افزایش ماشین آلات مشمول معافیت گمركی

افزایش ماشین آلات مشمول معافیت گمركی

تعداد ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی در دو ماهه امسال به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال قبل 28.2 درصد و 169 درصد افزایش داشته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، برمبنای ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می توانند در صورت تائید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات بهره برده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خودرا از گمرک ترخیص کنند. البته بر طبق تعهدی که متقاضی ارائه می کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند.
این در حالیست که انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) قبلا گفته بود خیلی از شرکتها برمبنای یکی از بندهای قانون امور گمرکی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلاتی که در داخل ایجاد می شود را هم به کشور وارد می کنند.
در این میان تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که این روند همچنان ادامه دارد و در دو ماهه امسال ۵۴۱ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۱۱۳ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۳۴۳ میلیون و ۲۶۰ هزار دلار و ۲۲ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار صادر شده که به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۲۸.۲ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش داشته است. یعنی در زمان مشابه پارینه به ترتیب ۴۲۲ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۴۲ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر گردیده است.
البته ارزش مجوزهای معافیت گمرکی ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل در طول این مدت به ترتیب ۵۴.۶ و ۶۵ درصد نسبت به دو ماهه اول پارینه بالا رفته است.
همین طور در طول این مدت ۱۶۰ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۱۶ میلیون و ۱۷۳ هزار دلار صادر شده که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۱۲۰ فقره در زمان مشابه سال قبل ۳۳.۳ درصد کاهش داشته است. ارزش این مجوزها نسبت به دو ماهه سال قبل ۷.۲ درصد کاهش یافته است.
البته طبق اعلام سازمان صمت استان تهران، این سازمان از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین آلات بهره برده اند بازرسی می کند و در صورت عدم استقرار ماشین آلاتی که از معافیت گمرکی بهره برده اند، در محل مجاز موضوع پروانه صنعتی عملکرد واحد صنعتی، بعنوان قاچاق شمرده می شود.1400/04/05
20:05:38
5.0 / 5
824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal