نهاده های تولید نسیه ترخیص می شود بعلاوه جزئیات

نهاده های تولید نسیه ترخیص می شود بعلاوه جزئیات

به گزارش لیدی شال معاون فنی گمرک ایران از ترخیص نسیه نهاده های تولید شامل مواد اولیه، کالاهای واسطه ای، ماشین آلات، تجهیزات و لوازم یدکی و البته مواد اولیه تولید دارو و تجهیزات پزشکی اطلاع داد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، به تازگی به استناد ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، در نشست هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار مصوباتی در جهت بهبود فضای کسب و کار و در جهت تسهیل تجارت خارجی صادر شد که یکی از آنها در ارتباط با ترخیص نسیه و درصدی نهاده های تولید است.
این مصوبه امروز همزمان با ۲۶ خرداد ماه از جانب ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - به گمرکات اجرایی ابلاغ و در دستور کار قرار گرفت.


گروه ۴، ۲۷ و برخی اقلام مشمول نیستند
این مقام مسئول در گمرک ایران اظهار داشت که طبق مصوبه صادره، گمرک موظف شده نسبت به تسهیل و رفع موانع واردات نهاده های تولید اعام از مواد اولیه، کالاهای واسطه ای، ماشین آلات، تجهیزات و لوازم یدکی با برقراری امکان ترخیص کالا به صورت درصدی (با استفاده از ظرفیت ماده ۷ قانون امور گمرکی) برای تأمین حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده اقدام نماید.
به نقل از ایشان، این دستورالعمل کالاهایی مانند لوازم آرایشی، مبلمان، اسباب بازی، اشیاء فانتزی و تزئینی، کریستال، ظروف سرامیکی، لوستر و آباژور و... بخصوص کالاهای گروه ۲۷ و ۴ را در بر نمی گیرد.

احراز واحد تولیدی و شرط کارت بازرگانی

بر مبنای آنچه ارونقی در مورد مصوبه ابلاغی به گمرکات اجرایی در ارتباط با ترخیص نسیه نهاده های تولید اعلام نموده است، گمرکات اجرایی موظفند نسبت به احراز واحدهای تولیدی معتبر برپایه پروانه بهره برداری اقدام نموده و نسبت به ترخیص مواد اولیه، کالاهای واسطه ای، ماشین آلات، تجهیزات و لوازم یدکی، بنام واحد مربوطه و صرفاً با کارت بازرگانی واحد تولیدی متقاضی استفاده از تسهیلات نسیه، با رعایت شرایط مقرر در این دستور العمل، مجوز نگهداری بخشی از کالای وارده را صادر کنند.
این در حالیست که تعیین و تشخیص واحدهای تولیدی معتبر و مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در واحدهای تولیدی برپایه پروانه تأسیس و یا بهره برداری صورت خواهد گرفت.


حداکثر مهلت استفاده از تسهیلات ۶ ماه است
بر طبق این مصوبه حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات و نگهداری بخشی از کالا بعنوان وثیقه‌ی پرداخت حقوق ورودی، شش ماه است، به صورتی که از تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ تجاوز کند.

شرط ترخیص درصدی

ترخیص درصدی کالا صرفاً به کالاهای وارداتی توسط واحدهای تولیدی که در خط تولید یا در محصول تولیدشده در واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می گیرد و رأسا توسط واحدهای تولیدی مزبور وارد می شوند تعلق می گیرد.

اظهار بدون دریافت حقوق ورودی و مالیات

تنظیم اظهارنامه به میزان کل کالا (پس از دریافت و عرضه کد رهگیری بانک مربوطه و بارگذاری اصل اسناد) و بدون دریافت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده انجام می شود.
در همین رابطه درصورتیکه ردیف تعرفه کالا جزو فهرست اعلامی از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ترخیص درصدی مبحث مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت باشد عرضه کدرهگیری بانک برای استفاده از تسهیلات ترخیص نسیه هم الزامی نیست.
محموله ای که گمرک می تواند نگهدارد
اما در صورتیکه محموله های وارده طی چند بارنامه از نظر ترکیب اقلام، تعداد، ارزش مشابه باشند، گمرک می تواند کل کالای یک یا چند محموله را بعنوان وثیقه حقوق ورودی‏‏‏- در صورت تکافوی حقوق ورودی کالاهای ترخیص شده و سایر وجوه متعلقه‏‏‏- در گمرک نگهداری و محموله های دیگر را به صورت نسیه ترخیص کند.

نسیه بر، بدهکار نباشد
اما متقاضی استفاده از تسهیلات ترخیص کالا به صورت نسیه، نباید در زمره بدهکاران مبحث ماده هفت (۷) قانون امور گمرکی یا صاحبان کالای مشمول توقیف اموال توسط مراجع ذیصلاح قانونی باشد.

اگر تعهدات ایفا نشود...

در بخش دیگری از این مصوبه تاکید شده که در صورت عدم ایفای تعهدات در مهلت مقرر، گمرک محل باید در اسرع وقت ضمن اجرای مواد ۷ و ۸ قانون امورگمرکی، نسبت به پیگیری در جهت رفع تعهدات تودیع نشده اقدام و مراتب را به گمرک ایران جهت عدم عرضه تسهیلات گمرکی به صاحب کالا اعلام نماید که بدیهی است پس از وصول حقوق ورودی متعلقه عملیات اجرایی متوقف می شود.

خطر متروکه و جریمه نقدی
بر این استس گمرک مربوطه موظف است آن قسمت از کالاهای نگهداری شده را در موعد مقرر قانونی، متروکه اعلام و در متن اظهارنامه‌ی متروکه، میزان بدهی صاحب کالا را مورد توجه قرار داده و نسبت به پیگیری دریافت حقوق ورودی کل کالا از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تا حصول نتیجه اقدام نماید.
همینطور هزینه های گمرکی و هزینه های متعلقه، عوارض، مالیات بر ارزش افزوده به کالاهای ترخیص شده و باقیمانده کالای نگهداری شده در گمرک محل، برای مدتی که مجوز صادرشده و جریمه های متعلقه باید نقدا پرداخت گردد.

شرایط در مناطق آزاد
اما طبق این مصوبه گمرکاتی که در مناطق آزاد و ویژه مستقرند با عنایت به صدور قبض انبار توسط سازمان های مسئول مناطق، مراتب نگهداری حداقل ۵۰ درصد کالا توسط آن منطقه را باید به نحو مقتضی اعلام تا از واگذاری و مرجوع کردن کالای مورد درخواست، خودداری و آن گمرک بر نگهداری کالا نظارت کامل اعمال نماید.1400/03/27
23:32:19
5.0 / 5
1022
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal