رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس:

قدرت خرید مردم باید افزایش یابد نه میزان یارانه نقدی

قدرت خرید مردم باید افزایش یابد نه میزان یارانه نقدی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: نامزدهای ریاست جمهوری باید به مردم قول دهند، قدرت خرید مردم افزایش می یابد.به گزارش لیدی شال به نقل از صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی با اعلان اینکه مردم انتظار دریافت یارانه ندارند، اظهار داشت: نامزدهای ریاست جمهوری باید به مردم قول دهند، قدرت خرید مردم افزایش می یابد.
وی با اشاره به این که پرداخت یارانه، یک قسمتی از تقویت قدرت خرید مردم است، اضافه کرد: اگر قرار باشد دولت بعنوان مثال ماهی ۱۰۰۰ واحد به مردم یارانه بدهد، اما با پیش گرفتن سیاست های اشتباه در زمینه های مالی و ارزی، موجب تحمیل ماهانه تورم ۱۲۰۰ واحدی به خانواده ها شود، نه فقط کمکی به بهبود وضعیت معیشتی نشده بلکه منجر به کاهش قدرت خرید هموطنان نیز شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر این که مردم به قدرت خرید نگاه می کنند، اضافه کرد: صحبت از یک عدد ریالی مطلق بعنوان یارانه، یک خطای کارشناسی است و نمی تواند مبنای علمی داشته باشد، اما در صورتیکه عوامل دیگر اقتصاد، مانند تورم کنترل شود پرداخت یارانه می تواند به مردم کمک نماید.
وی افزود: من معتقدم هم اکنون افزایش ارزش پول ملی و برگرداندن قدرت خرید مردم باید اولویت اصلی نامزدهای ریاست جمهوری باشد، برای اینکه در افزایش قدرت خرید همه چیز، همچون یارانه ها نهفته است.
وی پرداخت یارانه بدون کنترل سایر فاکتورهای اقتصادی را که در دولت فعلی و دولت های قبلی رخ داد اشتباهی راهبردی خواند و اظهار داشت: در گذشته از یک طرف یارانه پرداخت شد، ولی از جانب دیگر ۲ برابر یارانه با تورم از جیب مردم خالی شد و مردم الان می گویند قدرت خرید قبلی بمراتب برایشان بهتر از دریافت یارانه ها بود.
پورابراهیمی با بیان این که پرداخت یارانه در اوایل دولت احمدی نژاد عنوان شد، اضافه کرد: یارانه ۴۵ هزار تومانی، آن زمان با متوسط قیمت هزار تومان برای دلار، چیزی حدود ۴۵ دلار ارزش داشت، اما حالا اینطور نیست.
وی در آخر با اشاره به این که تقویت متغیر اقتصادی فقط با پرداخت رشد نمی کند، اظهار داشت: اگر نتوانیم با برنامه ریزی دقیق برای کسری بودجه و پرداخت یارانه، منابع پایدار تعیین نماییم، پرداخت های جدید یارانه نه فقط منجر به افزایش رفاه مردم نخواهد شد بلکه با افزایش آثار بیشتر تورمی و کاهش قدرت خرید مردم، منجر به زیان مردم خواهد شد.

1400/03/25
22:39:53
5.0 / 5
906
تگهای خبر: اقتصادی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳