اجبار به ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد، لغو شد

اجبار به ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد، لغو شد

معاون فنی گمرک ایران، از لغو ثبت سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اطلاع داد.به گزارش لیدی شال به نقل از گمرک؛ در حالی از سال ۱۳۹۷ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مصوبه ثبت سفارش برای واردات کالا شد که تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از عدم احتیاج به مجوز ثبت سفارش، برای واردات کالا به این مناطق یا ترانزیت بین آنها حکایت دارد.
ثبت سفارش لغو و ثبت آماری انجام می شود
مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران ضمن اشاره به این که بر مبنای مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۷، واردات کالا در مناطق آزاد یا ترانزیت کالا بین مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ملزم به انجام ثبت سفارش بوده است، گفت:، اما طی آخرین تصمیم دریافت شده و ابلاغ معاونت حقوقی رئیس جمهور و معاونت امور مجلس وزارت اقتصاد، ترانزیت خارجی کالا با مقاصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مبدأ سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و یا مبادی ورودی کشور، بدون احتیاج به ثبت سفارش صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، با لغو اجبار ثبت سفارش، واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یا ترانزیت کالا بین مناطق صرفا بر مبنای ثبت آماری کالا و اعلام توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت خواهد گرفت.

ارونقی اضافه کرد: همینطور مقرر شد سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همه اطلاعات کالاهای وارد شده را به صورت بر خط در اختیار گمرک ایران قرار دهند.

لازم به یادآوری است که تا پیش از الزامی شدن ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه، این مناطق از ثبت سفارش برای واردات کالا معاف بود و در زمان تصویب این اجبار که به علت تغییر سیاست های ارزی اعمال و مناطق را هم در بر گرفت، با واکنش هایی به علت مغایرت با قوانین و مقررات و ماهیت مناطق همراه شد.
افزایش تعرفه کالاهای همراه مسافر
معاون فنی گمرک ایران همینطور اظهار داشت: در این جلسه مشترک توافق شده است که با همکاری گمرک ایران افزایش تعداد ردیف تعرفه های کالای مجاز همراه مسافر (در کارگروه مورد نظر) در دستور کار قرار گیرد.
شرایط ترانزیت خودرو
ارونقی در ادامه به توافق بین دبیرخانه شورایعالی با پلیس راهور ناجا، اشاره نمود و اضافه کرد: ترانزیت خارجی خودرو های سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد بعد از انجام ثبت آماری مورد تأیید دبیرخانه شورایعالی، درخلال مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است، اما مشمول خودرو های آمریکایی و لوکس نخواهد بود.
برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد
معاون فنی گمرک ایران همینطور ضمن اشاره به ماده ۶۶ قانون امور گمرکی اظهار داشت: طی توافق انجام شده مقرر شد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی پرداخت شده واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بعد از صادرات، با رعایت مقررات مربوطه استرداد شود.
یک توافق ارزی
ارونقی به دیگر توافق صورت گرفته فی درخلال دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گمرک ایران و بانک مرکزی اشاره نمود و اضافه کرد: به منظور رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد گمرکات اجرایی مستقر در مناطق ویژه و گمرک ایران، همکاری لازم را در مورد تعیین ارزش استنباطی کالای وارده به عمل آورند.
وی همینطور اظهار داشت: مقرر شد ورود اطلاعات قبوض انبار کالاهای وارده به مناطق ویژه اقتصادی توسط سازمان مسئول آن منطقه در سامانه گمرک ایران یا در سامانه خاص مناطق با ایجاد ارتباط سامانه ای صورت گیرد.
معاون فنی گمرک ایران افزود: این معاونت در گمرک ایران و همینطور نماینده ای از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مسئول حسن اجرای این توافقات و همینطور رفع مسائل و مشکلات مربوطه، فی درخلال خواهند بود.


منبع:

1400/03/10
12:31:28
5.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal