جزییات پشتیبانی از مشاغل به شدت لطمه دیده از كرونا

جزییات پشتیبانی از مشاغل به شدت لطمه دیده از كرونا

لیدی شال: اتاق اصناف ایران طی اطلاعیه ای جزییات پشتیبانی از مشاغل به شدت لطمه دیده از کرونا را اعلام نمود که برمبنای آن علاوه بر برخی تسهیلات در زمینه بانکی و تعویق مهلت چک ها، مهلت ثبت نام مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا متقاضی ستاندن تسهیلات کرونائی نیز تا اختتام شهریورماه 1400 تمدید شده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، حمایت های بانکی دولت تحت عنوان ” تمدید بسته پشتیبانی از کسب وکارها و مشاغل به شدت لطمه دیده از کرونا” در هفتاد و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ هشتم خردادماه تصویب و به تایید مراجع ذی ربط نیز رسیده است و حالا اتاق اصناف ایران طی اطلاعیه ای جزییات آنرا اعلام نموده است.
بر این اساس در بخش تسهیلات بانکی، برای صاحبان مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا (به غیر از تسهیلات قرض الحسنه)، بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که موعد پرداخت آنها در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰ بوده و در این بازه زمانی پرداخت نشده است، منوط به آن که بدهی آنها به شبکه بانکی تا اول بهمن سال قبل در طبقه جاری قرار داشته باشد، به انتهای دوره تقسیط منتقل می شود تا طی چهار قسط بعد از آخرین قسط وصول شود.
تسهیلات پرداختی از محل صندوق کارآفرینی امید که جهت کسب وکارهای به شدت لطمه دیده پرداخت شده است نیز مشمول امهال این بند می شود.
موعد پرداخت تسهیلات با بازپرداخت بصورت دفعی برای مشمولین این بند که سررسید بازپرداخت آن در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ باشد، به انتها تیرماه سال جاری منتقل می شود. استمهال موارد این بند از احتساب و ستاندن وجه التزام تأخیر تادیه دین و کارمزد اضافی مستثنی است.
مشمولین این بند تا موعد مقرر برای بازپرداخت اقساط دارای سررسید طی چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰، مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی گردد.
بخش دوم مربوط به چک ها است که در آن ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در ماده (۵) مکرر الحاقی به قانون چک (صرفاً برای ستاندن تسهیلات) برای چک های صادره توسط صاحبان مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا که تاریخ مندرج در چک در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ بوده و منجر به برگشت چک و صدور گواهی نامه عدم پرداخت حداکثر تا اختتام تیر ماه ۱۴۰۰ شود، در صورت تسلیم تقاضا از طرف صادرکننده چک به بانک یا مؤسسه اعتباری محال مقابل، طی یک ماه بعد از تاریخ برگشت، اعمال نخواهند شد.
همین طور طبق اعلام اتاق اصناف ایران مصوبه جلسه ۶۷ ستاد ملی مدیریت کرونا اصلاح شده و در صورت عدم موجودی کافی اشخاص برای چک های صادره، با سررسید اول تا بیستم اردیبهشت سال ۱۴۰۰، بانک ها و مؤسسات اعتباری از صدور گواهینامه عدم پرداخت و برگشت چک، در صورتیکه حداکثر تا ۲۰ خردادماه سال جاری به بانک ارائه شوند، اجتناب نمایند. محاکم و ضابطین قضایی نیز از صدور اجراییه در این موارد، در بازه زمانی مزبور اجتناب کنند.
همین طور چک هایی که سررسید آنها اول تا بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بوده و به سبب عدم موجودی کافی منجر به صدور گواهینامه عدم پرداخت شده اند نیز تا ۲۰ خردادماه مشمول ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در قانون چک نخواهند شد.
مهلت دریافت وام کرونائی تمدید شد
مهلت ثبت نام مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا متقاضی ستاندن تسهیلات کرونائی، تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ و با شرایط دستورالعمل ابلاغ گردیده قبلی توسط کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونائی شامل تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا اختتام آبان ماه ۱۴۰۰ هستند.
همین طور مهلت ثبت نام مشاغل و کسب وکارهای به شدت لطمه دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی کرونا در بخش های گردشگری (مصوبه جلسه ۳۹ مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۲)، ورزش و جوانان (مصوبه جلسه ۴۷ مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۱۵)، فرهنگ و هنر (مصوبه جلسه ۴۸ مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۲) و حمل و نقل ریلی و هوایی (مصوبه جلسه ۳۷ مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۲۹) تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ مطابق همان دستورالعمل و شرایط ابلاغی قبلی تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظف به پرداخت تسهیلات کرونائی شامل تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا اختتام آبان ۱۴۰۰ هستند.
مشاغل جدیدی که تسهیلات کرونائی دریافت می کنند
مشاغل و کسب و کارهای به شدت لطمه دیده نظیر مهد کودک ها، تالارها، پارک های آبی و شهربازی ها که قبل از این مشمول برخورداری از تسهیلات کرونائی نبوده اند مطابق دستورالعملی که از طرف کارگروه فوق ابلاغ خواهد گردید، مشمول برخورداری از تسهیلات خواهند شد.
همین طور بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونائی ستاندن شده توسط مشاغل و بنگاه های موضوع بند (۵) شامل تسهیلات کرونائی قبلی و یا تسهیلات جدید موضوع بند (۵)، تا اختتام شهریور سال ۱۴۰۰ امهال می شود.
تمامی تسهیلات ۵۰۰۰ میلیارد تومانی مصوب تبصره ماده (۲) دستورالعمل پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار به شدت لطمه دیده از کرونا مصوب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موضوع ابلاغیه شماره ۲۷۵۸-۹۹/م مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۳ به بخش حمل و نقل ریلی و هوایی اختصاص می یابد تا علاوه بر ۳۵۰۰ میلیارد تومان مصوب قبل، معادل ۱۰۲۰ میلیارد تومان صرف بنگاه های بخش یاد شده شود و ۴۸۰ میلیارد تومان مابقی نیز مطابق مصوبات جلسه ۳۷ کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ برای پرداخت به شرکت های بهره بردار مترو کلان شهرها اختصاص پیدا کند.
مقرر شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این مصوبات را ظرف مدت ۴۸ ساعت برای اجرا به شبکه بانکی کشور ابلاغ کند.
برمبنای اعلام قبلی دبیر اتاق اصناف، سال قبل تنها ۷ درصد مشمولان وام کرونا از آن استقبال کردند که دلیل آن سخت دریافت این وام ها از بانک، بروکراسی اداری و نبود تفاوت بین وام های عادی و وام کرونائی، مبلغ پایین وام بود که به ازای هر کارگر ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و تا سقف سه کارگر به واحد صنفی اختصاص پیدا می کرد و نرخ این وام ۱۲ درصد بود.
منبع:

1400/03/20
22:53:08
5.0 / 5
1019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal