در همایش اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛

بازار ۱۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به همسایگان

بازار ۱۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به همسایگان

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: برمبنای پژوهش های ما کشورهای همسایه تا 1100 میلیارد دلار ظرفیت صادرات دارند که می توانیم 20 درصد این بازار را در اختیار بگیریم.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، حمید زادبوم بامداد امروز در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی درباره صادرات به کشورهای همسایه اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ در مؤسسه مطالعات تجاری، پژوهشی داشتیم که نشان می داد که کشورهای همسایه ما در حوزه واردات تا ۱۱۰۰ میلیارد دلار می توانند بازار داشته باشند.
وی اضافه کرد: باتوجه به فرمایش مقام معظم انقلاب در خصوص اینکه باید ۲۰ درصد بازار کشورهای همسایه را در اختیار داشته باشیم، این بازار برای ما تا ۲۰۰ هزار دلار ایجاد فرصت می کند البته این میزان صادرات به همسایگان نداریم.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در این چند ساله صادرات ما ۴۴ تا ۴۵ میلیارد دلار بوده است البته پتانسیل آنرا داریم که این میزان صادرات را افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: به عبارت دیگر با اتکا به منابع داخلی کشور که کم هم نیست می توانیم آنها را به تولید تبدیل نموده و صادر نماییم.
زادبوم اشاره کرد: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان نگران بازار محصولات خود نباشند بازار آنها همین کشورهای همسایه ماست. چهار کشور عمده واردکننده تا ۱۱۰۰ میلیارد دلار، امارات، ترکیه، روسیه و عربستان است که باید درباره نحوه تعامل با آنها بررسی هایی صورت گیرد. بدین سبب باید کاری نماییم تجار و صادرکنندگان ما احساس آرامش کنند.
وی افزود: صادرات برق ما به پاکستان ۱۰۰ مگاوات است که آنها علاقه مندند تا ۵۰۰ مگاوات افزایش یابد و ما این ظرفیت را داریم
رئیس سازمان توسعه تجارت اشاره کرد: توانیر در حال سرمایه گذاری است که صادرات برق به پاکستان را افزایش دهد که این اتفاق به افزایش روابط میان دو کشور کمک می نماید.
زادبوم اظهار داشت: در بحث موافقت نامه ترجیحی با ۶ یا ۷ کشور موافقت نامه ترجیحی امضا کردیم. با سوریه تجارت آزاد داریم، عضو اتحادیه اوراسیا شده ایم، با صربستان وارد مذاکره شده ایم تا تجارت آزاد داشته باشیم.
وی اشاره کرد: دستیابی به تجارت آزاد با کشورهای دیگر هوشمندی لازم را می طلبد. مثلاً برای ایجاد تجارت آزاد با اوراسیا باید هم امتیاز بدهیم و هم امتیاز بگیریم، دولت و مجلس هم حمایت کنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: با کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق که روابط اقتصادی ما یک طرفه است نمی تواند این وضعیت بلندمدت ادامه داشته باشد، ما هم اکنون ۳۰ درصد بازار افغانستان و ۲۰ درصد بازار عراق را داریم اما مرتب به ما انتقاد می کنند که ما هم باید به شما کالا صادر نماییم از همین رو تعرفه صادرات ۲۰ قلم کالا به افغانستان را صفر در نظر گرفته ایم.منبع:

1399/11/29
14:08:00
0.0 / 5
1257
تگهای خبر: آرامش , اقتصادی , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal