درصد افزایش یا کاهش درصد چربی مبلغ ۸۰۰ ریال متناسب با افزایش یا کاهش درصد چربی به قیمت شیرخام اضافه یا کسر خواهد شد.

این مصوبه در حالیست که یک کارشناس صنایع لبنی به ایسنا می گوید قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومانی قیمت خرید تضمینی شیرخام در جهت پشتیبانی از دامداران و پیشگیری از ضرر و زیان آنها بوده است و برای سازمان های زیر پوشش وزارت جهاد جهت خرید تضمینی شیرخام تکلیف ایجاد کرده، نه صنایع لبنی.

وی می افزاید: البته اگر قیمت محصولات لبنی هم توامان افزایش یابد و بازار هم کشش داشته باشد به نظر نمی رسد کارخانه ها مخالفتی با این قیمت داشته باشند ولی اگر قرار باشد قیمت شیرخام بالا رود ولی محصولات لبنی ثابت بمانند مصوبه قابلیت اجرا نخواهد داشت.

به گفته این کارشناس، یک پیشنهاد این است که کارخانه های لبنی شیر را با همان قیمت قبلی ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان خریداری کنند و مابه التفاوت آن تا ۶۴۰۰ تومان توسط وزارت جهاد کشاورزی به صورت تضمینی به دامدار پرداخت گردد، ولی هنوز در مورد آن تصمیم گیری نشده است. این مصوبه وزیر جهاد کشاورزی ابهامات زیادی دارد که بایستی سازوکارهای اجرایی آن مشخص شود.

منبع:

1400/04/19
18:50:48
5.0 / 5
751
تگهای خبر: بازار , تضمین , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal