روحانی در آیین افتتاح طرح های صنعتی و معدنی:

در ماه های اخیر بورس نشاط پیدا كرده است

در ماه های اخیر بورس نشاط پیدا كرده است

رییس جمهور تلاش دولت یازدهم و دوازدهم را معطوف به توسعه و تعمیق بورس عنوان نمود و اظهار داشت: از شروع دولت یازدهم تصمیم دولت بر این بود تا کاری نماییم که شرکت های اقتصادی بزرگ دولتی را وارد بورس نماییم و مدیریت بنگاه ها در اختیار دولت نباشد. بخش بزرگی از این کار انجام گرفت، اما یک بخش بزرگی هم بخاطر مقاومت برخی دستگاهها انجام نگرفت. به طور معمول دستگاهها به جهت اینکه از پول و کاسبی فاصله بگیرند و جدا بشوند، مقاومت می کنند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در هفتاد و نهمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید و در آیین افتتاح طرح های ملی صنعتی و معدنی در استان کرمان، اضافه کرد: افتتاح منظم هر هفته طرح ها و پروژه های ملی کشور از شروع سال ۹۹ تاکنون، پیام روشن و مفهوم بسیار مهمی برای دوستان و دشمنان ما دارد.
روحانی اضافه کرد: پیام این افتتاح ها این است که ملت ایران با استعداد بالای خود، استفاده از ظرفیت ها، بهره مندی از بانک ها، سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری و استفاده درست و بهینه از امکانات کشور قادر می باشد در وضعیت سخت جنگ اقتصادی تولید و جهش تولید را پیش براند و شاهد افتتاح طرح های مهم و بزرگ ملی در کشور باشیم.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به طرح های افتتاح شده در حوزه صنایع فولاد در کشور، اظهار داشت: با تکمیل شدن زنجیره فولاد در کشور امروز از خام فروشی این محصول بطور کامل فاصله گرفته ایم.
روحانی با اعلان اینکه دولت و ملت در کنار هم در سخت ترین شرایط، مهم ترین پروژه ها را به ثمر رساندند، اظهار داشت: این که برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک مجتمع بزرگ فولادی را با طرح کوره بلند افتتاح می نماییم، نشان دهنده این است که مردم، جوانان، مهندسین و کارگران کشور برای سربلندی ایران عزیز لحظه ای درنگ نمی کنند و راه و مسیر خودشان را ادامه می دهند.
رئیس جمهور با اشاره به این که در حین افتتاح طرح های امروز نکات چشمگیری عنوان شد، در توضیح این نکات گفت: یکی از نکات این بود که می شود سرمایه های خرد و کوچک مردم را کنار هم قرار داد و با مشارکت مردم یک طرح عظیم و بزرگ را به ثمر رساند و بعد هم آنرا در فرابورس و بورس عرضه نمود.
روحانی افزود: نکته دیگر جلسه امروز این بود که یک طرح عظیم تولید فولاد در یک استان با ظرفیت ۱.۷ راه اندازی شد که حدودا خودکفا هم هست. یعنی هم زنجیره اش را از سنگ آهن گرفته تا مراحل بعدی در استان تامین می کند و هم برق و آب لازم را با تاسیس نیروگاه و توافق با شرکت آبفا و تصفیه فاضلاب تامین می کند.
رئیس جمهور این خودکفایی را حائز اهمیت فراوان دانست و اشاره کرد: مشارکت مردم در اینطور طرح ها بسیار مهم می باشد. هر کسی در حد توان خودش باید بیاید و مشارکت کند.
روحانی در ادامه با اعلان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، بورس یک کار عظیم و بزرگی در کشور انجام داد، اشاره کرد: البته بازار سرمایه به طور معمول ریسک دارد و روند آن نوسانی است، اما در مجموع در این ماه های اخیر باز هم بورس یک مقدار نشاط پیدا کرده است.
رئیس جمهور تلاش دولت یازدهم و دوازدهم را معطوف به توسعه و تعمیق بورس عنوان نمود و اظهار داشت: از شروع دولت یازدهم تصمیم دولت بر این بود تا کاری نماییم که شرکت های اقتصادی بزرگ دولتی را وارد بورس نماییم و مدیریت بنگاه ها در اختیار دولت نباشد. بخش بزرگی از این کار انجام گرفت اما یک بخش بزرگی هم بخاطر مقاومت برخی دستگاهها انجام نگرفت. به طور معمول دستگاهها به جهت اینکه از پول و کاسبی فاصله بگیرند و جدا بشوند، مقاومت می کنند.
روحانی افزود: امروز بورس یک بازار بسیار مهمست و در طولانی مدت هم سود چشمگیری دارد. سرمایه گذاری در بورس باید در یک زمان ۱۰ ساله در نظر گرفته شود. اگر اینطور نگاه کردیم، سرمایه گذاری در بورس حتی از سود بانکی و سکه و دلار هم بیشتر است.
رئیس جمهور با اشاره به این که بوسیله بورس توانستیم میلیونها نفر از مردم را وارد کسب وکار جدیدی نماییم، گفت: امیدوارم با دقت هایی که در بورس انجام می گیرد و شورای عالی بورس انجام می دهد و مصوبات فراوانی که در ماه های اخیر درباره بورس داشتیم، تا اختتام دولت بورس در راه درست خودش حرکت نماید و دولت سیزدهم هم بتواند از این بازار به خوبی استفاده نماید. این بازار می تواند حتی اعتبارات مالی سرمایه گذاری های بزرگ را تامین کند.
روحانی با تاکید بر این که در کنار بخش های بزرگ صنعتی، باید به مسأله فضای سبز هم دقت کنیم و آلودگی های احتمالی بخش های بزرگ صنعتی را با درختکاری جبران نماییم، اشاره کرد: نکته دیگر این است که اگر جایی، یک مجتمع بزرگ صنعتی راه اندازی می شود، باید از جوان های همان منطقه، شهرستان و استان، حداکثر استفاده را ببرند.
رئیس جمهور در آخر با اشاره به نقش بانک ها در گسترش زیرساخت های کشور با اعلان اینکه ممکنست اشکالاتی در فعالیت بانک ها باشد اما در عین حال کارهای عظیم و بزرگی هم توسط بانک ها انجام می گیرد، اشاره کرد: نباید خدمات بانک ها را در آبادانی ایران فراموش نماییم. برای سرمایه گذاری های بزرگ یا باید بانکهای داخلی و خارجی وارد شوند یا باید بازار سرمایه وارد شود یا صندوق توسعه که بدون اینها نمی گردد سرمایه گذاری های عظیم و بزرگ را انجام داد.1400/04/18
14:16:06
5.0 / 5
501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal