معاون سازمان جهاد كشاورزی خبر داد:

تولد 20 هزار رأس دام اصلاح نژادی در لرستان

تولد 20 هزار رأس دام اصلاح نژادی در لرستان

به گزارش لیدی شال لرستان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: طی سه سال قبل 20 هزار رأس دام جدید با برنامه اصلاح نژاد و استفاده از نژادهای بهتر به دنیا آمده است.


ناصر نجیب زاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برنامه ما در حوزه دام و طیور روی افزایش راندمان است.
وی افزود: نتیجه افزایش راندمان داشتن ضایعات کمتر و هزینه تولید پایین است، اگر راندمان تولید و درآمد بیشتر باشد، نفع آن برای تولید کننده و مصرف کننده که همیشه بعنوان دو وزنه در کنار هم هستند، است.
نجیب زاده عنوان کرد: در این اوضاع و در تلاطم قیمت ها تولید داخلی توانست یک مقداری ما را از مجموعه کشور نجات دهد، ما به پشتوانه همین تولید داخلی که در استان داریم توانستیم کاری نماییم.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: ما در حوزه گاوداری شیری در سه رده روستایی، واحدهای صنعتی متوسط و کوچک و بزرگ فعالیت داریم و برنامه های ما در هر رده متفاوت می باشد.
وی با اشاره به کارهای انجام شده در سنوات قبل، بیان کرد: لازم است خود مدیریت واحدهای تولیدی به منابع روز علمی تجهیز و برنامه اصلاح تغذیه و نژاد اجرائی شود.
نجیب زاده با اشاره به این که در وضعیت روستایی استفاده از نژادهای دو منظوره را در پیش گرفته ایم، چون تولید گوشت نیز برای ما مهم می باشد، اضافه کرد: طی سه سال قبل ۲۰ هزار رأس دام جدید با برنامه اصلاح نژاد و استفاده از نژادهای بهتر به دنیا آمده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: این نژادها نسبت به نژادهای دورگه مقاوم تر بوده و از لحاظ حجم تولید و مقاومت در وضعیت نامساعد و بیماریها عملکرد بهتری دارند.
وی تاکید کرد: درصدد هستیم یک پایگاه ژنتیکی در ارتباط با اصلاح نژاد دام در استان ایجاد نماییم.
نجیب زاده با اشاره به روش های مختلف اصلاح نژاد، اظهار داشت: عمل لقاح مصنوعی هزینه بالایی داشته و همه دامداران نمی توانند از پس هزینه های آن برآیند، بدین سبب روش های جایگزین با هزینه کمتر نیز وجود دارد که می توانند از آنها استفاده کنند.
منبع:

1399/11/28
14:47:47
0.0 / 5
1120
تگهای خبر: قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal