دژپسند در صحن مجلس:

زمان صدور مجوز برای كسب و كار را كاهش دادیم

زمان صدور مجوز برای كسب و كار را كاهش دادیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: ما زمان صدور مجوز برای کسب و کار را کاهش و خیلی از مقررات زاید و انحصار زا در این حوزه را حذف کردیم.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشترک روح الله نجابت و ۳۷ نفر از نمایندگان درباره علت عدم اجرای قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ در خصوص لزوم شفافیت و بهبود مجوزهای کسب و کار، اظهار داشت: در سال ۹۹ ما بررسی های کارشناسی خود در هیئت واگذاری را افزایش دادیم و اقدامات بسیار زیادی انجام دادیم که می تواند سبب شود رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار ارتقاء پیدا کند که البته امیدواریم بانک جهانی در اینباره سیاسی برخورد نکند.
وی بیان نمود: ایجاد پنجره واحد برای ثبت شرکت ها یکی از اقدامات اساسی ما بود که در سال ۹۹ در تهران و ۴ کلانشهر انجام شد و سبب شد که فاصله ثبت شرکت ها از ۷۲ روز به کمتر از ۷۲ ساعت کاهش پیدا کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ فعالان اقتصادی برای کسب مجوز باید حداقل ۵۴ روز زمان خویش را تلف می کردند اما هم اکنون به هشت روز کاهش یافته و این مساله نشان از تحول و اقداماتی است که ما در اینباره انجام داده ایم.
دژپسند تاکید کرد: هم اکنون ۵۰ درصد مجوزهای کسب و کار در فضای الکترونیکی انجام می شود و عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی پارسال در اینباره بسیار مطلوب بوده است.
وی با اشاره به اینکه اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون بارها رضایت خویش را از بهبود دریافت مجوز کسب و کار اعلام نموده اند، اظهار داشت: هم اکنون ۵۴ درصد فعالان صنوف جهت دریافت مجوز کسب و کار احتیاج به رجوع حضوری ندارند و می توانند اطلاعات خویش را در سامانه ای بارگذاری کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: تعداد مجوزها برای کسب و کار از حدود هزار و ۵۹۸ مورد به هزار و ۱۹۹ مورد کاهش یافته است و تقریباً ۴۰۰ قلم مجوز را کاهش دادیم که به این معناست، تعداد مجوزهایی که فعالان اقتصادی باید دریافت نمایند، کاهش یافته است.
دژپسند بیان نمود: این اقدامات سبب کاهش زمان صدور مجوز کسب و کار از صد روز به هفت روز شده است و ما با اقداماتی که در این راستا انجام دادیم، سبب شدیم که زمان صدور مجوز کسب و کار کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه همینطور بیشتر از پنج میلیون استعلام الکترونیکی از راه سامانه صدور مجوزها از مردادماه ۹۷ تابحال انجام شده است، اضافه کرد: از طرفی کسانی که در این حوزه شکایتی دارند، می توانند شکایت خویش را در این محیط الکترونیکی ثبت کنند بگونه ای که هزار و ۲۰۸ شکایت تابحال ثبت شده و به ۸۱ درصد از این شکایت ها در همین محیط الکترونیکی پاسخ داده شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما همینطور میز مشاوره کسب و کار را در سامانه «یاور» ایجاد کردیم و تابحال ۳۲۴۶ درخواست مشاوره ثبت شده است و ۹۱ درصد پاسخ لازم را دریافت کرده اند و خوشبختانه ما با اقدامات خود در این حوزه توانستیم کاری نماییم که زمان کسب مجوز برای فعالان اقتصادی کاهش پیدا کند و همینطور بعضی از مقررات زائد و انحصار زا را حذف کردیم.
دژپسند درباره پیگیری شعار سال نیز، اظهار داشت: ما معتقدیم که باید با توان بیشتری برای تحقق شعار سال قدم برداریم و شرایطی را برای کسب و کار ایجاد نماییم تا فعالان اقتصادی ازآن وضع رضایت داشته باشند.
نجابت: دستگاههای اجرایی خودتحریمی می کنند
روح الله نجابت در ادامه جلسه در تشریح سوال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: صحبت های آقای دژپسند با حقیقت های جامعه فرسنگ ها فاصله دارد و عملاً در کشور توسط دستگاههای اجرایی خودمان گرفتار خود تحریمی هستیم.
وی اضافه کرد: در شرایط تحریم، کسانی که می خواهند دنبال کسب و کار بروند باید روزها درگیر سیستم فشل اداری شوند که علت این مساله کوتاهی های وزارت اقتصاد است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سال ۸۶ مجلس قانونی مصوب کرد که برپایه آن دولت مکلف شد شرایط صدور مجوز برای کسب و کار را بهبود بخشد اما متأسفانه دولت و بخصوص وزارت اقتصاد به تکالیف قانونی خود در این حوزه عمل نکرده اند.
نجابت تاکید کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در اتاق های دربسته مانده است و عدد و رقم عرضه می کند و این ارقام هیچ حقیقت عینی در میان فعالان اقتصادی ندارد و خیلی از اصناف از این مورد گله مند هستند و می گویند فرایند دریافت مجوز بسیار طولانی است.
وی اضافه کرد: مطابق با آخرین گزارش بانک جهانی، به جهت شاخصهای کسب و کار ایران جز ۱۰ کشور آخر است و جای تأسف دارد که خیلی از مجوزهای کسب و کار به سامانه اصناف ارجاع می شود که به این معناست که نه تنها فضای کسب و کار تسهیل نشده است بلکه یک کار مضاعفی هم بوجود آمده است.
نجابت اظهار داشت: اگر وزارت اقتصاد کمر همت بسته بود و تلاش لازم را انجام می داد تا فضای کسب و کار بهبود یابد، اساسا وضع اصناف و تولید ما هم اکنون این گونه نبود و تقاضای بنده این است که وزیر امور اقتصادی و دارایی به جای عرضه یک گزارش ناقص به مجلس بپذیرد که در این حوزه توفیقی نداشته است.

1400/02/01
21:41:21
5.0 / 5
1057
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal