وزیر اقتصاد خبر داد؛

مولدسازی دارایی ها در دستور كار وزارت اقتصاد

مولدسازی دارایی ها در دستور كار وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد اظهار داشت: در زمینه تأمین مالی، سرمایه گذاری، مقررات زدایی، خصوصی سازی و بازار سرمایه وظایفی را تعریف کردیم تا برنامه جامعی برای تحقق شعار تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی عملیاتی شود.به گزارش لیدی شال به نقل از صدا و سیما، فرهاد دژپسند اظهار داشت: این مورد بسیار گسترده است که باید همه قوای حکومت همینطور مردم و بخش خصوصی بسیج شوند؛ این در شرایطی است که بخش خصوصی هم باید به دنبال بهبود کیفیت و ارزان تر کردن تولید کالاها باشد و همینطور مردم در خرید و مصرف، تولیدات داخلی را بعنوان دو بال که به رونق تولید کمک می نماید ترجیح دهند و حکومت هم باید زمینه را برای تولیدکنندگان تسهیل کند.
وی ضمن اشاره به اینکه وزارت امور اقتصاد و دارایی به واسطه داشتن مأموریت های گسترده در این حوزه نقش قابل توجهی دارد اظهار داشت: بدین منظور جلسه ای با معاونان و مسؤلان سازمان های وابسته وزارت خانه تشکیل شد تا برنامه تحقق شعار سال جاری را تدوین و نهایی نماییم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در سال ۹۹ وزارت اقتصاد با ۴۳ محور در جلسات هیأت مقررات زدایی به اصلاح مقررات و در بعضی موارد به حذف آنها اقدام کرد؛ یعنی برخی از بخشنامه های دستگاههای اجرایی که مزاحم بودند حذف و بعضی از آنها اصلاح گردید.
وی با اشاره به اینکه مصوباتی را در دولت برای حذف مقررات زائد داشتیم اضافه کرد: در اصل ۴۴ قانون هم مواد ۱ و ۷ در جهت تقویت مقررات زدایی اصلاح شده است.
آماده سازی برنامه بهبود فضای کسب و کار و مقررات زدایی
دژپسند افزود: پارسال در زمینه فضای کسب و کار هم یکسری اقدامات بدیعی مانند پنجره واحد ثبت شرکتهای با مسئولیت محدود، پنجره واحد مالیاتی و دادگاه ویژه تجاری انجام شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: پارسال برنامه های خوبی را اجرا کردیم، اما برخی موارد به علت اینکه اجرای آن به ماه های پایانی سال کشیده شد هنوز آثار آن در اقتصاد نمایان نشده است که باید پیگیری و عملیاتی شود و همینطور سال جاری با برنامه گسترده تری در این حوزه ورود پیدا خواهیم کرد. وی ادامه داد: هم اکنون برنامه جامعی را برای فضای کسب و کار و مقررات زدایی آماده کردیم که مراحل تصویب را طی می کند.سه مأموریت ویژه گمرک برای رونق تولید
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: زمانی که باید رونق تولید صورت بگیرد گمرکات باید سه مأموریت انجام دهند؛ اول باید تأمین نیازمندی های تولید در سریع ترین زمان ممکن ترخیص شود. دوم اینکه برای صادرات، چون تقاضا را برای تولیدات داخل کامل می کند باید در روان ترین حالت صورت گیرد و سوم مواجهه با قاچاق است که گمرک پیشخوان ما برای مقابله با قاچاق است که باید تمام مجاری مسدود شود.
دژپسند خاطرنشان کرد: ما به سمت هوشمندسازی گمرک و تبدیل نظارت پیشینی به پسینی رفتیم. اقداماتی انجام دادیم که کم کم به سرانجام می رسد.
وی ضمن اشاره به اینکه در کشور ۱۵ دستگاه ایکس ری کامیونی داشتیم اظهار داشت: در دهه فجر ۹۹ با قرارداد با بخش خصوصی مقرر شد تا ۱۵ دستگاه دیگر به این بخش افزوده خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: نظارت در داخل کانتینرها را می توانیم به کوادکوپترها واسپاری نماییم.
شرایط بهره برداری از ظرفیت تولید مطلوب نیست
دژپسند افزود: نرخ بهره برداری از ظرفیت تولید مطلوب نمی باشد، چون ظرفیت تولید زیادی بوجود آمده است که بعضی از این موارد به لزوم تأمین مالی برمی گردد که در گذشته به نظام بانکی معطوف بود، ولی امروز علاوه بر بازار پول، بازار سرمایه هم کریدور جدی برای انجام این کار است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره مبحث سرمایه گذاری هم اظهار داشت: متأسفانه حدود ۱۰ سال است که وضع رشد سرمایه گذاری مورد قبول نیست که باید سال جاری یک مجموعه جامع برای افزایش سرمایه گذاری انجام دهیم. برخی مصوبات مورد نیاز را در چارچوب قانون بودجه از مجلس گرفتیم و بقیه را باید کامل نماییم تا بتوانیم یک تحول در سرمایه گذاری انجام دهیم.
دژپسند درباره ورود مؤثر صنعت بیمه به مبحث پشتیبانی از تولید اضافه کرد: صنعت بیمه باید با ابزارهای جدید ورود کند و پارسال در مبحث کرونا یکسری فعالیتهای جدید بیمه ای تعریف شد که باید سال جاری توسعه پیدا کند.
مولدسازی دارایی ها در دستور کار وزارت اقتصاد
وی با اشاره به اینکه می خواهیم سال جاری خصوصی سازی و مولد سازی را با رویکرد دیگری انجام دهیم افزود: این رویکرد به رونق تولید کمک خواهد نمود.
دژپسند ضمن اشاره به اینکه عرضه اوراق در سال ۹۹ یکی از عملکردهای خوب در تأمین مالی دولت بود اظهار داشت: باید فروش اوراق را بگونه ای انجام دهیم تا هیچگونه محدودیتی در بخش تولید ایجاد نکند و به رونق تولید هم کمک نماید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره مبحث مالیات اضافه کرد: پارسال تحقق اهداف ما خوب بود و باید ابزارهایی تعریف نماییم که رونق تولید را به دنبال داشته باشد.
وی افزود: در زمینه تأمین مالی، سرمایه گذاری، مقررات زدایی، بهبود فضای کسب و کار، مولدسازی دارایی ها و خصوصی سازی و اوراق، مالیات، بازار سرمایه و بیمه برای هر کدام وظایفی را تعریف کردیم تا برنامه جامعی برای تحقق شعار سال تهیه شود.

1400/01/06
13:13:39
5.0 / 5
1066
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , تجاری , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal