به بهانه افزایش ۲۱ درصدی مصرف محصولات فولادی

رشد تولید و مصرف فولاد اقتصاد پویاتر

رشد تولید و مصرف فولاد اقتصاد پویاتر

به دنبال افزایش تولید شمش و محصولات فولادی طی 11 ماهه سال 1399 به ترتیب به میزان 11 و 10 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته، میزان مصرف شمش و محصولات فولادی نیز در کشور طی همین مدت، به ترتیب 19 و 21 درصد افزایش یافته است. این در حالی است کارشناسان این حوزه معتقدند رشد مصرف فولاد، خبری خوب و نشان دهنده توسعه صنعتی و پویاتر شدن اقتصاد کشور است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، همانطور که پیش تر نیز اشاره شده بود، فولادسازان از شروع فروردین ماه تا اختتام بهمن ماه ۱۳۹۹، ۲۷ میلیون و ۷۲۴ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند که این میزان نسبت به ۲۴ میلیون و ۹۳۷ هزار تن تولید شده در مدت ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸، رشد ۱۱ درصدی تولید را ثبت نمود.
همین طور میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹، ۲۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن بوده و تولید این محصولات طی زمان مشابه سال ۱۳۹۸، ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن بوده است که نشانگر رشد ۱۰ درصدی تولید محصوللت فولادی بوده است.
حالا طبق آمار جدید انجمن مذکور (انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران)، از شروع فروردین تا اختتام بهمن سال گذشته، ۱۶ میلیون و ۸۶۷ هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) مصرف شده که نسبت به ۱۳ میلیون و ۹۴۱ هزار تن محصولات فولادی مصرفی طی ۱۱ ماهه سال قبل از آن ( ۱۳۹۸) رشد ۲۱ درصدی دیده می شود.
همین طور طی ۱۱ ماهه ۹۹، با رشد ۱۹ درصدی مصرف شمش فولادی در کشور از ۱۸ میلیون و ۵۸۹ هزار تن در ۱۱ ماهه سال ۹۸، به حدود ۲۲ میلیون و ۱۲۹ هزار تن شمش فولادی رسیده است.

رشد مصرف فولاد، نشان دهنده توسعه صنعتی و پویاتر شدن اقتصاد کشور
این در حالیست که خداداد غریب پور- رئیس سابق هیات مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صناعی معدنی ایران (ایمیدرو)، اواسط سال ۱۳۹۹ که از همان زمان افزایش مصرف فولاد در کشور مشهود بود، با اعلان اینکه فولاد صنعتی "مادر" است، اعلام نموده بود که رشد مصرف فولاد، اتفاقی مثبت برای اقتصاد کشور است؛ چونکه میزان سرانه مصرف فولاد نشان دهنده میزان توسعه صنعتی کشور بوده؛ فلذا متناسب با افزایش مصرف محصولات فولادی می توان اظهار داشت که اقتصاد کشور پویاتر خواهد بود.

افزایش ۹.۴ درصدی تولید و ۱۰ درصدی مصرف آهن اسفنجی
میزان تولید آهن اسفنجی نیز با رشد ۹.۴ درصدی طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۸ (۲۵ میلیون و ۴۴۹ هزار تن)، به ۲۷ میلیون و ۸۴۲ هزار تن رسیده است. ضمن اینکه میزان مصرف آهن اسفنجی نیز طی ۱۱ ماهه ۹۹ با ۱۰ درصد افزایش، به ۲۷ میلیون و ۲۳ هزار تن رسید. این رقم در زمان مشابه سال ۹۸، قریب به ۲۴ میلیون و ۵۰۷ هزار تن بوده است.
همین طور شایان ذکر است که طی ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ میزان صادرات شمش پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن، محصولات فولادی حدود دو میلیون و ۶۴۰ هزار تن و آهن اسفنجی ۸۱۹ هزار تن بوده که در مقایسه با رقم تولید زمان مشابه سال ۱۳۹۸ (شش میلیون و ۳۵۱ هزار تن شمش، سه میلیون و ۲۷۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۹۴۲ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۱۲، ۱۹ و ۱۳ درصد کاهش صادرات به وجود آمده است.
در مقابل، از شروع فروردین ماه تا اختتام بهمن ماه ۱۳۹۹، ۵۰۰۰ تن شمش و ۸۴۷ هزار تن انواع محصولات فولادی وارد شد که در مقایسه با میزان واردات در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ (۳۰۰۰ تن شمش و ۴۴۵ هزار تن انواع محصولات فولادی)، افزلیش به ترتیب ۶۷ و ۹۰ درصدی واردات به کشور رخ داده است.1400/01/10
00:33:29
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: صادرات , محصولات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal