دلار به كانال 15 هزار تومان باز می گردد؟

دلار به كانال 15 هزار تومان باز می گردد؟

لیدی شال: رئیس اتاق تجاری ایران و چین می گوید سه عامل اصلی بر قیمت دلار در اقتصاد ایران تاثیر دارد که با کنار هم قرار دادن آنها می توان آینده این نرخ را پیش بینی نمود.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این تردیدی نیست که جایگاه ریال و ارزش پول ملی ایران در قیاس با ارزهایی مانند دلار، تاثیری قابل توجه در قیمت تمام شده کالاها و تورم و میزان هزینه های ثابت زندگی مردم دارد؛ بدین جهت نرخ دلار و ثبات آن اهمیت زیادی در برنامه ریزی اقتصادی و مدیریت زندگی دارد.
سه عامل تعیین کننده قیمت دلار در ایران
وی با اعلان اینکه در سطح کلان سه عامل بر تعیین قیمت دلار در اقتصاد ایران نقش اساسی دارند، توضیح داد: عامل نخست به شرایط کلان اقتصادی ایران بازمی گردد. وضعیت تورم، ارزش افزوده، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و خیلی از عوامل دیگر در کنار یکدیگر ارزش ذاتی ریال را تعیین می کنند که در مقایسه با دلار نرخی را مشخص می کند.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین افزود: عامل دوم، در ارتباط با میزان دسترسی به دلار و عرضه آن از طرف بانک مرکزی است. ما در دهه ۹۰ دو شوک قیمتی دلار داشتیم که هر دو آنها بعد از شکل گیری تحریم ها و تشدید آنها بوجود آمد. یک دفعه دلار از ۱۰۰۰ تومان به حدود ۴۰۰۰ تومان و بار دوم به مرز ۳۰ هزار تومان رسید و باردیگر بازگشت. حال اگر بانک مرکزی دسترسی بیشتری به ارز داشته باشد و عرضه را در مقابل تقاضا افزایش دهد، قسمتی از افزایش قیمت دلار در سالهای قبل متوقف خواهد شد. البته اجرای این سیاست پیچیدگی های خاص خودرا دارد و نمی توان به آسانی از افزایش دسترسی به ارز و تزریق آن به بازار سخن گفت.
حریری سومین عامل موثر بر قیمت ارز را شرایط روانی جامعه دانست و اظهار داشت: هرچه ناامیدی نسبت به آینده اقتصاد افزایش یابد، این تصور به وجود می آید که ریال در حال از دست دادن ارزش خود است و برای جلوگیری از زیان بیشتر، باید ثروت را به ارزهای دیگر بدل کرد که همین اقدام در کنار شرایط روانی جامعه منجر به افزایش جدی نرخ ارز می شود که ما آنرا در طول سالهای قبل بارها مشاهده کرده ایم.
دلایل کاهش اخیر نرخ دلار
وی با اشاره به سیر نزولی قیمت دلار در ایام گذشته، بیان کرد: آنچه که موجب شد نرخ دلار آزاد از ۲۵ هزار تومان به مرز ۲۰ هزار تومان برسد و در نهایت کاهشی نزدیک به ۲۰ درصدی را تجربه کند، فروکش کردن فضای منفی جامعه و امید به لغو تحریم ها و بهبود نسبی شرایط بود. هرچند در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده و حتی زمان بندی مشخصی نیز دراین زمینه وجود ندارد اما صرف بهبود فضای روانی جامعه بر قیمت دلار چنین تاثیری گذاشته است.
رئیس اتاق ایران و چین با اعلان اینکه گام دوم برای کاهش قیمت دلار، لغو تحریم ها و بهبود واقعی شرایط است، بیان کرد: اگر عرضه ارز در مقایسه با تقاضا افزایش پیدا کند و دسترسی ما به دلار گسترش یابد، می توان انتظار داشت که قیمت دلار کم شود اما در این بین سیاست بانک مرکزی و نحوه مدیریت بازار اهمیت فراوانی دارد.
احتمال کاهش قیمت دلار تا ۱۵ هزار تومان
حریری با تاکید بر اینکه کسی نمی تواند قیمت دقیقی برای دلار مشخص نماید، اظهار نمود: در صورتیکه دو عامل فضای روانی و کاهش فشار تحریم ها رخ دهد، می توان انتظار داشت که نرخ دلار به کانال ۱۵ هزار تومان نیز نزدیک شود اما این توقع که دلار باردیگر ۴۰۰۰ یا ۵۰۰۰ تومان شود، در کوتاه مدت ممکن نیست و اگر چند سال اقتصاد ایران حرکت رو به رشد داشته باشد و مختصات کلان خودرا بهبود بخشد، آنگاه باید دید که آیا شرایط، مناسب کاهش بیشتر قیمت دلار خواهد بود یا خیر. تا آن زمان، چنین انتظاری دور از واقعیت خواهد بود.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، نرخ دلار از شروع سال ۱۳۹۷ و همزمان با بازگشت تحریم های آمریکا مقابل ایران روند افزایشی به خود گرفت و در تابستان سال قبل حتی از مرز ۳۰ هزار تومان نیز گذشت اما با پیروزی بایدن در انتخابات، این نرخ به ۲۵ هزار تومان رسید. در ایام گذشته و همزمان با از سرگیری مذاکرات هسته ای، نرخ دلار بار دیگر کاهشی شد و حتی به کانال ۲۰ هزار تومان نیز رسید.
منبع:

1400/02/20
11:04:14
5.0 / 5
1113
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal