خاندوزی:

خروج از وضع شكنندگی اقتصاد، اولویت دولت سیزدهم باشد

خروج از وضع شكنندگی اقتصاد، اولویت دولت سیزدهم باشد

به گزارش لیدی شال نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در انتها یک دهه ناکام اقتصادی، باید خروج از وضع شکنندگی اقتصاد، مهم ترین اولویت دولت سیزدهم باشد.


به گزارش لیدی شال به نقل از صدا و سیما، سید احسان خاندوزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما درباره اولویت های اصلی اقتصادی دولت آینده اضافه کرد: دولت ماهانه حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می کند کمتر از نصف این عدد بعنوان وصولی مالیاتی وارد خزانه می شود. وی افزود: در کشورهای با اقتصاد پایدار، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه های دولت، فقط از راه مالیات تأمین می شود. خاندوزی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی، کسری تراز تجاری و کاهش درآمدهای نفتی باعث افزایش تورم می شود، افزود: این وضعیت قابل تداوم نیست و شکننده و صدمه پذیر است. وی ادامه داد: تجربه ۱۰ سال قبل و رفت و آمد آدم های مختلف و سیاست های متفاوت، نشان داده است نیازمند تغییر ریل هستیم و اگر ساختارهای معیوب اصلاح گردد می توانیم درباره اهداف بعدی اقتصاد، گفتگو نماییم. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصلاح ساختارهای نظام پولی و بانکی، ساختارهای بودجه ای معیوب، ساختارهای تجاری و ارزی کاملاً وابسته کننده و غیر مقاومتی ما و ساختارهای محیط کسب و کار و فعالان اقتصادی، مهم ترین دستورهای کار دولت سیزدهم می تواند باشد. خاندوزی اضافه کرد: دوراندیشی و نگاه سیستمی به اداره اقتصاد، اقتضا می کند از حالا که زاویه مجلس و دولت آینده کمتر خواهد بود و امیدواریم وارد فضای همکاری بیشتر و تنش و مخالفت های کمتری شویم، شروع کننده این همکاری باشیم. وی افزود: هفته گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس تصمیم گرفتیم که خلاصه ای از کلیات طرح بانک مرکزی را که جزو اصلاح ساختار است آماده نماییم و از آیت الله رئیسی وقت بخواهیم و وارد تعامل شویم تا از همین ابتدا نظر و پیشنهادات دولت آینده را داشته باشیم.

خاندوزی اضافه کرد: خیلی از ضربه های این چند سال گذشته، به دلیل این بود که وزرا نمی توانستند در اتاق هماهنگی دولت، مسائل خویش را حل کنند. سید رضا فاطمی امین کارشناس مسائل اقتصادی هم با حضور در این برنامه بر ضرورت هماهنگی های اقتصادی تاکید کرد و اظهار داشت: مسائل جامعه، به هم پیچیده و گره خورده است ازاین رو برای هماهنگی باید چاره همه را یکجا پیدا نماییم و اجرای آن هم زمان بر است. وی ضمن اشاره به این که عوامل اجرایی هم باید هماهنگ باشند، با ذکر مثالی اظهار داشت: تقریباً نیمی از ظرفیت کارخانه های آرد ایران تعطیل است؛ حدود ۷۰ کارخانه آرد داریم؛ در شمال بیشتر از ۱۲۰ میلیون تن غله تولید می شود و اضافه بر آن هم ۶۰ میلیون تن می تواند تولید شود، اما بازار فروش ندارد و این در شرایطی است که عراق و افغانستان وارد کننده گندم و آرد هستند و خودمان هم تا حدی وارد می نماییم و همه این ها یعنی هماهنگی وجود ندارد تا از این ظرفیت ها استفاده گردد. فاطمی امین اضافه کرد: اگر از این ظرفیت ها استفاده گردد اشتغال هم ایجاد می شود. این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: برخی کالاها مانند نان باید قیمت تثبیتی داشته باشند و معیشت مردم باید مورد توجه قرار گیرد، اما اگر بخواهیم یارانه ای بدهیم باید به حلقه های آخر نزدیک باشد. وی ادامه داد: علاوه بر این که مصرف کننده باید مورد توجه باشد به سرمایه گذاری ها و سودآوری تولید هم باید توجه گردد. فاطمی امین افزود: تا زمانی که اقتصاد به ثبات نرسد گاهی اوقات سیاست گذاران ناچار می شوند مداخله کنند؛ از این ناچاری باید بیرون بیاییم و ساز و کارها را اصلاح نماییم. وی ضمن اشاره به این که ظرفیت های بسیار خوبی برای صادرات داریم، اظهار داشت: در بعضی سال ها تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم، اما چون پایدار نبوده با شوک هایی، متوقف شده است. این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه ۱۵ کشور همسایه ما حدود هزار میلیارد دلار واردات دارند، اظهار داشت: این در شرایطی است که ما حدود ۲۰ میلیارد دلار صادر می نماییم. فاطمی امین ضمن اشاره به این که روسیه ۴۰ میلیارد دلار فقط مواد غذایی وارد می کند، تصریح کرد: باید از این ظرفیت ها استفاده نماییم و هماهنگی داشته باشیم.


منبع:

1400/04/12
17:10:17
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal