تركیه ۲۰ میلیون توریست كم آورد!

تركیه ۲۰ میلیون توریست كم آورد!

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید همسایه غربی ایران 20 میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاده است.


جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ترکیه در سالهای قبل بخش مهمی از درآمدزایی خودرا حول محور گردشگری بنا کرده اما بعد از شیوع ویروس کرونا و به دنبال کاهش جدی مسافرت ها، اقتصاد این کشور با صدمه ای جدی مواجه گردید.
وی با اعلان اینکه ترکیه برای سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی کرده بود که پذیرای ۵۰ میلیون گردشگر باشد، بیان کرد: هم اکنون ترکیه حتی به ۳۰ میلیون توریست نیز راضی خواهد بود. در سال ۲۰۲۰ که اوج شیوع ویروس کرونا بود، تعداد کل توریستهایی که به ترکیه رفتند تنها حدود ۱۳ میلیون نفر بودند که این عدد یک سوم سال ۲۰۱۹ بود و رکودی جدی را دراین زمینه برای ترک ها به ثبت رساند.
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اشاره به کاهش جدی گردشگر های آلمانی و روسی در ترکیه، اظهار داشت: تنها از این کشورها حدود ۱۵ میلیون گردشگر در سالهای قبل به ترکیه رفته بودند اما امروز این تعداد به پایین ترین حد خود رسیده است. در کنار آن کشورهای شرق آسیا بعنوان رقبای ترکیه در زمینه گردشگری برای به دست آوردن این بازار تلاش می کنند.
ابراهیمی درباره میزان درآمد دولت ترکیه از محل ورود توریستهای خارجی نیز توضیح داد: ترکیه در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۵ میلیون توریست خارجی را پذیرایی کرد. اگر درآمد میانگین هر گردشگر را ۲۰۰۰ دلار تخمین بزنیم، این کشور در یک سال ۹۰ میلیارد دلار از این حوزه درآمد داشت اما در دو سال قبل با کاهش تعداد مسافران سقوطی عجیب در درآمدهای این بخش به دست آمده است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۹ هفت میلیون گردشگر از روسیه، پنج میلیون گردشگر از آلمان و دو و نیم میلیون گردشگر از انگلستان به ترکیه رفته بودند اما شرایط به شکلی پیش رفته که انگلستان امسال حتی مجوز حضور دو تیم فوتبال این کشور برای حضور در ترکیه را نیز صادر نکرد. فعالان اقتصادی و صاحب نظران ترکیه معتقدند اگر در کوتاه مدت چاره ای برای کاهش سفرها پیدا نشود، اقتصاد ایران با بحران های گوناگون رو به رو خواهد شد.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ که اولین نمونه از ویروس کرونا در چین مشاهده شد، تمام کشورهای جهان با مشکل شیوع ویروس کرونا مواجه گشتند و بمنظور کاهش سرعت شیوع، سفرهای توریستی به شکلی قابل توجه کم شد.
کشورهای توریست پذیر امیدوارند با افزایش سرعت واکسیناسیون مقابل کرونا، در ماه های آتی بار دیگر توان پذیرش مسافران جدید را پیدا کنند.1400/03/19
23:47:30
5.0 / 5
462
تگهای خبر: اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal