خوانساری با اشاره به امضای تفاهم نامه همكاری با چین

دلیلی برای نگرانی وجود ندارد

دلیلی برای نگرانی وجود ندارد

رئیس اتاق تجاری تهران می گوید صرف امضای یک سند همکاری نه دلیلی برای خسارت بار بودن آنست و نه سودآور بودن، بلکه برای تحلیل شرایط نیاز به عقد قراردادهای اقتصادی خواهد بود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، چند روز بعد از امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، همچنان دیدگاه های مختلفی درباره این توافق جدید مطرح و نگاه های مثبت و منفی مختلفی در ارتباط با آن اعلام می شود. با این وجود رئیس اتاق تجاری تهران می گوید آنچه که فعلا به مرحله اجرا رسیده نه نگران کننده است و نه می توان از آن بعنوان تحولی جدی یاد کرد، برای اینکه تا زمان نهایی نشدن قراردادها، آنچه که امضا شده فقط یک سند همکاری خواهد بود.
مسعود خوانساری در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به لزوم جذب سرمایه گذار خارجی برای توسعه اقتصادی کشور اظهار داشت: هیچ کشوری توسعه پیدا نکرده است مگر با جذب سرمایه گذاری خارجی؛ یعنی اگر چین امروز چین شده بطور قطع در شروع حرکتش به سمت توسعه، جذب سرمایه گذاری خارجی نقش مهم و اساسی داشته است (بیشترین سرمایه گذاری در چین توسط آمریکا؛ یعنی کشوری انجام شد که چینی ها آنها را دشمن شماره یک خودشان می دانند) این مساله برای کره، چین، مالزی، اندونزی و شاید بتوانم بگویم تمامی کشورهایی که توسعه پیدا کردند صدق می کند و همگی در شروع با جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود تکنولوژی های روز به سمت توسعه حرکت کرده اند.
او افزود: ما هم اگر مقرر است توسعه پیدا نماییم، نیازمند جذب سرمایه گذار خارجی هستیم. بر اساس گزارش های مرکز آمار، روزبه روز شاهد گسترش فقر در کشور هستیم و شاید ۵ یا ۶ دهک جامعه زیرخط فقر هستند و در چنین شرایطی بطور قطع نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم و باید استقبال نماییم. تعداد زیادی معدن داریم که نیازمند سرمایه گذاری خارجی است. در صنعت نفت، گاز، فولاد و... هم شرایط به همین شکل است و امکان جذب سرمایه گذاری خارجی وجود دارد. در صنعت گردشگری بیش از ۳۰ هزار جاذبه گردشگری داریم اما تعداد بسیار اندکی توریست را در سال پذیرا هستیم. درحال حاضر هم یکی از معدود کشورهایی در جهان که سرمایه گذاری های کلان انجام می دهد، چین است. بطور خاص در بین کشورهای محدود سرمایه گذار هم تنها چین حاضر به همکاری با ایران است.
رئیس اتاق تجاری تهران با اشاره به خاصیت های فعلی اقتصاد چین، تشریح کرد: چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است و خیز بلندی برای تصاحب جایگاه اول برداشته است. از طرف دیگر ما در انزوای ناشی از تحریم ها قرار داریم و هیچ کشوری مایل به سرمایه گذاری در ایران نیست. در مورد رابطه با چین باید در نظر داشت هر کشوری به دنبال منافع خودش است و چین هم از این امر مستثنی نیست؛ بدین سبب در هنگام عقد قراردادها باید از تمام ظرفیت کارشناسی و حقوقی استفاده گردد که خسارتی به ما تحمیل نشود. آنچه تاسف انگیز است اینکه بسیاری متن تفاهم نامه را نخوانده اند و بیشتر تحت تاثیر فضاسازی ها هستند و هیجانی اظهارنظر می کنند.
خوانساری اشاره کرد: این مسئله را هم مانند رابطه با غرب و آمریکا نکنیم که پس از گذشت ۴۰ سال به یک موضوع لاینحل تبدیل گشته و میلیارد ها دلار خسارت برای کشور به همراه آورده است. قبل از این در مورد قرارداد کرسنت هم همین میزان هیاهو در کشور راه افتاد و در نهایت آن قرارداد بهم خورد و مشخص شد که اصلا موضوع چنین نبوده که در سطح افکار عمومی مطرح شده بود.1400/01/12
13:55:18
5.0 / 5
1420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal