دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

تولید لوازم خانگی می تواند ۳ برابر شود

تولید لوازم خانگی می تواند ۳ برابر شود

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به اینکه قابلیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید انواع لوام خانگی در کشور با عنایت به ظرفیت های نصب شده وجود دارد، از مشکلاتی در تأمین مواد اولیه پتروشیمی اطلاع داد و اظهار داشت:  ظرفیت های موجود نیاز داخل را بطور کامل تأمین می کند و این صنعت قابلیت تبدیل شدن به هاب تولیدی و صادراتی در منطقه با بازاری با جمعیت بیشتر از ۴۰۰ میلیون نفری را دارد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، عباس هاشمی امروز (یکشنبه)، در نشست خبری از افزایش ۴۴ درصدی تولید تلویزیون در ۱۰ ماهه سال جاری اطلاع داد اظهار داشت: در مدت یاد شده تولید تلویزیون به ۹۹۵ هزار دستگاه و تولید یخچال با ۳۰ درصد رشد به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه یخچال رسیده است. همینطور در این زمان ۸۸۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی ساخته شده که در مقایسه با ۱۰ ماهه اول سال قبل رشد ۵۳ درصدی داشته است. تولید کولر آبی هم با ۱۱.۹ درصد رشد به ۸۵۴ هزار دستگاه رسیده است.
وی با اشاره به اینکه قابلیت جهش ۲۰۰ درصدی در تولید انواع لوام خانگی در کشور با عنایت به ظرفیت های نصب شده وجود دارد، خاطرنشان کرد: ظرفیت های موجود نیاز داخل را به طور کامل تأمین می کند و این صنعت قابلیت تبدیل شدن به هاب تولیدی و صادراتی در منطقه با بازاری با جمعیت بیشتر از ۴۰۰ میلیون نفری را دارد. برای رسیدن به این اهداف احتیاج به برنامه ریزی درست از جانب مسئولان و بسترسازی لازم برای ایجاد تعاملات منطقه ای، ایجاد تعرفه های ترجیحی، توسعه روابط اقتصادی و کمک به نقل و انتقال پول است.
ملزومات توسعه پایدار در صنعت لوازم خانگی
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در ادامه از تشکیل اولین بار دپارتمان قطعه سازی در انجمن اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به گستردگی مواد اولیه، اجزا و قطعات در صنعت لوازم خانگی، داشتن شبکه تأمین مواد اولیه می تواند کشور را در مقابل وابستگی های ارزی و تنش های خارجی محافظت کند. همینطور برای دستیابی به توسعه پایدار، این صنعت باید بتواند به شکل سیستماتیک به شبکه جهانی متصل باشد.
هاشمی با اشاره به اینکه بر مبنای تفاهمنامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اتصال قطعه سازان و شرکتهای دانش بنیان به یکدیگر، امیدواری در این صنعت تقویت شده، اظهار نمود: تفاهمنامه ای برای ایجاد کانون دانش، صنعت و بازار با معاونت یاد شده امضا، تا ارتباط صنعت و دانشگاه را بوسیله شرکتهای دانش بنیان و بازار تقویت نماییم.
نوین سازی سیتم توزیع در دستور کار
او همینطور اعلام نمود که بر مبنای برنامه نوین سازی سیستم توزیع در آینده بسیار نزدیک، عرضه متمرکز لوازم خانگی و برندهای مطرح داخلی در فروشگاه های بزرگ و مراکز عرضه ای که تمرکز بر حضور پر رنگ برندهای ایرانی دارند، در دستور کار قرار خواهد گرفت.
هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت صنعت و این انجمن برای ایجاد سه تا چهار برند ملی در صنعت لوازم خانگی تا افق ۱۴۰۴ تلاش می کنند، خاطرنشان کرد: تحقق این مهم با عنایت به این که برای ساماندهی بازارهای صادراتی و صیانت از اعتبار کشور احتیاج به مدیریت و ساماندهی داشته و باید از حضور برندهای ناشناخته و بدون شناسنامه، پرهیز شود. حاکمیت باید با رفع موانع تولید، تسهیل امور واحدهای تولیدی، تأمین مواد اولیه و غیره به بسترسازی بپردازد، اما انجام این کار باید از جانب بخش خصوصی صورت گیرد.
مزیت های تأمین ورق فولادی در رینگ فرعی بورس
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همینطور ضمن اشاره به به اینکه اجزا و قطعات و همینطور مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در شمار اولویت های تخصیص ارز قرار گرفت، اظهار نمود: حالا در مبحث تأمین مواد اولیه داخلی این صنعت که مهم ترین آنها ورق های فولادی، مواد پتروشیمی، مقاطع مسی و آلومینیومی است، بیشترین حساسیت روی فولاد قرار گرفته و وزارت صنعت هم بر شفاف سازی و عرضه آن در بورس تاکید دارد. صنعت لوازم خانگی به انواع خاصی از ورق های فولادی نیاز دارد و در سالهای گذشته این ورق ها بوسیله روش مچینگ عرضه می شد، اما سال جاری برپایه توافق با وزارت صنعت مقرر شد، معرفی شدگان بوسیله سیستم بهین یاب بتوانند در رینگ فرعی بورس این ماده اولیه را تهیه، که دستاورد بزرگی به حساب می آید.
وی ادامه داد: وقتی مواد در تالار اصلی بورس عرضه شوند، رقابت برای خرید آنها بالاست و در نتیجه قیمت پایه اعلامی با عنایت به محدودیت های عرضه و حاشیه رقابت ایجاد شده، بالا خواهد رفت. عرضه اختصاصی مواد اولیه در رینگ فرعی بورس کمک می نماید تا شرکت ها با تقاضای کاذب روبرو نشود و قیمت ها به شکل عادلانه به دست تولیدکنندگان برسد. استمرار تأمین مواد اولیه دیگر مزیت عرضه در بورس است که شرکت ها می توانند با عنایت به نیازهایشان مبادرت به سفارش گذاری کرده و عرضه کنندگان ورق های فولادی می توانند تسهیلاتی مانند فروش های اعتباری بوسیله ال. سی برای واحدها قائل شوند، در مقابل واحدهای تولیدی هم معطل تأمین مواد اولیه با ابعاد و کیفیت مورد نظرشان یا تأمین از بازار آزاد با قیمت های گزاف نخواهند شد.
پتروشیمی دامن لوازم خانگی را هم گرفت!
به قول هاشمی هم اکنون بیشترین مشکل در تأمین مواد پتروشیمی است که همچون آنها ABS مورد نیاز تولیدکنندگان یخچال و فریزر و برخی صنایع لوازم خانگی کوچک است. این در شرایطی است که تولیدکنندگان محدودی در کشور حضور دارند و باید برای تأمین این مواد هماهنگی های بیشتری صورت گیرد، چون که برخی تولیدکندگان داخلی توانمندی بالایی برای صادرات داشتند، اما به علت اطمینان نداشتن از استمرار برخی مواد اولیه، نتوانستند قراردادهای صادراتی امضا کنند.1399/12/10
22:41:14
0.0 / 5
1099
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal