بلاتكلیفی قیمت كالاهای اساسی در ایام پایانی دولت

بلاتكلیفی قیمت كالاهای اساسی در ایام پایانی دولت

با شروع سال 1400 کالاهای اساسی همچون شکر، روغن و مرغ گران شدند، اما به جز روغن که پس از پیگیری های مستمر و درز یک نامه در رابطه با بورس کالا توضیحاتی از طرف مسئولان ارائه شد، در سایر موارد مسئولان وزارت صمت و جهاد کشاورزی نه قیمت های جدید را اعلام می کنند و نه پاسخگوی چرایی نابسمانی در بازار کالاهای اساسی هستند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، با شروع سال ۱۴۰۰ قیمت روغن، شکر و... افزایش یافت و در ایام اخیر هم افزایش ۵۰۰۰ تومانی قیمت مرغ خبرساز شد. افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد بطور غیررسمی از طرف مسئولان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد و پس از پیگیری های مستمر، علت آن افزایش قیمت های جهانی روغن خام، افزایش هزینه های تولید همچون هزینه مواد بسته بندی دستمزد و غیره عنوان شد.
البته مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف های طولانی و حواشی دیگر همچون دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در بعضی فروشگاه ها مواجه گردید و شواهد حاکی از آنست که تامین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی مواجه می باشد.
قیمت شکر ۲ برابر شد
مشاهدات میدانی نشان میدهد قیمت شکر نیز در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است. این در حالیست که برمبنای سامانه ۱۲۴ همچنان باید قیمت هر کیلو شکر بسته بندی ۸۷۰۰ تومان و قیمت هر کیلو شکر فله ۷۳۰۰ تومان باشد.
در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بتازگی علت افزایش قیمت شکر را رو به پایان بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با توجه به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست. اما چند روز بعد شرکت تجاری دولتی ایران افزایش قیمت شکر به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را به ادارات کل غله و خدمات تجاری استانها ابلاغ نمود.
با این وجود مسئولان مرتبط در این رابطه نیز اظهار نظر دقیقی نکردند و هنوز مشخص نیست که آیا شکر همچنان نرخ مصوب دارد یا نه و این نرخ چقدر است.
قیمت نان، همچنان در ابهام
گزارش میدانی از نانوایی ها نیز حاکی از آنست که هم اکنون تعدادی از نانوایی ها با آرد یارانه ای قیمت های خودرا بالا برده اند. این در حالیست که برمبنای سامانه ۱۲۴ هنوز قیمت مصوب نان بربری ساده یارانه ای ۱۰۰۰ تومان، سنگگ ساده یارانه ای ۱۲۰۰ تومان، تافتون ساده یارانه ای ۵۵۰ تومان و لواش ساده یارانه ای ۳۰۰ تومان است. قیمت مصوب واحدهای نانوایی آزادپز نیز در سامانه ۱۲۴ به ترتیب ۱۵۰۰، ۱۸۰۰، ۸۵۰ و ۴۵۰ تومان برای نان های بربری، سنگگ، تافتون و لواش ثبت شده است.
رییس اتحادیه نانوایان کرج بتازگی گفته بود که مصوب شده امسال نرخ انواع نان در پایتخت حدود ۵۰ درصد افزایش یابد که این افزایش بصورت غیر رسمی اعمال شده است. البته طبق اعلام مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران این گرانیها غیرقانونی بوده و با نانوایان گرانفروش برخورد می شود.
کسی مشکلات بازار مرغ را گردن نمی گیرد!
بر طبق آخرین مشاهدات میدانی ایسنا از بازار، قیمت مرغ باردیگر به ۳۰ هزار تومان بازگشته است. اواخر سال قبل نیز وضعیت نابسامانی در بازار مرغ حاد بود که موجب ایجاد صف های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در وضعیت کرونائی شد. این در حالیست که نهاده های دام و طیورهمچنان ارز دولتی دریافت می کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد.
اما در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی می گوید تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده و هیچ کمبودی دراین زمینه وجود ندارد و تقصیر را به گردن وزارت صمت انداخته که وظیفه نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی را دارد، مسئولان وزارت صنعت معدن تجارت (صمت) می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالاست؛ بدین سبب این وزارتخانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند. از جانب دیگر گزارش هایی از کمبود مرغ در بازار نیز انتشار یافته و طبق گفته رییس اتحادیه فروشندگان مرغ وماهی تهران هم اکنون تنها ۵۰ درصد نیز بازار استان تهران توزیع می شود که این مساله ادعای وزارت جهاد کشاورزی را زیر سوال می برد.
بدین سبب بنظر می رسد در ایام پایانی دولت دوازدهم عزمی برای کنترل بازار و پاسخ به ابهامات مردم وجود ندارد.1400/03/15
12:42:34
5.0 / 5
968
تگهای خبر: بازار , تجارت , تجاری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal