گزارش لیدی شال؛

انتظارات اقتصادی استان سمنان از رئیسی

انتظارات اقتصادی استان سمنان از رئیسی

لیدی شال: آیت الله رئیسی، رییس جمهور آتی ایران اسلامی خواهد بود کسی که رای کم نظیری را از مردم استان سمنان گرفت اما این مردم از وی انتظاراتی هم دارند که با اهمیت ترین آنها تولید، اشتغال و معیشت است.خبرگزاری مهر، گروه استانها - محمد حسین عابدی: بعد از انتخابات ۲۸ خرداد و بیرون آمدن نام حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی از صندوق های رأی استان سمنان و کشور، یکی از عناوینی که در میان مردم استان مطرح می شود این است که رییس دولت سیزدهم در بدو ورود بر مستند اجرائی کشور، درباره استان سمنان باید چه اقداماتی را صورت دهد.
برخی اقدامات در استان سمنان هستند که در دوره ریاست جمهوری روحانی و تصدی منصوبان وی در استانداری سمنان مغفول مانده و با وجود این که ده ها بار هم از طرف رسانه ها مطرح شده، همچنان بی توجهی بزرگی نسبت به آن وجود دارد.
ظرفیت های مغفول
تکمیل زنجیره تولید، بازار الکترونیک روستایی، توجه به صنایع دستی، کاهش اتکا به بانک ها و تسهیلات بانکی که جز بدهکار کردن تولیدگران هیچ عایدی ندارد، تاکید بر مشاغل روستایی و گردشگری، تسهیل سرمایه گذاری در سراسر استان سمنان به یک اندازه، دوری از توسعه غیر متوازن، شفافیت اقتصادی در بخش های مختلف بودجه، آمار اشتغال زایی، آمار بیکاری و سرمایه گذاری و… همگی در زمره مسائلی هستند که با بی توجهی نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم در سطح استان روبرو و همگی از مطالبات مردم استان سمنان از دولت جدید هستند.
اقتصاد استان سمنان دارای مشکلات مختلفی است که یکی از با اهمیت ترین آنها توسعه کاریکاتوری است یعنی غرب استان ۷۵ درصد کل صنعت را در دو شهرستان گرد هم آورده و پول و سرمایه فقط در این دو شهرستان است و دیگر شهرستان ها نه صنعت قوی دارند و نه کشاورزی در این سالهای خشک می تواند برای مردم دیگر نقاط استان اشتغال و ثروت تولید نماید. در صورتیکه گردشگری، معدن و فرآوری کشاورزی در زمره مزیت های مغفول استان است.
نهایت کاری که مسئولان استانداری سمنان درباره توسعه اقتصادی یکپارچه استان انجام داده اند تسهیلات بانکی برای توسعه مشاغل خانگی و روستایی، گردشگری و… بوده که نتیجه نداده است. برای مثال تعریف مزیت های گردشگری در شرق استان فقط به اعطای مجوزهای فله ای بوم گردی متمرکز بوده حال آنکه نه گردشگری شرق استان برند سازی شده و نه در کشور توانسته ایم آنرا با داشتن دامغان، شاهرود و میامی و حتی شهمیرزاد و مهدی شهر و سرخه، معرفی نماییم در نتیجه اقتصاد استان در سالهای پیش رو، نیاز به یک شخم زنی اساسی و کاشت مجدد و باردیگر دارد.

فقط برنامه ریزی و مزیت شناسی
کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به این که مشکل اساسی اقتصاد استان فقدان برنامه ریزی مبتنی بر مزیت ها و آمایش سرزمینی است، اظهار داشت: خط کشی فرضی دو بخش استان سمنان را به کشاورزی و صنعتی تقسیم کرده و ۵۰ سال است که روند تغییری نیافته است حال آنکه مزیت های جدید اقتصادی در استان ایجاد و حتی بسیاری مزیت های سابق امروز، نابود شده اند مانند کشت خشخاش در شرق کشور در زمان قبل از انقلاب اسلامی.
علیرضا صالحیان با اعلان اینکه امروز مزیت های جدیدی مانند بوم گردی و اکو توریسم در استان سمنان پدید آمده اما چون برنامه ریزی ما مبتنی بر همان خط کشی ۵۰ سال پیش است، نمی توانیم برای آن برنامه ریزی درستی داشته باشیم، اشاره کرد: امروز معادن فلزی در شرق و معادن غیر فلزی در غرب استان است سوال اصلی اینجا است که چرا خط کشی های صنعتی و کشاورزی که شرق را از غرب جدا می کند، در حوزه معادن صورت نمی گیرد؟! یا مثلاً گردشگری و منابع طبیعی مزیت شرق استان است، چرا عمده اقدامات این حوزه در شرق نیست؟
وی با اعلان اینکه مشکل استان تجمیع همه چیز بدون آمایش درست سرزمینی در مرکز استان و گرمسار است، اشاره کرد: مسئولان استان حتی آمار اشتغال و بیکاری را به تفکیک شرق و غرب استان و شهرستان ها اعلام نمی کنند تا مشخص شود در دیگر نقاط استان چه اقداماتی صورت گرفته است این ابهامی است که رسانه ها بارها به آن اشاره کرده اند اما متأسفانه نگاه درستی به پاسخگویی این زمینه در مرکز استان نیست.
سرمایه گذاری و برنامه ریزی بر حسب مزیت و آمایش
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه معضل بزرگ استان عدم بومی بودن برنامه ریزان استانداری است که مزیت های استان سمنان را بشناسند، بیان داشت: ۲۰ درصد کل کرومیت ایران در فرومد میامی است اما سوالی که بارها مطرح کرده ایم این است که آیا این مزیت ویژه توانسته فقط یک روستای فرومد با ۴۰۰ نفر سکنه را توسعه دهد! چه برسد به شهرستان میامی یا شرق استان سمنان؛ در نتیجه باید گفت برنامه ریزی مبتنی بر آمایش و سرمایه گذاری بر حسب مزیت ها، با اهمیت ترین اقدامی است که باید دولت جدید در استان سمنان انجام دهد.
صالحیان با اعلان اینکه اگر مسئولان معتقد هستند که استان سمنان به یک اندازه توسعه یافته کافی است آمار سرمایه گذاری تولیدی و صنعتی، حتی معدنی و کشاورزی و گلخانه ها و دامداری و شهرک های صنعتی و… را بصورت ریز به ریز و شهرستانی، یک دفعه برای همیشه منتشر کنند، اظهار داشت: در تمام این سال ها این تقاضا صورت گرفته اما هیچ گاه به آن عمل نشده پس این شائبه که اراده ای برای توسعه شرق استان و حتی مهدی شهر و سرخه وجود ندارد، تقویت می شود.
وی با اعلان اینکه آمایش سرزمینی می تواند مزیت های هر منطقه استان را به خوبی احصا و نمایان کند، اشاره کرد: دامغان مزیت پسته و فندق و حتی فرآوری پسته و معادن و سنگ های فلزی در کنار گردشگریست در میامی معادن فلزی مانند کرومیت و مس و بوکسیت را داریم، در شاهرود پتاس، گردشگری، فرآوری کشاورزی و… وجود دارند و در مهدی شهر لبنیات، عشایر، گردشگری و تولیدات روستایی اما چقدر از آنها برای اشتغال زایی و سرمایه گذاری استفاده شده است؟ سوال اساسی این است که در پنج سال اخیر چند سرمایه گذاری از درون و خارج از استان برای این مزیت ها جذب شده و چند سرمایه گذار برای صنعت در غرب استان سمنان دعوت شده است؟

تکمیل زنجیره تولید اولویت دولت جدید
دیگر صاحب نظر مسائل استان سمنان درباره اولویت های دولت جدید به خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از مواردی که دولت جدید باید به آن توجه داشته و فوراً درباره آن اقدام عاجل صورت دهد، کمک به تکمیل زنجیره تولید در سطح استان سمنان است روزگاری روستاها تولید کننده اصلی استان و شهرها مصرف کننده اصلی بودند اما امروز به سبب خشکسالی، بیکاری و مهاجرت و… روستاها خالی از سکنه و تولید شده و در نتیجه حتی نیازهایشان را هم از شهرها تامین می کنند چه برسد به تولید؛ در نتیجه می بایست به روستاها توجه داشت.
محمد تقی ناصری با اعلان اینکه اقتصاد روستایی امروز نیازمند کمک است تا از بحران بیرون بیاید، اظهار داشت: ما اگر همین امروز تمام روستاهای استان را مملو از تولید هم نماییم، نتیجه ای نخواهیم گرفت برای اینکه زیرساخت ها و از هم مهم تر ساختارها لطمه دیده اند، در نتیجه دولت جدید باید بتواند در ابتدای امر، ساختار تولید محور روستا را باردیگر بازگرداند، تاکید داشت: بواسطه عدم تعریف بازار روستایی و همین طور زنجیره تولید ما نمی توانیم به این راحتی شاهد موفقیت روستاها در حوزه تولید باشیم.
وی با اعلان اینکه تکمیل زنجیره تولید یعنی ما بتوانیم مزیت تولیدی روستا را احصا نماییم مثلاً مهدی شهر و سنگسر بواسطه تولید لبنیات و گوشت می تواند مزیت های خوبی را بوجود آورد، سپس باید به فکر تعریف زنجیره از تامین کننده نهاده دامی، تا ظرف های پلاستیکی لبنیات، تا بسته بندی، دوشیدن، ساخت پنیر و کشک، استاندارد، سیب سلامت، توزیع، حمل و نقل، فروشگاه،، انتقال به تهران، برند سازی با بهره گیری از اقتصاد دیجیتال و بازار الکترونیک روستایی و.. بود وگرنه موفق نخواهیم شد.
باید روستاها را به حرکت واداشت
این کارشناس تولیدات روستایی که در حوزه گیاهان دارویی نیز فعالیتی دارد، می گوید: وقتی ما قدرت تولید و نیروی انسانی مولد را به سبب خشکسالی و همین طور بی توجهی به تولیدات روستایی از دست داده ایم، در نتیجه زنجیره تولید از مدت ها قبل از کار افتاده است، اشاره کرد: تولید مانند زنجیره است که اگر دانه های آن نباشد، نمی توان آنرا به حرکت واداشت در نتیجه با اهمیت ترین کاری که باید صورت دهیم، ایجاد تحرک در بازار روستایی است.
ناصری با اعلان اینکه ما اول می خواهیم جمعیت را به روستاها بازگردانیم سپس به فکر تولید و بازار باشیم، اظهار داشت: یک موردی که امروز دیده می شود بوروکراسی و مسائلی مانند سیب سلامت است که تولیدکننده را آصی می کند و دیگر رغبتی برای تولید نمی ماند در صورتیکه روستاها همین گونه هم نمی توانند زنجیره تولید شأن را کامل کند، چه برسد به مشکلات بوروکراتیک و سنگ اندازی؛ پس باید از دولت جدید خواست اقدامی عاجل در حوزه روستاها انجام دهد وگرنه شاید نتوانیم دیگر ظرفیت ها و مزیت های اقتصادی روستاهای استان را به حرکت در بیاوریم.
وی اضافه کرد: استان سمنان دو فرودگاه با مرز هوایی دارد از طرف دیگر لبنیات، گیاهان دارویی، واحدهای گلخانه، تولیدات روستایی، صنایع دستی، گردشگری، اکوتون های فراوان، سوغات، تولیدات صنعتی و صدها مزیت تولیدی دیگر در استان وجود دارد اما تمام صادرات استان از مرز هوایی یک محموله شش هزار تنی انگور به از شاهرود بوده که آن هم معلوم نشد که چرا تداوم نیافت. این نشان میدهد که ما هنوز خیلی کار داریم که بتوانیم اقتصاد استان را مولد نماییم.

بانک ها دست از سر تولید بردارند
یکی از موضوعات دیگری که این روزها بسیار به آن توجه شده بانک ها و تسهیلات بی رویه ای است که دولت روحانی در استان داده در نتیجه بیکاران استان به بیکاران بدهکار و تولید کنندگان مشکل دار استان به تولید کنندگان مشکل دار بدهکار بدل شده اند. در این زمینه یک بازنشسته بانک و باخبر در حوزه مسائل تولیدی استان، به خبرنگار مهر، می گوید: مسئولان استان سمنان بیش از دو هزار واحد تولیدی را به بانک ها بدهکار کرده اند اما کسی نمی گوید که چند درصد از همین واحدها توانسته اند امروز تولیدات خودرا داشته و اقساط بانک را هم بدون مشکل برگردانند.
مرتضی عرب با اعلان اینکه بانک ها وام را برای مشارکت در تولید می دهند اما فقط در سود آن سهیم هستند و اگر واحد ضرر کند، نه فقط او را تنها گذاشته بلکه حتی واحد تولیدی اش را هم از تولید خارج و تملک می کنند، ابراز کرد: کجای دنیا نام این مساله شراکت است که شما باید همه زندگی تان را راحت در اختیار بانک ها بگذارید تا مثلاً ۷۰ درصد سرمایه مورد نیاز کارخانه تان را به شما بدهد اما از شما دوبرابر آنرا پس بگیرد.
وی با اشاره به سفر معاون قوه قضائیه در ماه گذشته به استان سمنان، اشاره کرد: این مقام مسئول در بازدید از یک واحد تولیدی اعلام نمود که بانک ها تردستی می کنند و به واقع تعبیر درستی هم است برای اینکه بانک ها به شما ۱۰۰ واحد وام می دهند اما ۱۰۰ واحد سفته و چک، ۱۰۰ واحد ضامن کارمندی و ۱۰۰ واحد زمین و سند بعنوان ضمانت می گیرند تا ۷۰ درصد از سرمایه مورد نیاز شما را تامین و شما با ۳۰ واحد سهم خودتان یک کارخانه راه بیندازید یعنی به عبارت دیگر شما هنوز کارخانه را راه نینداخته، سه برابر آنچه دارید را در اختیار بانک گذاشته اید و عجیب این که در نهایت بانک تا از شما ۱۵۰۰ حتی ۲۰۰ واحد پول پس نگیرد ول کن نیست! و این در حالیست که ضرر شما اصلاً برای بانک اهمیتی ندارد.
دست بانک در جیب تولید
این کارشناس بانک بیان کرد: شما اگر اقساط خودرا ندهید در حقیقت ۱۰۰ واحد یک کارمند را به بانک بدهکار کرده این ۱۰۰ واحد (بجز سود) خودتان به بانک بدهکار هستید و ۱۰۰ واحد هم زمین و کارخانه تان را از دست داده اید به عبارت دیگر شما با گرفتن ۱۰۰ واحد تسهیلات از بانک ۳۰۰ واحد پول از دست داده اید و این تازه بدون سود بانک است و اگر فرض نماییم ۱۸ درصد هم سود بانکی بر روی وام شما باشد در ظرف سه سال شما باید ۵۰ واحد هم سود بانک بدهید پس شما برای ۱۰۰ واحد وام در حقیقت ۴۵۰ واحد پول از دست داده اید و این نظام بانکداری و تسهیلات کشورمان و استان سمنان است.
عرب اضافه کرد: عاجزانه التماس می نماییم که دولت دست بانک ها را از بنگاه داری و جیب تولید بیرون بیاورد و اصلاً تولید با وام در دولت سیزدهم ممنوع شود تا بتوانیم فرهنگ سرمایه گذاری و شراکت را راه بیندازیم. امروز استانداری سمنان اعلام نماید که چند واحدی که وام دریافت کرده اند امروز بدبخت نشده و از شرایط فعلی شأن راضی هستند؟ داروسازی شاهرود، ذوب آهن، زغال شویی، کارخانه فرآوری دامغان و ده ها کارخانه دیگر در چنگال بانک ها قرار دارند و زندگی شأن سیاه شده است سوال اصلی این است که با این شرایط اصلاً می توان سرمایه گذار به استان دعوت کرد؟ با این کارنامه سیاه کسی هم رغبت به سرمایه گذاری در استان دارد؟
در نهایت باید گفت مطالبات مردم استان سمنان از دولت جدید بسیار است و ما کوشیدیم به سه مورد از اساسی ترین حوزه های برنامه ریزی اشاره نماییم و بطور قطع در گزارش های بعدی به موارد دیگری مانند بورس، اشتغال زایی، صنعت، معدن و گردشگری و.. خواهیم پرداخت برای اینکه هر کدام شأن باتوجه به مدیریت ضعیف استانداری سمنان و دولت دوازدهم برای خود یک کتاب، حرف خواهند داشت.


منبع:

1400/04/02
23:21:14
5.0 / 5
814
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal