شورای رقابت هنوز مجوز نداده

كرمان موتور گران كرد ایران خودرو تكذیب

كرمان موتور گران كرد ایران خودرو تكذیب

در حالیکه چند هفته از بحث های پیرامون افزایش قیمت مصوب خودرو ها برای سه ماه نخست سالجاری می گذرد، اما همچنان شورای رقابت منتظر اعلام نرخ تورمی فصلی از جانب بانک مرکزی و سپس تصمیم گیری برای قیمت خودروهاست. هنوز مصوبه افزایش قیمت صادر نشده، کرمان موتور در بخشنامه جدید فروش جک S۳، قیمت آنرا افزایش داده است. این در شرایطی است که شایعه افزایش قیمت محصولات ایران خودرو هم طی چند روز اخیر به گوش می رسید اما امروز (پنجشنبه) این خودروسازی در اطلاعیه ای، این مورد را تکذیب نمود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، دقیقا یک روز بعد از آغاز فعالیتهای رسمی امسال (۱۵ فروردین ماه)، رئیس شورای رقابت از افزایش قیمت خودرو در سه ماه نخست سال جاری اطلاع داد.
به قول او، باتوجه به اینکه شورای رقابت به علت پایین بودن نرخ تورم در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹ با افزایش قیمت موافقت نکرد، حالا شورا برای تصمیم گیری قیمت خودرو در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ منتظر اعلام تورم بخشی از سوی بانک مرکزی است تا قیمت های جدید برای سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ را تعیین کند.
این خبر حواشی بسیاری به دنبال داشت و برخی کارشناسان و فعالان بازار این تصمیمات را راه گشا ندانسته و از آن بعنوان راهی جهت استفاده دولت از ابزاری همچون شورای رقابت برای کنترل و دستوری کردن قیمت ها یاد کردند و اینکه عدم تعادل فعلی بازار خودرو در نتیجه لجاجت شورای رقابت بوجود آمده است.
از طرفی به نظر می آید که برخی شرکتها به استقبال گرانی رفته اند. در حالیکه شورای رقابت هنوز مصوبه و اجازه افزایش قیمت خودرو ها را صادر و اعلام نکرده است، گروه خودروسازی کرمان موتور پیش دستی کرده و در بخشنامه فروش محصول جک S۳ ویژه فروردین ماه که ثبت نام آن از ۳۰ فروردین ماه آغاز و تا ۱۵ اردیبهشت ادامه می یابد، افزایش قیمت را " هرچند کم" اما لحاظ کرده است.
مقایسه نخستین بخشنامه فروش این خودرو برای فروردین ۱۴۰۰ که مشابه بخشنامه اسفند ۱۳۹۹ بوده است و بخشنامه جدید این شرکت برای فروش در فروردین ۱۴۰۰ نشان داده است که این خودرو ۱۰ میلیون تومان گران تر عرضه خواهد شد.
در بخشنامه فروش جک S۳ برای اسفند ۱۳۹۹ که مهلت ثبت نام آن از ۱۸ تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ بوده، این خودرو با قیمت مصوب ۴۹۹ میلیون تومان عرضه شده بود و برای فروش اقساطی آن ۲۵۰ میلیون تومان مبلغ پیش پرداخت و الباقی به صورت اقساط ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماهه بوده است که اقساط به صورت سه ماه یکبار و از تاریخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ شروع می شود. اما در نخستین بخشنامه فروش این محصول امسال ویژه فروردین ۱۴۰۰ با زمان ثبت نام ۱۹ تا ۳۱ فروردین، قیمت مصوب آن مشمول ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت شده و مقرر است با قیمت مصوب ۵۰۹ میلیون تومان عرضه شود. برای فروش اقساطی این خودرو هم همچنان مبلغ پیش پرداخت، ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و اقساط ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماهه عرضه شده است و اقساط به صورت سه ماه یکبار و از ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ شروع می شود.
ایران خودرو افزایش قیمت را تکذیب کرد
در همین حال انتشار خبری در فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت محصولات ایران خودرو هم قابل تامل بود که این شرکت در اطلاعیه ای اعلام نمود قیمت محصولاتش افزایش نداشته و صرفاً نرخ بیمه خودرو ها برپایه افزایش سالیانه، به روزرسانی شده است. نرخ بیمه هم از آغاز سال جاری طبق روال سالهای گذشته اعمال شده و ارتباطی به قیمت فروش محصولات ندارد.
در این اطلاعیه تاکید شده که محصولات برپایه قیمت مصوب نهادهای ذی ربط به فروش می رود و هم اکنون هیچ گونه افزایشی در نرخ محصولات اعمال نشده است.
منبع:

1400/02/03
21:37:40
5.0 / 5
965
تگهای خبر: بازار , بانك مركزی , طلا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal