در ۱۰ ماهه امسال

تولید لوازم خانگی از 3 و نیم میلیون دستگاه گذشت

تولید لوازم خانگی از 3 و نیم میلیون دستگاه گذشت

لیدی شال: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در 10 ماهه امسال، از بین 29 کالای منتخب صنعتی، تولید 20 کالا نسبت به زمان مشابه سال قبل بین 0.3 تا 554 درصد افزایش یافته، تولید انواع لوازم خانگی با 39.6 درصد افزایش به بیش از 3.5 میلیون دستگاه رسیده و مانند ماه های اخیر بیشترین کاهش تولید مربوط به روغن تولید شده نباتی بوده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در ۱۰ ماهه سال جاری بیشترین افزایش تولید، مربوط به الیاف اکریلیک است که با ۵۵۴.۳ درصد رشد، تولید آن به ۴۹۰۰ تن رسیده است. کمترین افزایش تولید نیز مربوط به پودر شوینده با ۰.۳ درصد افزایش تولید بوده است. الیاف اکریلیک از مهم ترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی که در تهیه فرش ماشینی، پتو، لباس های زمستانی و کشباف های ضخیم استفاده می شود.
افزایش حدود ۴۰ درصدی تولید لوازم خانگی
پس از الیاف اکریلیک، بیشترین افزایش تولید مربوط به ماشین لباسشویی و انواع تلویزیون است که تولیدشان با ۵۳.۲ و ۴۴.۷ درصد در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب به ۸۸۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۹۹۵ هزار دستگاه رسیده است. تولید این دو محصول در زمان مشابه سال قبل ۵۷۴ هزار و ۶۷۰ دستگاه و ۶۸۷ هزار و ۴۰۰ دستگاه بوده است. تولید یخچال و فریزر نیز در طول این مدت با افزایش ۳۰.۸ درصدی از یک میلیون و ۲۸۸ هزار دستگاه در ۱۰ ماهه اول سال قبل به بیش از یک میلیون و ۶۸۶ هزار دستگاه در زمان مشابه سال جاری رسیده است.
در مجموع در ۱۰ ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با ۳۹.۶ درصد افزایش به بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه رسیده است. اما با وجود افزایش چشم گیر تولید لوازم خانگی در امسال، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم و اواخر شهریور ماه مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پاسخ به چرایی این روند گفته بود که برخی آمارها نشان میدهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد و وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریده اند و در گوشه ای احتکار کرده اند.
با این حال بتازگی مدیرکل دفتر صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک برنامه تلویزیونی وعده داد که با عرضه اختصاصی ورق های فولادی به تولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور، قیمت لوازم خانگی در بازار کاهش پیدا می کند.
تولید کمباین نیز در طول این مدت با بیش از ۴۴ درصد افزایش تولید به ۵۱۹ دستگاه رسیده است. لاستیک خودرو و نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی نیز دو کالایی هستند که تولیدشان بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.
در این میان تولید داروی انسانی که در بیشتر ماه های سال قبل نسبت به سال ۱۳۹۷ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشت، در ۱۰ ماهه اول سال جاری فقط ۰.۵ درصد افزایش داشته و از ۴۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون عدد در در ۱۰ ماهه اول سال قبل به ۴۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون عدد در زمان مشابه سال جاری رسیده است.
تولید کدام کالاها کاهش یافت؟
تولید ۹ کالا نیز در مدت یاد شده کاهشی و همانند دو ماه گذشته بیشترین کاهش تولید مربوط به روغن تولید شده نباتی بوده که با ۱۸.۶ درصد کاهش از حدود یک میلیون و ۴۹۴ هزار تن در ۱۰ ماهه اول سال قبل به یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن در زمان مشابه امسال رسیده است. کمترین کاهش تولید در مدت یاد شده نیز مربوط به انواع کاغذ بوده که تولید آن ۳.۴ درصد کمتر شده است.
اواخر شهریورماه بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش پیدا کرد. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛ بطوریکه این کالا یا در مغازه ها و فروشگاه های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. بااینکه بنا بر وعده مسئولان مربوطه قرار بود از اوایل دی ماه روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما بنظر می رسد این وعده خصوصاً در بخش روغن جامد هنوز عملیاتی نشده است؛ بطوریکه مردم مجبورند برای تهیه روغن مصرفی خود یا ساعت ها در صف های طولانی بایستند یا بهای گزافی پرداخت کنند یا در ازای خرید کالاهای دیگر روغن مورد نیازشان را خریداری کنند. در همین راستا همچنان گزارش هایی از فروش الزامی کالاهای دیگر برای عرضه روغن منتشر می شود؛ به این معنا که برخی فروشگاه ها به شرطی روغن را به مشتری می فروشند که کالاهای مدنظر فروشگاه را خریداری کند. بتازگی هم باردیگر گزارش هایی از کمیاب شدن روغن مایع در بازار انتشار یافته بود، اما بتازگی رئیس سازمان پشتیبانی از تامین روغن خام خبر و وعده داد که توزیع روغن مایع و جامد در حداقل زمان ممکن صورت گیرد.
همین طور در طول این مدت تولید چرم، کولر آبی و الکتروموتور با کاهش ۱۳.۵، ۱۱.۹ و ۱۱ درصدی روبه رو شده است؛ بطوریکه تولید چرم در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار فوت مربع و ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار فوت مربع بوده است. همین طور تولید کولر آبی از ۹۶۹ هزار دستگاه در ۱۰ ماهه سال قبل به ۸۵۳ هزار و ۹۰۰ دستگاه در زمان مشابه سال جاری رسیده است. البته آمارهای جدید در مواردی اختلافاتی با گزارش های انتشار یافته قبلی داشت که علت آن افزایش جامعه آماری واحدهای منتخب عنوان شده است.
علاوه بر کالاهای یاد شده، تولید اتوبوس و مینی بوس و ون، سموم دفع آفات نباتی، نخ فیلامن پلی استر، الیاف پلی استر و الکتروموتور در ۱۰ ماهه امسال نیز کاهش یافته است.
منبع:

1399/11/23
23:05:09
0.0 / 5
1227
تگهای خبر: بازار , پنبه , تجارت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal