ضمن تشریح موانع شركت ها برای دریافت كارت بازرگانی مطرح شد

راهكاری برای تمدید و یا دریافت كارت بازرگانی دانش بنیان ها از راه اتاق بازرگانی

راهكاری برای تمدید و یا دریافت كارت بازرگانی دانش بنیان ها از راه اتاق بازرگانی

به گزارش لیدی شال دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان ایران ضمن اشاره به چالش های شرکتهای دانش بنیان در دریافت کارت بازرگانی برای صادرات کالاهای دانش پایه خود، اظهار داشت: در تلاشیم با ایجاد اصلاحاتی در رویکردهای قانونی، زمینه ای فراهم گردد تا شرکتهای دانش بنیان با کمک مجمع تشکل های دانش بنیان و از راه اتاق بازرگانی ایران مبادرت به دریافت یا تمدید کارت بازرگانی کنند.


دکتر سحر بنکدارپور در گفتگو با ایسنا، اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران را یک نهاد غیر دولتی و مردم نهاد دانست که در زیرمجموعه آن انجمن ها، تشکل ها و اتحادیه ها وجود دارند، اضافه کرد: مجمع تشکل های دانش بنیان ایران بعنوان یکی از این تشکل ها در صدد است تا با حمایت صادراتی از شرکتهای دانش بنیان و فناور، آنها را یاری کند.
وی افزود: البته واحدهای فعال برای حضور در عرصه صادرات محصولات و خدمات نیازمند کارت بازرگانی حقیقی و یا حقوقی هستند که یکی از شروط دریافت این کارت، در اختیار داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت شامل ملکی یا استیجاری است.
بنکدار تصریح کرد: طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصل یا کپی سند مالکیت ۶ دانگ این ساختمان ها باید به نام متقاضی باشد و یا این که متقاضی اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبری در اختیار داشته باشد. این در شرایطی است که شرکتهای دانش بنیان به علت استقرار در محل دانشگاه یا پارک های علم و فناوری، امکان تأمین این مدارک را ندارند؛ ازاین رو، شرکتهای دانش بنیان در زمینه دریافت کارت بازرگانی با مشکلاتی مواجهند.
دبیر مجمع تشکل های دانش بنیان افزود: علاوه بر این، شرکت هایی که مجوز دانش بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت نمودند، طبق دستورالعمل شهرداری می توانند در پهنه M و S (مناطق مسکونی) فعالیت کنند، این در شرایطی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها به شرکت هایی مجوز فعالیت صادراتی می دهد که در مناطق تجاری حضور داشته باشند که این مقوله هم مشکلات عدیده ای را برای فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان بوجود آورده است.


بنکدارپور با تکیه بر این که نارضایتی شرکتهای دانش بنیان در این خصوص، انتقاداتی را به عملکرد وزارت صمت وارد کرده است، افزود: در مجمع تشکل های دانش بنیان تلاشمان بر این بوده که حافظ منافع شرکتهای نوآور و استارت آپ ها باشیم و از آنجائیکه این دستورالعمل وزارت صمت با قوانین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم خوانی ندارد؛ در تلاشیم با ایجاد اصلاحاتی در رویکردهای قانونی، زمینه ای فراهم نماییم تا شرکتهای دانش بنیان با همان رویه گذشته که با کمک مجمع تشکل های دانش بنیان و از اتاق بازرگانی ایران مبادرت به دریافت یا تمدید کارت بازرگانی می کردند، اقدام نمایند.
وی اظهار نمود: یکی از اصلاحاتی که میتوان در این عرصه انجام داد، این است که شرکتهای نوپا عضو تشکل های تخصصی و اتاق بازرگانی شوند؛ چونکه، عضویت در تشکل ها با ایجاد شبکه سازی بین شرکت ها امکان بازاریابی و جذب سرمایه گذار را برای آنها فراهم آورده و خیلی از چالش های آنها را مرتفع می کند.
منبع:

1400/02/26
20:57:17
5.0 / 5
2004
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal