در نشست شورای سیاست گذاری صنعت گوهرسنگ ها مطرح شد

ایمیدرو، متولی اجرای سند ملی توسعه گوهرسنگ ها

ایمیدرو، متولی اجرای سند ملی توسعه گوهرسنگ ها

به گزارش لیدی شال طبق اعلام رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دوازدهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت گوهرسنگ ها، ضمن تاکید بر اجرای سند ملی توسعه گوهرسنگ ها با راهبری این سازمان، از عرضه پیشنهادها برای فاز عملیاتی این صنعت (گوهرسنگ ها) طی دو هفته آینده به نهادهای بالادستی اطلاع داد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، وجیه الله جعفری در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، بعد از عرضه گزارش شورا برای دو افق 1405 و 1410 صنعت گوهرسنگ ها و همینطور انعکاس نظرات اعضا، اظهار نمود: شورای سیاستگذاری صنعت گوهرسنگ ها از 9 کمیته تخصصی تشکیل شده که پیشنهادهای اولویت دار دریافت و آنرا برای هماهنگی یا رفع چالش های موجود، در اختیار نهادهای بالادستی قرار می دهد ونظرات پیشنهادی برای اجرای هرچه مطلوب تر فاز عملیاتی سند جامع گوهرسنگ ها، طی دو هفته آینده نهایی و عرضه خواهد شد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به این که به تازگی، وزیر صمت سند ملی توسعه گوهرسنگ ها (به عنوان سند فرابخشی) را ابلاغ کرده که بر مبنای آن، ایمیدرو (معاونت طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی) متولی و مجری این سند است و مسئولیت هماهنگی بین نهادهای بالادستی و پایین دستی، تشکل ها و بخش خصوصی و سایر ذی نفعان برعهده دارد، اظهار داشت: در راه عملیاتی شدن این سند کلان، نیازمند هماهنگی با دولت و تدوین کنندگان برنامه هفتم توسعه کشور هستیم.
وی ادامه داد: محور این هماهنگی ها دبیرخانه شورا خواهد بود که زیر نظر معاونت طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، فعالیت می کند. ملاک و چارچوب فعالیت ما سند جامع گوهرسنگ ها است. نشست های شورای راهبری صنعت گوهرسنگ ها را به صورت فصلی و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار می نماییم و شورای سیاستگذاری هم ابتدا به صورت دو هفته یکبار (برای رفع نیازهای اولویت دار) و سپس به صورت ماهانه، جلسات را برگزار می نماید.
معاون وزیر صمت در انتها تصریح کرد: ایمیدرو، تنها به وظیفه خود در سند جامع گوهرسنگ ها و هم انجام هماهنگی ها می پردازد و دخالتی در امور دیگر نخواهد داشت.
در این نشست ویدئویی، سید ابومحمد هاشمی- مجری "طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور"- هم خلاصه ای از روند شکل گیری و تصویب سند ملی توسعه صنعت گوهرسنگ کشور را عرضه داد و با بیان نحوه شکل گیری سرفصل های استراتژی توسعه صنعت گوهر سنگ، شرح وظایف و مسئولیت های هر یک از دستگاههای ذی ربط که در جلسه معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مصوب شده است را شرح داد.
در ادامه اعضای شورای سیاستگذاری صنعت گوهرسنگ ها، نمایندگان گمرک، بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهرنیز هریک به عرضه نظرات و پیشنهادهای خود درباره اولویت رفع چالش های حوزه تجارت، تولید، استانداردها، قوانین و مقررات، صادرات و واردات، مجوزهای قانونی، فعالیت بازارچه ها، آموزش و رقابت در بازارهای جهانی پرداختند.
در این نشست معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی، رئیس خانه معدن ایران، مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران و همینطور نمایندگان بانک مرکزی، اتاق اصناف، گمرک و تشکل های خصوصی حضور داشتند.1400/04/14
10:01:11
5.0 / 5
588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal