عضو اتاق بازرگانی فارس:

قیمت های پایه صادراتی به روز شود

قیمت های پایه صادراتی به روز شود

فارس رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق تجاری فارس، با تاکید براینکه قیمت پایه محصولات صادراتی تاثیر مهمی در تعهد ارزی صادرکنندگان و بازگشت ارز به کشور دارد، اظهار داشت: باید قیمت پایه محصولات صادراتی در گروه های مختلف، به روز رسانی شده و واقعی باشد.


خسرو فروغان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق تجاری فارس که با حضور نمایندگان بخش دولتی و فعالان بخش خصوصی برگزار شد، بیان کرد: موضوع مهم قیمت های پایه صادراتی محصولاتی یکی از عوامل تضعیف صادرات و کوشش های صادرکنندگان ما برای بازارهای صادراتی است.
او با اعلان اینکه در وضعیت فعلی صادرات منفعتی برای صادرکنندگان ندارد و تنها هدف از صادرات حفظ مشتری و بازارهای صادراتی است، اظهار داشت: پیشنهاد بخش خصوصی این است که قیمت پایه صادراتی در هر گروه و بخش باید برمبنای نرخ فروش محصولات در بازارهای هدف صورت گیرد.
رئیس کمیسیون واردات اتاق تجاری فارس افزود: هزینه های اضافه بر تولید کنندگان و بخش تولید تحمیل شده که تفاوت قیمت کالای تولیدی با قیمت های پایه صادراتی کالاها نیز موضوعی است که خسارت و ضررهایی را به صادرکنندگان ما وارد میکند.
فروغان افزود: متاسفانه امروز دستگاه های دولتی آمار و تصویر واقعی از وضعیت اقتصاد را ارائه نمی دهند و همین مورد سبب تصمیم گیری های غیر واقعی و غیر منطقی در این عرصه می شود و این درحالی است که بخش خصوصی برای کمک به خودش بیان کننده واقعیت ها بوده اما گوش شنوایی وجود ندارد.
او با اعلان اینکه انتظار ما بعنوان بخش خصوصی مشخص شدن قیمت های واقعی پایه کالاهای صادراتی در هر بخشی برمبنای استدلال و واقعیت های موجود است، عنوان کرد: باید در هر گروه کالایی جلسات کارشناسی برای تعیین قیمت پایه واقعی کالاهای صادراتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی اجرا شود و در تعیین قیمت پایه کالاهای صادراتی باید حداقل قیمت لحاظ شود تا در برگشت ارز مشکل ایجاد نشود.
فروغان با تاکید بر اینکه تنها راه تولیدکنندگان ما صادرات است، پس باید باید به روند صادرات در کشور تسهیل و چرخه صادرات قطع نشود، اشاره کرد: امسال تا حالا نه فقط موانع در راه تولید، کم نشده بلکه بیشتر هم شده است و هزینه این عملکردها بر خانوار و عموم مردم تحمیل می شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری فارس نیز با اشاره به مشکلات صادرات محصولات کشاورزی خصوصاً میوه و تره بار استان به کشور قطر اظهار داشت: سال ۹۹ فرصت خوبی برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی استان فارس بود اما عملکرد بانک مرکزی و دستورالعمل ها و سیاست گذاری های غلط در حوزه صادرات کشور سبب شد نتوانیم صادرات مناسبی داشته باشیم.
هادی حنایی، اضافه کرد: باتوجه به افزایش قیمت ها در حوزه کشاورزی، امسال سال سختی برای کشاورزان و تولید محصولات کشاورزی همچون میوه و تره بار در استان خواهد بود که پیامد این مهم در صادرات محصولات کشاورزی فارس نیز پیش بینی خواهد شد.
حنایی با اشاره به صادرات در سالجاری اظهار نمود: صادرات نیاز به حمایت دارد و در سالجاری احیا صندوق توسعه صادرات در استان برای پشتیبانی از صادرات یک نیاز اساسی است و همین طور باید بر روی مزیت ها و بازارهای صادراتی استان سرمایه گذاری و تقویت شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری فارس افزود: کشور قطر یکی از بازارهای مهم و مناسب صادرات محصولات کشاورزی استان فارس است که باید برنامه ریزی شود که بتوانیم فرصت های اقتصادیمان را حفظ و از ان به بهترین نحو استفاده نمائیم.1400/02/19
21:08:53
5.0 / 5
1002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal