آخرین مهلت برای صادركنندگانی كه بجای دلار، ریال می آورند

آخرین مهلت برای صادركنندگانی كه بجای دلار، ریال می آورند

سازمان توسعه تجارت آخرین مهلت تعیین شده برای ثبت اطلاعات صادرکنندگانی که محصولات خودرا به شکل ریالی به فروش رسانده اند را اعلام نمود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از اردیبهشت ۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم های اقتصادی امریکا مقابل ایران، دولت دو سیاست ارزی را برای مدیریت منابع و مصارف کشور در این عرصه اجرائی کرد.
از سویی اعلام گردید که واردات بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا به کشور ممنوع خواهد بود و البته این لیست در طول سه سال به بالای ۲۵۰۰ قلم کالا افزایش پیدا کرد. در قالب این سیاست، واردات کالاهایی که مشابه داخلی داشتند یا جزو کالاهای ضروری و مواد اولیه تولید نبودند به کشور ممنوع گردید.
از طرف دیگر دولت برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای وارداتی اعلام نمود که صادرکنندگان باید بخش مهمی از ارز حاصل از فروش کالاهای خود به کشور را بوسیله سامانه نیما یا واردات در ازای صادرات به کشور بازگردانند. در طول این سه سال با وجود اختلاف نظرهای فراوانی که میان بانک مرکزی و فعالان اقتصادی وجود داشته، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور ادامه پیدا کرده است.
در کنار صادرات با ارزهای خارجی، برخی صادرکنندگان محصولات خودرا در بعضی کشورهای همسایه به شکل ریالی به فروش رسانده اند که بحث درباره نحوه ایفای تعهدات آنها و بازگشت پول حاصل از فروش محصولاتشان در سالهای قبل بحثی طولانی بوده است. حالا سازمان توسعه تجارت، آخرین مهلت برای برای تعیین تکلیف این صادرات را اعلام نموده و آخرین مهلت ثبت فروش ریالی کالاهای صادراتی به عراق، افغانستان و همین طور سایر کشورها در بازه زمانی ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ نهایی شده است.
بر طبق این اطلاعیه، آخرین مهلت ثبت فروش ریالی صادرات به عراق و افغانستان ۳۱ خردادماه سال جاری بوده و برمبنای ثبت کوتاژهای صادراتی در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان و اطلاع رسانی بوسیله سامانه جامع تجارت اقدام خواهد شد.
صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان در فاصله زمانی ۲۲ فروردین تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ اقدام نموده اند، هم فقط تا اختتام تیرماه سال جاری فرصت دارند تا بعد از ثبت کوتاژهای خود در سامانه جامع تجارت نسبت به تحویل مدارک و مستندات لازم به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی (دفتر توسعه خدمات بازرگانی) اقدام نمایند تا بعد از بررسی درباب رفع تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان تصمیم گیری شود.1400/03/29
19:19:21
5.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal