سالهای سیاه میانكاله

سالهای سیاه میانكاله

لیدی شال: سالهای 98 و 99 را شاید بتوان از سیاه ترین دوره های تالاب میانکاله دانست. سالی هایی که بیش از 70 هزار پرنده از گونه های مختلف در این تالاب بر اثر سم بوتولیسم تلف شدند.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا سال ۹۸ بیش از ۴۰ هزار پرنده در تالاب میانکاله تلف شدند و با وجود اینکه دلیلهای مختلفی چون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل، سم بوتولیسم، ورود فاضلاب و عقب نشینی قسمتی از این تالاب از طرف کارشناسان و فعالان عرصه محیط زیست بعنوان علت مرگ پرندگان عنوان شد اما در نهایت سازمان دامپزشکی علت مرگ این پرندگان را سم بوتولیسم اعلام نمود.

سال ۹۹ نیز این تراژدی باردیگر در تالاب میانکاله تکرار شد و بر طبق آخرین آمارهای اعلام شده تا ۲۰ اسفند ۹۹ مجموع تلفات جمع آوری شده در این تالاب به ۳۷ هزارو ۲۴۱ قطعه رسید و سازمان دامپزشکی نیز مجدد سم بوتولیسم را عامل مرگ و میر پرندگان این تالاب اعلام نمود. سمی که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود و پرندگان با بلع گیاهان یا حیوانات آلوده به این سم فلج شده و جان خودرا از دست می دهند.

اما باکتری کلستریدیوم بوتولینوم چگونه تولید می شود و چه اثراتی دارد؟

بنا برگفته کارشناسان کلستریدیوم بوتولینوم یک باکتری بی هوازی است که در گیاهان فاسد و مواد حیوانی تکثیر می شود و اغلب در دریاچه ها در دوره های کمبود اکسیژن و کیفیت پایین آب رخ می دهد. علایم پیش رونده (تدریجی) آن به شکلی است که عضلات پرنده سست و نرم و در نهایت فلج می شود و اثرات توکسین تولید شده در بدن پرندگان باقی می ماند. پرنده های درگیر بیوتوکسین قادر به استفاده از بالها و پاهای خود نبوده و به عبارتی گرفتار کم حرکتی و ناتوانی پرواز می شوند. این پرنده ها که گرفتار فلجی ماهیچه های گردن می شوند، توانایی نرمال نگه داشتن سر خودرا از دست می دهند. بنا بر این گردن آنها خمیده شده و به آنها گردن خمیده می گویند. این پرندگان می توانند روزها دراین موقعیت باقی بمانند.

در حقیقت گفته می شود که این باکتری در محل هایی که اکسیژن کم باشد در بقایای گیاهان کف تالاب رشد می کند و گرمای هوا نیز شرایط را برای رشد این باکتری فراهم می آورد.

علت تکثیر این باکتری در تالاب میانکاله چه بود؟

در مورد عوامل موثر در رشد و تکثیر باکتری کلستریدیوم بوتولینوم نظرات خیلی از سوی کارشناسان عرصه منابع طبیعی و محیط زیستی مطرح گردیده است و حدودا می توان اظهار داشت که همه آنها برسر مطالبی چون عقب نشینی آب تالاب، خشک شدن قسمتی از این تالاب به سبب برداشت از منابع آب های زیر زمینی توسط چاه های مجاز و غیرمجاز و برداشت آب برای کارهایی همچون پرورش ماهی و آب بندان ها، تغییر اکوسیستم، افزایش مواد آلی در تالاب به سبب ورود فاضلاب و پسماند اتفاق نظر دارند و معتقدند کاهش سطح آب تالاب میانکاله و در نهایت کاهش اکسیژن و از آنطرف ورود فاضلاب به این تالاب شرایط مناسبی را برای رشد این باکتری مهیا کرده است.

اما چه باید کرد؟

گفته می شود احیای تالاب میانکاله و رهاسازی آب هایی که از این تالاب استحصال می شود می تواند جان تازه ای به آن ببخشد و بااینکه ممکنست عملیات احیای تالاب چندین سال طول بکشد اما در نهایت اثرات مثبتی برجای خواهد گذاشت. اگر هم تالاب میانکاله به حال خود رها شود سال های آتی هم این تالاب چندین هزار پرنده مهاجر دیگر را قربانی خواهدنمود.

البته مدتی پیش معاون اول رئیس جمهور اعلام نمود که" برخی تالاب های کشور نظیر تالاب انزلی، میانکاله و خلیج گرگان نیز با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که باید برنامه ریزی های لازم برای احیاء این تالاب ها صورت گیرد و همه پای کار بیایند تا شاهد بهبود وضعیت این تالاب ها باشیم تا از نتایج نامطلوب زیست محیطی ناشی از مرگ تالاب ها جلوگیری شود. "

حال باید دید که آیا در سال جدید سرنوشت تالاب میانکاله جور دیگری رقم خواهد خورد یا اینکه مقرر است این تالاب در ۱۴۰۰ هم قتلگاه چندین هزار پرنده دیگر شود؟منبع:

1400/01/07
14:39:53
5.0 / 5
1194
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal