اونس طلا محركی برای صعود به 1900 دلار خواهد یافت؟

اونس طلا محركی برای صعود به 1900 دلار خواهد یافت؟

به گزارش لیدی شال حالا که اونس طلا در بالای 1700 دلار مانده است، تحلیل گران به صعود این فلز پرارزش تا مرز 1900 دلار خوش بین هستند اما می گویند طلا به عامل اثرگذار جدیدی نیاز دارد تا به رکورد مذکور صعود کند.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بعد از یک هفته پررویداد، اونس طلا موفق شد در بالای مرز ۱۷۲۰ دلار بماند. این فلز باارزش حتی روز پنج شنبه کوشش کرد مقاومت کلیدی در سطح ۱۷۵۰ دلار را بشکند اما موفق نشد. اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۷۳۲ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۵ درصد کاهش نشان داد.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر کومرس بانک اظهار نمود: عواملی مانند رشد بازارهای سهام و قوی شدن ارزش دلار آمریکا که در وضعیت معمولی موجب کاهش قیمت طلا می شوند، به نظر نمی رسد هم اکنون قیمت طلا را تحت فشار کاهشی چندانی قرار دهند.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز اظهار نمود: این الگوی معاملات ممکنست نشانه این باشد که زمان اوج گرفتن قیمت طلا رسیده است. هفته جاری ممکنست شاهد روند افزایشی بیشتری در بازار طلا باشیم.

طلا تحت تاثیر دو چشم انداز متفاوت قرار دارد: چشم انداز ریسک پذیری کوتاه مدت که برمبنای واکسیناسیون کووید ۱۹ و احیای اقتصادیست و چشم انداز ریسک گریز بلندمدت که سرشار از ابهامات و سیاست تسهیل پولی بانک مرکزی آمریکا است.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز به کیتکونیوز اظهار داشت: از این که طلا قیمت بالاتری را نشکسته است، متعجب نیستم. دلار آمریکا همچنان قوی است و برای مدتی به همین منوال خواهد بود در صورتیکه اروپا بعد از ناکامیهای مربوط به توزیع واکسن، باردیگر وارد قرنطینه شده است. موج سرمایه ها احیانا به سمت آمریکا سرازیر می شود. با این همه در بلندمدت، ابهام وجود دارد. تصور ما بر این است که اونس طلا تا اواسط سال میلادی جاری به ۱۹۰۰ دلار صعود می کند برای اینکه تورم افزایش می یابد و هیچ اقدامی از طرف بانک مرکزی آمریکا صورت نمی گیرد. همین طور بدهی بیشتر وجود خواهد داشت و هزینه بیشتری برای زیرساخت صورت می گیرد.

عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا

تحلیلگران می گویند طلا تا زمانی که عامل موثر جدیدی پیدا کند، بعید است صعود شایان توجهی پیدا کند.

سوکی کوپر، تحلیلگر فلزات باارزش بانک استاندارد چارترد اظهار داشت: بنظر می رسد طلا در سطوح قیمت فعلی جا خوش کرده است. تقاضای فیزیکی مانع نزول قیمتها می شود اما عامل کلانی که از روند صعودی پشتیبانی کند، وجود ندارد.

به گفته پاویلونیس، چنین عاملی می تواند شکسته شدن همبستگی طلا با بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله باشد. هر زمان که بازده بالا رفته، قیمت طلا با کاهش روبرو شده است. اگر چنین ارتباطی گسسته شود، می تواند کمک نماید طلا قیمت بالاتری را بشکند. ایشان سپس اضافه کرد: نرخها روز جمعه افزایش یافت و طلا قیمتش را حفظ کرد. این نشانه مثبتی است و شاید طلا از این همبستگی رها شود.

تحلیلگر استاندارد چارترد هم اشاره کرد: عامل دیگری که می تواند به صعود قیمت طلا کمک نماید، از دست رفتن نیروی صعودی دلار خواهد بود. در ادامه سال، دلار سیر نزولی خودرا ازسرمی گیرد و بازده واقعی منفی می ماند و قیمت طلا احیانا باردیگر به مسیر صعود برمی گردند.

هان تان، تحلیلگر بازار FXTM اظهار داشت: شماری ریسک وجود دارد که می توانند شعله ور شده و بر ریسک پذیری سرمایه گذاران تاثیر بگذارند. از نشانه هایی مانند این که آمار جهانی مبتلایان به کووید ۱۹ افزایش می یابد تا تنشهای میان آمریکا و چین در بحبوحه تغییر انتظارات درباب چشم انداز سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، آرامش نسبی بازارها با درک چنین ریسکهایی ممکنست بهم ریخته شود.

آمار اقتصادی هفته جاری

مهمترین آمار اقتصادی هفته جاری، آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا در مارس است که روز جمعه منتشر می شود. مفسرین پیش بینی می کنند اقتصاد آمریکا در مارس ۶۵۵ هزار شغل جدید به وجود آورده است. شاخص مدیران خرید بخش تولید ISM و آمار متقاضیان بیمه بیکاری آمریکا روز پنج شنبه منتشر می شود. آمار اشتغال ADP روز چهارشنبه اعلام خواهد شد.

بازارها همین طور منتظر انتشار شاخص قیمت مسکن آمریکا در روز سه شنبه و فروش خانه در روز چهارشنبه هستند. بازارهای آمریکا روز جمعه تعطیل خواهند بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، علاوه بر آمار اقتصادکلان، سرمایه گذاران به نظاره اظهارات مقامات آمریکا، اعلام تدابیر محرک جدید و آمار جهانی مبتلایان به کووید ۱۹ نشسته اند.

منبع:

1400/01/08
11:54:57
5.0 / 5
1139
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal