رئیس انجمن نوردكاران فولادی ایران:

حجم كل صادرات محصولات فولادی در سال ۹۹، بیش از ۹ میلیون تن است

حجم كل صادرات محصولات فولادی در سال ۹۹، بیش از ۹ میلیون تن است

آذربایجان شرقی رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران با اشاره به اینکه حجم کل صادرات محصولات فولادی در سال 99 بیش از 9 میلیون و 120 هزار تن بوده است، اظهار داشت: در سال قبل مکاتباتی با وزارت صمت داشتیم و اعلام کردیم که حاضریم محصولات نهایی فولادی را به سه برابر محصولات خام برسانیم، یعنی چیزی بیش از 4٫5 میلیارد دلار؛ ولی همچنان در دستور هئیت دولت مانده و نتیجه ای حاصل نشده است.


احمد رضوی نیک در نشست خبری مشترک تشکل های فولادی ایران در تبریز، اظهار نمود: در جامعه فعلی، مشکلات صنعت فولاد فقط تامین مواد اولیه یا تولید نیست؛ بلکه معضل ما نحوه عرضه و تقاضا و مدیریت عرضه مواد اولیه است و وسط زنجیره یک چالشی به وجود آمده که واحدهای تولیدی ما را گرفتار مشکل کرده است.
وی با اشاره به تولید ۳۲ میلیون تن مواد خام در سال ۹۹ در کشور، اضافه کرد: همین طور به همین میزان نیز ظرفیت تولید محصولات نهایی ما بود؛ ولی متاسفانه شاهد این بودیم که با مهندسی قیمت، خام فروشی رونق گرفته و حداکثر تولید محصولات نهایی به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به خواسته نوردکاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، اظهار داشت: خواسته ما این است که صادرات و تولیدات محصولات نهایی جایگزین صادرات و خام فروشی شود.
وی اظهار داشت: دولت سیزدهم مبارزه با فساد را سرلوحه کاری خود قرار می دهد و پیش بینی می شود بورس آرامش بهتری بگیرد، همین طور ما نیز بعنوان بخش خصوصی خواستاریم تا شرکت های خصوصی وارد بورس شوند و شفافیت عمل داشته باشند.
رضوی نیک توضیح داد: امروزه شمش ایران در بورس کالا با مهندسی عرضه و قیمت بالاتر از صادرات قیمت جهانی عرضه می شود و همین طور قیمت فولاد در بازار ایران، گران تر از قیمت صادرات آنست، میلگرد ایران نیز توسط برخی کشورها به قیمت ۵۸۵ صادر شده است؛ در صورتیکه قیمت تمام شده آن در بازار بورس کمتر از ۶۲۰ دلار است.
وی افزود: امروز متاسفانه با مهندسی قیمت، مواد اولیه و محصولات نهایی در بورس کالا، کمتر از پنج درصد تبادل قیمت می شود، در حالی که هزینه تولید برای محصولات پایین دستی ۱۳٫۵ درصد است.
رییس انجمن نوردکاران فولادی ایران اظهار داشت: متاسفانه امروزه شرایطی به وجود آمده است که واحدهای نوردی ما با شرکت های همجوار خود نیز نمی توانند مواد اولیه تامین کنند و هزینه حمل و نقل تعیین کننده محصولات نهایی در کشور شده است.
وی با اشاره به اینکه امروزه بخش خصوصی بازیچه مصوبات شده است، اضافه کرد: بخش خصوصی دومین اولویت را پس از نفت و پتروشیمی دارد ولی ما بازارهای جهانی را از دست می دهیم و از سال ۹۵ شیوه نامه ها و مصوباتی که در وزارت صمت تصویب شده است، واحدهای تولیدی را گرفتار مشکل کرده در حالی که تنها هدف ما حفظ میزان اشتغال در صنعت فولاد و صنایع وابسته آنست.
وی با اشاره به دلیلهای گرانی شمش فولاد در بورس، اظهار داشت: یکی از اصلی ترین دلیل این موضوع، عدم نظارت واحدهای نظارتی با وجود مصوبات مختلف و دستوری بودن بورس است.
رضوی نیک با اشاره به میزان صادرات محصولات فولادی اظهار داشت: صادرات محصولات فولادی در سال ۹۷ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده و در سال ۹۸ چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تن صادرات داشتیم.
وی متذکر شد: اگر بتوانیم موانع موجود بر سر راه صادرات محصولات نهایی را مرتفع نماییم، امسال پیش بینی صادرات ما شش میلیون تن بوده است؛ ولی متاسفانه به سبب این که تعرفه های ما جذابیتی برای کشورهای همسایه ندارد و بیشتر مواد خام ایرانیها جذاب است، این میزان صادرات چندان میسر نخواهد بود.1400/04/09
09:59:11
5.0 / 5
707
تگهای خبر: آرامش , بازار , خصوصی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal