توافق های تجاری جدید ایران فرا می رسد

توافق های تجاری جدید ایران فرا می رسد

لیدی شال: رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید ایران آماده است توافق های تجاری جدیدی را با کشورهای حاضر در منطقه نهایی کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، حمیدزادبوم در دومین همایش ملی چشم انداز اقتصادی صنایع پلاستیک در ایران ۱۴۰۰ اظهار نمود: امروز در خیلی از کشورهای جهان، هم پیوندی در بازارهای اقتصادی اهمیت ویژه ای در راه افزایش حجم تجارت دارد و هم ایران نیز باید از این ظرفیت استفاده نماید.
به گفته ی ایشان، در سالهای قبل یکی از اصلی ترین اولویت های تجاری ایران استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و منطقه بوده و آمارها نیز نشان میدهد که بخش مهمی از صادرات ایران به کشورهای منطقه ارسال شده و باید این روند گسترش یابد.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به نهایی شدن توافق عضویت ایران در اورسیا، بیان کرد: ما از سال ۱۳۹۴ کار خودرا برای حضور در این اتحادیه شروع کردیم که خوشبختانه در آبان ۱۳۹۸ عضویت ما رسما شروع شد. این نخستین موافقتنامه تجاری ایران با یک اتحادیه تجاری است و می تواند راهگشای ما برای نهایی کردن توافقات رسمی و اتحادیه های تجاری جدید در بین کشورهای همسایه و منطقه است.
زادبوم افزود: ایران در سالهای قبل با کشورهای همسایه مانند ترکیه، پاکستان، هند و دیگر کشورها روابط تجاری و توافق نامه های دوجانبه داشته و حضور در اتحادهای اقتصادی یک اولویت جدی برای ما محسوب می شود. بعد از عضویت ایران در اوراسیا میزان صادرات به این کشورها بالا رفته اما هنوز بسیار ناچیز است و نیاز به تقویت خواهد داشت.
وی با اعلان اینکه از سال ۱۴۰۱ تجارت ایران و اورسیا به تجارت آزاد تبدیل می شود، اشاره کرد: در سالهای قبل برای تنظیم بازار تصمیماتی گرفته شد که گاهی در راه صادرات ما مشکل آفرین شدند. برای آنکه ما بتوانیم تجارت آزاد را با کشورهای منطقه گسترش دهیم، نیاز به کاهش مشکلات داخلی و ثبات در تصمیم گیری ها خواهیم داشت.
منبع:

1400/02/29
19:47:08
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal