اتمام حجت با صادركنندگانی كه ارز نیاوردند

اتمام حجت با صادركنندگانی كه ارز نیاوردند

سازمان توسعه تجارت بار دیگر اعلام نمود که صادرکنندگانی که از شروع سال 1397 صادرات داشته اما تعهد ارزی خودرا ایفا نکرده اند، باید وضعیت خودرا تعیین تکلیف کنند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، از شروع سال۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم های آمریکا مقابل ایران، دولت بمنظور تضمین تامین ارز موردنیاز برای واردات کالاهای اساسی برای صادرکنندگان تعهد ارزی را در نظر گرفت که برمبنای آن، کلیه فعالان اقتصادی که کالای خودرا در خارج از مرزهای ایران فروخته اند، باید قسمتی از ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند.
برای تشویق صادرکنندگان در اجرای این سیاست اعلام گردید که برخی معافیت های مالیات یا تسهیلاتی که در اختیار صادرکننگان قرار می گیرد تنها برای افرادی است که ارز خودرا طبق زمان بندی به کشور بازگردانده اند و اگر افرادی به سودجویی و دور زدن قوانین متهم شوند، نام آنها از طرف بانک مرکزی به مراجع قضایی اعلام خواهد شد.
هرچند اتاق تجاری در پاسخ به این نگاه دولت اعلام نمود که برخی صادرکنندگان به سبب مشکل تحریم و کرونا توان بازگشت ارز نداشته اند و نمی توان تمام تجار را با گروه محدودی که به تعهدات خود عمل نکرده اند مقایسه کرد اما بنظر می رسد سیاست های دولت و در راس آنها کمیته اقدام ارزی برای شفاف سازی دقیق پروسه بازگشت این ارزها به کشور ادامه دارد.
حمید زادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – گفته صادرکنندگانی که در سال ۱۳۹۷ نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام نکرده اند، در صورت تایید وجود ارز حاصل از صادرات توسط کمیته مندرج در بند ۲ بخش الف بسته سیاستی می توانند نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند؛ بدین سبب لازم است درباب آن دسته از صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ که برمبنای اعلام خود ارز حاصل از صادرات را در اختیار ندارند یا وجود ارز حاصل از صادرات ایشان احراز نشده است، اقدام مقتضی صورت گیرد.
او افزود: صادرکنندگان معرفی شده توسط بانک مرکزی به مراجع قضایی نیز که برمبنای تعلیق تعقیب انجام شده توسط بانک مرکزی فرصت تعیین تکلیف ایفای تعهدات ارزی خودرا دارند، موظفند نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود برمبنای بند ۲ ماده الف بسته سیاستی اقدام نمایند.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، بررسی وضعیت معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ که پس از تاریخ ۳۰ دی ۱۳۹۸ نسبت به رفع تعهدات ارزی خود اقدام نموده اند را از دیگر موارد مهم دانست و اظهار داشت: با نظرات کارشناسی سازمان امور مالیاتی و سایر اعضای کمیته اقدام ارزی در این خصوص نیز تصمیم گیری و اعلام نظر خواهد شد. هم اکنون دستگاه های مختلف درصدهای ایفای تعهدات ارزی متفاوتی را بعنوان حداقل لازم جهت عدم اعمال محدودیت ها در نظر می گیرند که این مساله سبب سردرگمی صادرکنندگان می شود، پس لازم است در این خصوص معیار واحدی تعریف شود.1400/02/17
12:42:35
5.0 / 5
958
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal