چرا دلار ۲۰ هزار تومانی مشتری ندارد؟

چرا دلار ۲۰ هزار تومانی مشتری ندارد؟

به گزارش لیدی شال با وجود آنکه صادرکنندگان ارز خویش را در سامانه نیما پایین تر از قیمت بازار آزاد عرضه می کنند اما به نظر می آید تقاضایی برای آن وجود ندارد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بر مبنای گزارشی که بانک مرکزی از عملکرد سامانه نیما در ۲۵ اردیبهشت منتشر نموده، صادرکنندگان ۳۲۲ میلیون دلار ارز خویش را در این سامانه حواله کرده اند اما تنها ۱۰۳ میلیون دلار یعنی یک سوم از این ارز از جانب واردکنندگان خریداری شده و برای مابقی مشتری وجود نداشته است.
این در حالی است که قیمت دلار در بازار آزاد از مرز ۲۲ هزار تومان گذاشته اما نرخ ارز در سامانه نیما کمتر از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است. بدین سان واردکنندگان حتی نسبت به خرید ارز با قیمتی پایین تر از نرخ بازار آزاد هم رغبت چندانی نشان نمی دهند.
مهدی علیپور – فعال اقتصادی و عضو سابق اتاق بازرگانی ایران – در گفت و گو با ایسنا، سه مبحث را عامل اصلی نبود خریدار برای ارزهای سامانه نیما دانست و اظهار داشت: مبحث نخست به منطق اقتصادی بازمی گردد. وقتی احتمال یک تحول در فضای اقتصادی کشور وجود داشته باشد، صادرکنندگان ترجیح می دهند که ارز خویش را با بالاترین قیمت بفروشند و از طرفی واردکنندگان تمام تلاش خویش را می کنند که ارز با پایین ترین قیمت به دست آنها برسد، ازاین رو به نظر می آید فعلاً واردکنندگان صبر پیشه کرده اند تا وضعیت بازار مشخص شود.
وی ضمن اشاره به مذاکرات وین و احتمال تغییر در شرایط تحریم های اقتصادی، بیان نمود: هر چند اخبار ضد و نقیضی از مذاکرات به گوش می رسد و هنوز نمی توان به شکل قطعی از نتیجه بخش شدن یا نشدن آن صحبت کرد اما با عنایت به تداوم مذاکرات و احتمال آنکه دو طرف به توافقی جدید برای کاهش تحریم ها دست یابند، بازار در انتظار کاهش نرخ ارز است و همانطور که چند هفته قبل با آغاز مذاکرات افت قیمت دلار شروع شد، به نظر می آید امروز هم واردکنندگان منتظرند تا شاید با رسیدن خبرهای خوش جدید، میزان کاهش نرخ دلار بیشتر شود.
این فعال اقتصادی به مبحث انتخابات ریاست جمهوری هم پرداخت و تشریح کرد: اگر گزینه هایی که مخالف مذاکره یا مرتفع ساختن مشکلات بین المللی و تحریم هستند یا پیش از این عملکرد قابل دفاعی نداشته اند تایید صلاحیت شده و شانس پیروزی داشته باشند، احتمال آنکه بازار به آن واکنش منفی نشان دهد و قیمت ارز باردیگر صعودی شود وجود دارد اما در صورتیکه مسیر عکس پی گرفته شود، احتمال نگاه مثبت بازار وجود دارد.
علیپور تصریح کرد: در شرایط فعلی به نظر می آید واردکنندگان به دنبال روشن شدن نسبی شرایط اقتصادی و کاهش قیمت ارز هستند و علت کاهش تقاضا احیانا در همین موارد نهفته است. تا زمانی که تکلیف این موضوعات روشن نشده و اقتصاد به مسیر با ثبات وارد نشود، احیانا تردیدهای این گونه باقی خواهند ماند.
منبع:

1400/02/27
08:57:39
5.0 / 5
923
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal