در گزارش لیدی شال مطرح شد؛

لزوم اصلاح كانال مالی ایران و عراق

لزوم اصلاح كانال مالی ایران و عراق

عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: باید با عراق توافقی خارج از نظارت آمریکا منعقد شود تا عراق بتواند بدهی خودرا پرداخت کند و ایران بتواند از منابع حاصل از صادرات برق و گاز آزادانه استفاده نماید.روح الله ایزدخواه، عضو هیأت رئیسه فراکسیون دیپلماسی اقتصادی همسایگان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره لزوم اصلاح مسیر مبادلات تجاری ایران و عراق، گفت: کشور عراق یکی از مقاصد اصلی صادرات انرژی ایران است و سالانه میلیاردها دلار هزینه صادرات برق و گاز کشور ما به عراق است. در پی توافقی که در سالهای قبل میان کشورهای ایران و عراق منعقد شده، ایران باید صادرات برق و گاز خودرا به عراق ادامه دهد و در مقابل کشور عراق نیز باید مبلغ صادرات را به روشی پرداخت کند اما متأسفانه به سبب دخالت آمریکا در این توافق مالی، این پول بلوکه شده و وارد کشور نمی گردد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس اشاره کرد: این کانال مالی سبب شده نتوانیم از پول های خودمان در عراق استفاده نمائیم و پول ما عملاً بلوکه شده است.
وی با اشاره به سفر وزیر برق عراق به تهران اظهار داشت: وزیر برق عراق برای رایزنی درباره شیوه پرداخت بدهی، به کشورمان سفر کرده است. راه حل اصولی برای ادامه صادرات برق ایران به عراق این است که توافقی جدید و خارج از نظارت و تسلط آمریکا منعقد شود تا عراق بتواند بدهی خود به ایران را پرداخت کند و ایران بتواند از منابع مالی حاصل از صادرات برق و گاز آزادانه استفاده نماید.
وی اضافه کرد: همین طور خرید کالاهای مورد نیاز ایران می تواند راه حل دیگری باشد که به تراز شدن تجارت دو جانبه نیز کمک خواهدنمود. از طرف دیگر ایران در عراق می تواند با بهره گیری از این منابع مالی، پروژه های پیمانکاران ایرانی در بازسازی عراق را تامین مالی کند.
وی گفت: حضور آمریکا و دخالت در روابط مالی و اقتصادی کشورهای آسیای غربی، خسارت زیادی به این منطقه زده است و باید با بهره گیری از روش های مبادلاتی مستقل، علاوه بر خروج فیزیکی دست آنها را از دخالت در زمینه های اقتصادی هم قطع نماییم.

1400/02/13
10:43:43
5.0 / 5
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal