واكاوی دلایل كمبود روغن در خراسان جنوبی؛

یك مغازه پر از روغن و دیگری خالی تر از خالی!

یك مغازه پر از روغن و دیگری خالی تر از خالی!

لیدی شال: خراسان جنوبی چند ماهی است چشممان به جمال روغن به خصوص روغن جامد که مصرف بیشتری در خراسان جنوبی دارد، با وجود نظارت مسئولان روشن نمی گردد.


به بازار که سر می زنیم، در بعضی از مغازه ها هیچ اثری از روغن نیست و در بعضی دیگر چند روغن با فاصله زیاد از هم گذاشته شده تا کمی آن در قفسه ها به چشم نیاید و این یعنی ترس از نبود کالایی اساسی در مغازه ها که مردم را به خرید بیشتر آن ترغیب می کند.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، گاهی حتی در بازار روز شهر نیز نمی توانی نشانی از روغن بیابی و فروشندگان نیز نبود روغن را نرسیدن به دستشان توصیف می کنند. چیزی که آشکار است این است که روغن مایع در تمام فروشگاه های بیرجند وجود دارد، اما مردم از شایعه کمبود روغن، تعداد زیادی خرید در هر بار انجام می دهند، اما روغن جامد در فروشگاه ها با کمبود روبرو است با آنکه مصرف این نوع روغن در خراسان جنوبی از متوسط کشوری بالاتر بوده و مردم این استان بیشتر از روغن جامد به نسبت روغن مایع استفاده می نمایند.
با بررسی های مسئولان که بارها نیز بیان شده، مشکل در توزیع است، توزیعی که یک مغازه را پر از روغن نمی کند و دیگری را خالی تر از خالی.


یکی از فروشندگان به ایسنا می گوید: چند ماه است که روغن جامد یا مایع پخت و پز در شهر کمیاب شده است و همین ترس از کمیاب شدن، مردم بیش از نیاز خرید می کنند.
وی با اعلان اینکه روغن سرخ کردنی، هر ۱۰ روز چند کارتن در اختیار ما قرار می گیرد، اشاره کرد: تعدادی از مردم عادت به خوردن روغن حامد کرده اند و هرچه پولش باشدذ می خرند، اما قفسه مغازه ها از این روغن خالی است.
مسئولان در چند ماه گذشته فروشگاه های اینترنتی بسیاری راه اندازی کرده اند، اما سوال اینجاست چند درصد از مردم این فروشگاه ها شناخته و یا استفاده میکنند؛ بیشتر مردم استان عادت به خرید حضوری کرده اند و بگفته مدیر فروشگاه های اینترنتی، انگار مردم دوست ندارند این تغییر در خرید را باور کنند. بگفته مسئولان، هرگونه تغییر یا افزایش قیمت اقلام اساسی از قبیل روغن خوراکی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود و در اختیار اصناف قرار می گیرد، اما تعدادی از افراد سودجو سهمیه خودرا گران تر از حد معمول آن هم به عده خاصی می فروشند، اما تعزیرات با این امر مقابله می کنند.


بازرسی ها ادامه دارد
علی تهوری، معاون بازرسی و پشتیبانی از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: بازرسان این سازمان بصورت ویژه و در قالب تیم های تخصصی و گشت های مشترک واحدهای عمده فروشی و خرده فروشی مورد رصد و بازرسی قرار می دهند.
وی افزود: واحدهای خرده فروشی ملزم به ارائه فاکتور خرید به بازرسان و صدور فاکتور یا صورت حساب فروش در صورت در خواست مشتری به مصرف کننده هستند.
جذب و توزیع ۶۵۰ تن روغن خوراکی
الیاس جویبان، معاون امور تجاری و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز از جذب و توزیع ۶۵۰ تن روغن خوراکی در این استان آگاهی داد.
وی اضافه کرد: این مقدار غیر از سهمیه شرکت های پخش روغن است و این شرکتها نیز در هفته گذشته ۱۰۰ تن روغن خوراکی را در استان توزیع کردند.
معاون امور تجاری و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از پیگیری جذب ۴۵۰ تن روغن خوراکی برای استان آگاهی داد و اضافه کرد: از این رقم ۳۰۰ تن سهمیه صنایع و مصرف واحدهای تولید شیرینی و ۱۵۰ تن روغن خوراکی است که پیگیر جذب آن هستیم.
جویبان با اعلان اینکه مراکز خرده فروش می توانند بدون محدودیت روغن مورد نیاز خودرا از عمده فروشی ها خریداری کنند، اضافه کرد: قیمت هر بطری ۸۰۰ گرمی روغن خوراکی برای مصرف کننده حداکثر ۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.


مشکلی برای تامین روغن خوراکی وجود ندارد
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مشکلی برای تامین روغن خوراکی در خراسان جنوبی وجود ندارد، اظهار نمود: مشکل موجود در استان مربوط به روغن جامد است و پیگیر جذب روغن جامد نیز هستیم.
وی با اعلان اینکه هم اکنون فروش اینترنتی روغن جامد در سه فروشگاه استان در حال انجام می باشد و مردم می توانند از این طریق مبادرت به خرید کنند، از جذب و توزیع ۳۷ هزار حلب روغن جامد در استان آگاهی داد.
معاون امور تجاری و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اعلان اینکه ۱۹ هزار و ۵۰۰ حلب از این مقدار در شهرستان ها توزیع شده است، اضافه کرد: ۱۷ هزار و ۵۰۰ حلب روغن جامد نیز در مرکز استان و بوسیله اتحادیه های تعاونی روستایی، فرهنگیان و کارکنان دولت همین طور فروشگاه های اینترنتی و واحدهای صنفی منتخب توزیع شده است.
جویبان اظهار نمود: طرح تشدید نظارت بر بازار هر سال از ۱۵ اسفند ماه شروع می شد، اما امسال باتوجه به شرایط خاص یک ماه زودتر و از ۱۵ بهمن شروع شده است.
بازرسی ها و نظارت ها وجود دارد، اما هنوز چشم مردم به جمال روغن جامد که مصرف بیشترشان است، روشن نشده و این همان دردی است که احتکار و گران فروشی را به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/11/25
14:41:45
0.0 / 5
1089
تگهای خبر: اینترنت , بازار , تجارت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal