مقام مسئول ؛

قاچاق جوجه یكروزه اندك است

قاچاق جوجه یكروزه اندك است

به گزارش لیدی شال سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: حدود ۱۲۰ میلیون جوجه ریزی ماهانه در کشور انجام می شود که بازرسی های ما از مرز نشان داده است که شاید یک میلیون جوجه توسط کولبران قاچاق شود.حسن نیری در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در هر حوزه ای باید از میزان نیاز، تولید و عرضه اطلاعات شفافی داشته باشیم، عنوان کرد: در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از مبحث قاچاق باید این حداقل اطلاعات و برآوردهای دستگاههای تخصصی را داشته باشیم که متأسفانه در بعضی از موارد این اطلاعات از جانب دستگاههای ذیربط همچون جهاد کشاورزی در اختیار ما قرار نگرفت. یکی از علل عدم عرضه اطلاعات، این بود که وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات خاصی در این رابطه ندارد که بخواهد آنرا در اختیار ما قرار دهد.
وی با اشاره اینکه اردیبهشت سال ۹۹ نامه ای به معاونت امور دامی وزارت جهاد کشاورزی زدیم و مبحث تخم مرغ را پیگیری کردیم، اضافه کرد: وقتی پیشبینی می شود که احتمال قاچاق وجود دارد باید برای آن بخش تدبیری اندیشیده شود ازاین رو به وزارت جهاد اعلام کردیم اگر می خواهید، می توانیم تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق را برای حوزه تخم مرغ اجرا نماییم تا حمل و نقل تخم مرغ با ضابطه و آیین نامه باشد؛ اما هنوز هیچ خبری به ما نداده اند.
وی افزود: حتی وزارت صمت به وزارت جهاد اعلام نمود که برای رهگیری تخم مرغ ها باید اطلاعات تولید و فروش و … را داشته باشیم اما در این بخش هم خبری نشد.
نیری با اشاره به اینکه اصلاح فرایندهای اقتصادی، جلوگیری از قاچاق را تسهیل می کند، اظهار داشت: ۱۴ فروردین سال جاری وزیر جهاد مکاتبه ای با ستاد در خصوص احتمال قاچاق هدفمند تخم مرغ نطفه دار انجام داد؛ ۳ روز بعد ستاد مکاتبه ای با معاونت امور دامی وزارت جهاد انجام داد تا اطلاعات در ارتباط با ممنوعیت، وجود و عدم وجود سامانه برای جا به جایی کالاها و به صورت کلی تمامی اطلاعات در ارتباط با این بخش را به ما اعلام کنند؛ اما در هر صورت وزارت جهاد کارهایش را به درستی انجام نداد. وقتی قرار بر تحویل هزار جوجه است و در نهایت به مرغدار ۶۰۰ جوجه می رسد، وزارت جهاد و ناظر این حوزه نباید پیگیری کند که این ۴۰۰ جوجه در حمل و نقل به کجا رفته است؟
وی اضافه کرد: حدود ۱۲۰ میلیون جوجه ریزی ماهانه در کشور انجام می شود که بازرسی های ما از مرز نشان داده است که شاید یک میلیون جوجه توسط کولبران قاچاق شود چونکه به صورت کانتینری نمی توان جوجه را قاچاق کرد.
نیری اظهار داشت: ارز ترجیحی یکی از عوامل اصلی قاچاق است.
به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، وزیر جهادکشاورزی اخیراً علت گرانی جوجه یکروزه را قاچاق آن به خارج از کشور اعلام نموده بود؛ اما مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مسؤلان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می دهند، اظهار داشت: گرانی مرغ بدلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه هاست و ربطی به قاچاق جوجه یکروزه ندارد.
وزیر جهادکشاورزی هم اواخر هفته گذشته از موضع اولیه خود عقب نشینی و اعلام نمود میزان قاچاق خیلی بالا نبود.


منبع:

1400/02/04
21:09:15
5.0 / 5
1146
تگهای خبر: اقتصادی , دستگاه , طلا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal