در گفت گو با مهر مطرح شد؛

زیرساخت های توسعه كردستان بر اساس تجارت الكترونیك فراهم است

زیرساخت های توسعه كردستان بر اساس تجارت الكترونیك فراهم است

به گزارش لیدی شال کارشناس حوزه اقتصاد آنلاین کردستان بر این باور است که زیرساخت های توسعه تجارت الکترونیک در استان فراهم است و اگر تحولی در این عرصه صورت نگرفته است به علت ضعف عملکردی مدیران است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، اقتصاد آنلاین و تاثیر آن بر اقتصاد یکی از مسائلی است که امروزه مورد توجه اقتصاددانان و صاحب نظران در این عرصه قرار گرفته است که تلفیق بین تکنولوژی اطلاعات و تجارت، نوع جدیدی از تجارت را به نام تجارت الکترونیک به وجود آورده است که نوعی انقلاب صنعتی شمرده می شود.
تحقیقات نشان میدهد که این انقلاب صنعتی بر معیارهای اقتصاد و خرید و فروش آنلاین همچون تولید، تجارت، استخدام و تولید محلی تاثیر مثبتی گذاشته است.
از جمله تأثیرات مثبتی که تجارت و خرید آنلاین دارد، کاهش هزینه ها، افزایش خرید و فروش، افزایش رونق اقتصادی و کاهش محدودیت ها است. حال این پرسش مطرح می شود که باتوجه به این که اقتصاد آنلاین و تجارت الکترونیک یک مبحث جهانی شمرده می شود در کشور و بخصوص استان کردستان چه تأثیری بر اقتصاد آن داشته است و برای توسعه آن چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟
پیرامون مبحث با دکتر رامیار رفاعی مدرس دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصاد آنلاین به گفتگو نشستیم که مشروح آنرا در ادامه می خوانید.

چه تعریفی از اقتصاد آنلاین دارید و چه تأثیراتی را در زندگی ما ایفا می کند؟
اقتصاد آنلاین یا مبادلات تجارت و اینترنتی برای بار اول در دهه ۱۹۶۰ مبادلات الکترونیکی شکل می گیرد بر روی شبکه های ارزش افزوده و دسترسی ایجاد می شود مخصوصاً در دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی سایت های معروفی که هم اکنون موجود هستند همانند سایت آمازون از سال ۱۹۹۵ در حوزه کتاب آغاز به کار می کند وشرکت های بسیار دیگری هم وجود دارد که کم کم این روند را شکل دادند.
در ادامه شاهد محبوب شدن دستگاه های تلفن همراه و تجارت گوشی همراه و از این قبیل بودیم و مساله کلاً به سمت تجارت همین شبکه های اجتماعی سوق پیدا می کند.
چندسالی است که مردم از این امکانات استفاده می نمایند و بیشتر در زمینه تجاری هم اکنون گسترش پیدا کرده است اما نکته حائز اهمیت این است که اقتصاد آنلاین ممکنست برای همه مزایا نداشته باشد.
یکی از مزایای اقتصاد آنلاین دسترسی سهل است یعنی می توانیم راحت در خانه بنشینیم و کسب وکار خویش را با بهره گیری از یک اینترنت پرسرعت راه اندازی نماییم.
صرفه جویی در زمان یکی دیگر از مزایای این نوع کسب و کارهاست چون که دیگر نیاز نیست ساعت ها رانندگی کرد به امید اینکه چیزی پیدا شود و این فروشگاه های آنلاین خط کامل محصولات خودشان را عرضه می دهند.
در دسترس قرار گرفتن طیف وسیعی از گزینه های مختلف از دیگر مزایای این عرصه است مثلاً مشتری می تواند بدون احتیاج به اینکه به مغازه ها رجوع کند از راه اینترنت در فروشگاه های مجازی جستجو کند و محصولات مورد نظر خویش را انتخاب نماید.
اگر ما به صورت فیزیکی خرید و فروش نماییم منتقد یا تعریف کننده محصولات فقط فروشنده و خریدار خواهد بود اما خریدهای اینترنتی این امکان را به ما می دهد که ما نظرات بسیاری را مشاهده نماییم و بر این اساس بتوانیم محصولات مورد نظر خویش را خریداری نماییم.
درنهایت همه ی این اینها منجر به چه چیزی می شود! اگر کسب وکار رونق بگیرد میتوان پایگاه مشتریان را افزایش داد مثلاً از دغدغه های همه کسب وکارها آنلاین بودن و غیرآنلاین بودن آن است یعنی نیازی نیست که کسب و کارهای آنلاین نگران برخوردار بودن این باشند که مثلاً بهترین موقعیت مکانی را در شهر داشته باشند چون مردم مقایسه می کنند و در هرزمانی ممکنست برای خرید اقدام نمایند و این می تواند منجر به افزایش فروش شود یعنی نیازی به اداره کردن فروشگاه بزرگ نیست و هر کسی می تواند فروش آنلاین بیشتری برای خود بسازد و در سطح بین المللی وسعت داده شود.

پیرامون ظرفیت های تجارت الکترونیک مطالب بسیاری عرضه شد اما این نوع تجارت دارای چه معایبی است؟

در مورد حریم خصوصی و امنیت بایستی قبل از انجام تراکنش به صورت آنلاین گواهی های امنیتی در داخل وبسایت ها بررسی شود و این مساله که ما می گوئیم باید ساده و راحت باشد ولی کسی دوست ندارد که اطلاعات خصوصی او به سرقت برده شود بدین سبب خیلی از سایت ها قابل اطمینان نیستند و میتوان تحقیق کرد و انتخاب نمود.
مورد بعدی کیفیت محصولات است چون که باوجودی که در این تجارت همه چیز به آسانی می تواند در دسترس مشتری باشد اما مشتری نمی تواند کالا یا وسیله خریداری شده را لمس کند این که بعداً بخواهیم کالا را عودت بدهیم یا اگر کالا معیوب باشد یا بهر دلیلی پس باید شرکت هایی را انتخاب نمود که خدمات بعد از فروش داشته باشند و برای مصرف کننده یک فرصت خرید باشند نه یک تهدید برای مال و اموالش.
البته باید توجه کرد که ما یک سری هزینه های پنهان داریم یعنی اینکه مشتری در زمانی که خرید می کند قیمت کالا، هزینه حمل و نقل، بارگیری و مالیات همچون هزینه هایی است که باید پرداخت کند بنابراین باید مراقب بود که هزینه های پنهانی هم وجود دارد که بر روی صورت حساب ذکر نشود اما بر روی فاکتور نهایی عنوان می شود.
در خریدهای آنلاین احتمال تأخیر در ارسال و دریافت کالا و اجناس وجود دارد و یکی دیگر از معایب در این حوزه احتیاج به اینترنت پرسرعت است و این مهم در کشور ما از وضع مناسبی برخوردار نیست پس باید از چند خط اینترنت بهره برد و این هزینه های بیشتری متحمل فرد و شرکت می کند.
چندسالی هست که کسب وکارهای اینترنتی مورد توجه قرار گرفته است اگر قبلاً لازم بود سفری نماییم از جایی به جایی دیگر برای خرید حالا فقط از راه اینترنت یا شبکه های اجتماعی میتوان هر مبادله ای را که دوست داشته باشیم انجام بدهیم منتها اگر در سطح بین المللی بخواهیم مبادلات را در نظر بگیریم از کشور ایران به سایر کشورها یک مقدار محدودیت داریم.
می توان در داخل کشور از هر استان به استان دیگر خیلی ساده وب سایتی را طراحی کرد، وبلاگ گذاشت یا از راه شبکه های اجتماعی محصول خویش را معرفی نمود و از راه پست برای خریدار ارسال کرد.
همه گیری ویروس کرونا تمام اقتصادهای بزرگ دنیا را تحت تاثیر قرار داده و تولید ناخالص ملی خیلی از کشورها کاهش پیدا کرده و خیلی از رسته های مختلف شغلی درآمدشان را ازدست دادند.
شیوع کرونا در جامعه برخی معادلات را تغییر داده و درآمد از یک سری شغل های بالاتر به یک سری شغل های پایین تر منتقل شده و در واقع به شکلی توزیع درآمد عادلانه که قبلاً مدنظر بود در ایران تحقق پیدا نکرده است اما شرایط را تغییر داده و سبب شده که درآمد به سمت شغل های پایین سرازیر شود مانند کسانی که رستوران داشتند تا مرز تعطیلی به مدت یکسال کارشان رفت و مردم به ناچار گرایش به سمت کارهایی که اینترنتی باشد و کارهایی که از راه اینترنت بتوانند با آن پول دربیاورند پیدا کردند که همچون این کارها معاملات در سطح بورس یا در سطح معاملات بین المللی بوده است.

آیا استان کردستان در حوزه اقتصاد آنلاین موفق بوده و وضعیت کردستان در این عرصه چگونه ارزیابی می کنید؟
استان کردستان هم مانند سایر استان های کشور تقریباً در یک سطح قرار دارد استان به لحاظ زیر ساختی و شبکه اینترنتی با مشکل خاصی مواجه نیست اما در حوزه روستایی با کاستی هایی مواجه هستیم و خیلی از مناطق روستایی از اینترنت بهره مند نیستند.
آیا استان کردستان از زیرساخت های اقتصادآ نلاین برای توسعه برخوردار است؟
نام کردستان با محرومیت عجین شده است و متأسفانه سال هاست که این نام را با خود به یدک می کشد وضعیت متغیرهای اقتصادی در استان در چندسال اخیر قابل تعریف نیست متأسفانه در تورم نقطه به نقطه در کشور، کردستان رتبه اول را به خود مختص کرده است و ما تحقیقی را با یک تیم کارشناس و صاحب نظر در این عرصه انجام داده ایم و اینکه چرا این اتفاق افتاده باید به مسؤلان رجوع شود.
با وجود این موارد در کل زیرساخت های اقتصادی توسعه در استان کردستان به شدت فراهم ومهیاست و اگر تابحال اقدامی قابل توجه برای بالفعل کردن این توانمندی ها صورت نگرفته است ناشی از کم کاری بعضی از مسؤلان است.


1400/01/16
19:53:26
5.0 / 5
1093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal