سخنگوی گمرك:

ایران سال قبل به 143 كشور دنیا صادرات داشت

ایران سال قبل به 143 كشور دنیا صادرات داشت

لیدی شال: سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: با وجود شدت گرفتن تحریم های ظالمانه نظام سلطه و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا، در سال ۹۹ کشورمان به بیشتر از ۱۴۳ کشور جهان صادرات و از ۱۲۳ کشور واردات داشته است.به گزارش لیدی شال به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی عنوان کرد: کشورمان در سال ۹۹ به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالاهای ایرانی را داشته که بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه کشورمان در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار داشته است.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: سه مقصد کالاهای تجاری کشورمان، چین با بیشتر از ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با هفت میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ دلار و امارات با چهار میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار بودند. و بعد از این سه کشور، ترکیه با دو میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار اصلی ترین مقاصد کالاهای ایرانی در سال ۹۹ بودند. همینطور کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به کشور لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار بوده است.
وی در ادامه در مورد کشورهای طرف معامله برای تأمین کالاها و واردات به کشورمان اظهار داشت: در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان شامل کشور چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و پنج هزار و ۹۵۱ دلار و بعد از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار هستند.
سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی ۲۰ درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی ۱۸ درصد هم محصولات کشاورزی و صنایع غذایی حدود ۱۰ درصدی کالاهای صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیشتر از یک درصد بودند.


منبع:

1400/02/15
10:03:56
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal