واردات كشاورزی لبنان به عربستان ممنوع گردید

واردات كشاورزی لبنان به عربستان ممنوع گردید

لیدی شال: عربستان سعودی با اشاره به افزایش قاچاق مواد مخدر، واردات میوه و صیفی جات لبنان به این کشور را ممنوع اعلام نمود.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، لبنان در بحران مالی عمیقی گرفتار شده که بزرگترین تهدید برای ثبات این کشور از زمان جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ است. اقدام اخیر عربستان سعودی به مشکلات اقتصادی لبنان اضافه خواهدنمود. وزیر کشاورزی لبنان اعلام نمود این ممنوعیت ضرر بزرگی خواهد بود و ارزش این تجارت ۲۴ میلیون دلار در سال است.

وزارت خارجه لبنان اعلام نمود بوسیله سفارت سعودی از این ممنوعیت باخبر شده و وزیر خارجه آنرا به اطلاع مقامات بلندپایه رسانده است. در بیانیه وزارت خارجه لبنان آمده است: مقامات لبنانی باید حداکثر تلاش خودرا برای کنترل کارهای قاچاق انجام دهند و از لطمه دیدن شهروندان، کشاورزان و صنعت گران بیگناه و اقتصاد لبنان جلوگیری نمایند.

این ممنوعیت از روز یکشنبه اجرائی می شود.

علی النعیم، معاون امور امنیتی گمرک سعودی اظهار نمود: مقامات گمرکی عربستان سعودی در جده کوشش برای قاچاق بیش از ۵.۳ میلیون قرص کپتاگون که نوعی آمفتامین است و در محموله انار جاسازی شده بود را کشف کردند.

وزیر کشور لبنان به رویترز اظهار داشت: کشورش آماده همکاری با همه کشورها برای متوقف کردن قاچاق مواد مخدر است و هم اکنون تلاشهای عظیمی بکار بسته است اما گاهی قاچاقچیان موفق می شوند.

با این حال یک مقام لبنانی که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار نمود: بنظر می رسد این ممنوعیت سیاسی باشد. صادرات میوه و صیفی جات لبنان به کشورهای خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی یکی از معدود منابع ارزآوری برای لبنان است و بسته شدن این در، فشار بر لبنان را افزایش خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت کشاورزی لبنان اظهار داشت: هیچ سندی که نشان دهد محموله مورد استفاده برای قاچاق قرصهای کپتاگون لبنانی بوده است، وجود ندارد.

ارزش مجموع صادرات لبنان به عربستان سعودی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲.۸۲ میلیون دلار بود.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر خارجی لبنان به شدت تقلیل پیدا کرده و ارزش ارز این کشور حدود ۹۰ درصد از شروع بحران مالی در اواخر سال ۲۰۱۹ سقوط کرده است. فروپاشی اقتصادی لبنان با بن بست سیاسی کامل شده و سیاستمداران قادر به تشکیل دولت برای دریافت کمکهای خارجی ضروری نیستند.

منبع:

1400/02/04
10:06:50
5.0 / 5
991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal