رزم حسینی اعلام كرد

شروع توزیع اقلام پر مصرف ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده

شروع توزیع اقلام پر مصرف ایام عید خانوارها ظرف چند روز آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تاثیر مثبت سیاست «واردات در مقابل صادرات» در اقتصاد کشور، روند تامین کالاهای اساسی در کشور را قابل قبول عنوان نمود و اظهار داشت: در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در روزهای عید، همچون برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر نیاز استانها، شروع خواهد شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در نشست ویدئوکنفرانسی با استانداران سراسر کشور با موضوع تنظیم بازار، با اشاره به همکاری خوب و قابل تقدیر بانک مرکزی با این وزارتخانه اظهار داشت: وزارت صمت وظیفه تامین کالاهای اساسی را برعهده دارد و خوشبختانه با همکاری شکل گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تامین این کالاها و نهاده های دامی، شاهد روند قابل قبولی دراین زمینه هستیم و امیدواریم در ماه های پیش رو خصوصاً در روزهای عید کمترین دغدغه را در این عرصه داشته باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، اقدامات وزارت صمت در ماه های اخیر را از مسائل راهبردی اقتصاد ایران خواند و اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم وزارت صمت در بخش تامین و ترخیص کالا بود؛ در گذشته صادر کننده مکلف به عرضه ارز در سامانه نیما بود که این سیاست باتوجه به شرایطی که وجود داشت سبب افزایش پرونده های قضایی برای صادرکنندگان شده بود که خوشبختانه با پیگیری های وزارت صمت و حمایت جدی رئیس جمهور این سیاست به «واردات در مقابل صادرات» تغییر نمود که برمبنای آن، صادر کننده می تواند ارز خودرا یا در سامانه نیما عرضه نماید و یا با واردات کالاهای مشخص شده توسط وزارت صمت، نسبت به برگشت ارز به کشور اقدام نماید.
رزم حسینی ایجاد تنوع در برگشت ارز به کشور توسط صادرکنندگان را یکی از دلیلهای روان سازی در تامین کالا عنوان نمود و اظهار داشت: در ماه اول اجرای این سیاست، ۸.۵ میلیون تُن کالای که شامل ۴.۵ تُن کالای اساسی بود از گمرکات کشور مرخص شد و این روند همچنان ادامه دارد.
وزیر صمت همین طور با اشاره به حجم بالای وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۳۸ درصد GDP کشور و حجم بالای اشتغالزایی کشور را مربوط به این وزارتخانه دانست اشاره کرد: اهتمام شد در طول این مدت کوتاه با تقسیم کار و انتصاب قائم مقام در حوزه تجاری، به مدیریت و ایجاد انسجام در این عرصه گام های موثری و رو به جلو برداشته شود.
رزم حسینی یکی از اهداف برگزاری این جلسه را ارزیابی کامل و مستقیم از وضعیت بازار استانها در امتداد عرضه و توزیع متوازن کالا در سراسر کشور دانست و عنوان کرد: باتوجه به شرایط قیمتی و تولید کالاها که در هر استان وجود دارد، تفویض اختیارات در این خصوص به ستاد تنظیم بازار استانها می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد که تصمیم نهایی دراین زمینه بعد از بررسی های بیشتر اعلام خواهد شد.
بنا بر اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایشان سپس تامین، ترخیص، توزیع و ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز در سراسر کشور را مناسب توصیف کرد و اضافه کرد: در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در روزهای عید، همچون برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر نیاز استانها، شروع خواهد شد و باتوجه به تمهیدات و اقدامات صورت گرفته دراین زمینه مشکلی نخواهد بود.
رزم حسینی همین طور از صدور و ابلاغ مجوزهای لازم جهت برگزاری فروش های فوق العاده توسط اصناف در سراسر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: مانند سنوات گذشته نظارت بر بازار در روزهای به صورت ویژه صورت خواهد گرفت و تلاش شده است تا با تامین زیرساخت ها، نظارت بر بازار به صورت هوشمند صورت گیرد.
گفتنی است جلسه ستاد تنظیم بازار بعدازظهر امروز چهارشنبه ۶ اسفند ماه به صورت ویدئو کنفرانسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد و استانداران نظرات و پیشنهادات خودرا درباب تامین کالا و تنظیم بازار ارائه دادند.1399/12/07
12:53:24
0.0 / 5
1016
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal