كرونا كدام صنعت را به خاك سیاه نشاند؟

كرونا كدام صنعت را به خاك سیاه نشاند؟

اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تولید صنعتی کشورهای جهانی در فصل پایانی سال ۲۰۲۰ پرداخته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، این گزارش به بررسی ماه های پایانی سال قبل میلادی پرداخته که در اوج انتشار کرونا طی شد و قبل از آغاز جدی روند واکسیناسیون در کشورهای مختلف پایان یافت.
بر مبنای آمارهایی که از وضعیت صنعت در فصل چهارم سال ۲۰۲۰ انتشار یافته، میزان تولید این بخش در قیاس با مدت مشابه سال ۲۰۱۹، افزایشی ۲.۴ درصدی را نشان داده است. همینطور رشد صنعت نسبت به فصل سوم سال ۲۰۲۰ هم رشد ۳.۹ درصدی داشته است.
در بین صنایع مختلف، بیشترین رشد به تجهیزات الکترونیکی، محصولات کامپیوتری و الکترونیکی و نوری اختصاص داشته است و در این بین بیشترین رشد مثبت به چین متعلق می باشد. بیشترین زیان در فصل چهارم سال ۲۰۲۰ هم به بخش های پوشاک، چرم و محصولات آن اختصاص یافته است.
آمارها نشان داده است که صنعت چین در فصل پایانی سال ۲۰۲۰، تنها در سه بخش با افت مواجه بوده و در دیگر حوزه ها رشده داشته است. این در شرایطی است که در بین سایر کشورهای صنعتی، اغلب صنایع رشد منفی را تجربه کرده اند. در بین کشورهای در حال توسعه هم رشد از چین کمتر اما از دیگر کشورهای صنعتی بهتر بوده است.
در مجموع سال ۲۰۲۰ هم جز چین، دیگر کشورهای جهان با افت تولید صنعتی مواجه بوده اند که بیشترین میزان آن به آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین اختصاص داشته است.
در حوزه های مختلف، چین توانسته در حوزه وسایل نقلیه موتوری رشد ۱۴ درصد را به ثبت برساند که بالاترین آمار در این بخش است. پایین ترین آمار چین هم در حوزه چرم با منفی ۸.۵ درصد به ثبت رسیده است.
در اقتصادهای نوظهور، بالاترین رشد به محصولات معدنی غیر فلزی با مثبت ۱۰.۵ درصد اختصاص یافته و تجهیزات حمل و نقل، با منفی ۱۰.۴ درصد بدترین عملکرد را داشته است. در کشورهای صنعتی بدترین عملکرد به حوزه پوشاک با منفی ۲۰ درصد اختصاص یافته و محصولات یارانه ای با بیشتر از ۴.۷ درصد بالاترین رشد را داشته است.
در سطح جهان هم بیشترین افت در ارتباط با چرم با رشد منفی ۹.۳ درصد است و تجهیزات الکترونیکی با رشد ۸.۸ درصد بهترین عملکرد در سطح جهانی را داشته است.
منبع:

1400/02/25
20:37:43
5.0 / 5
1183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal