خروج خودرو های لوكس از یك زیان بیمه ای!

خروج خودرو های لوكس از یك زیان بیمه ای!

لیدی شال: با وجود نوسان تند قیمت ها در بازار خودرو به استناد مصوبه بیمه شخص ثالث، تمامی خودرو ها با هر قیمتی فقط امکان پوشش بیمه ای تا سقف مشخصی که برای امسال 220 میلیون تومان بود را داشته و مابقی مشمول پرداخت خسارت نبود که به زیان خودرو های با قیمت بیش از سقف تعیین شده (غیرمتعارف یا لوکس) تمام می شد، این در حالیست که بیمه مرکزی وعده داده با رایزنی های صورت گرفته از سال آینده تمامی خودرو ها تا سقف پوشش بیمه ای انجام شده خسارت دریافت نمایند.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، پیش از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال۱۳۹۵، قانونگذار حد مشخصی برای مسئولیت مقصر حادثه رانندگی جهت پرداخت خسارت مالی وارده به خودرو زیان دیده تعیین نکرده بود و اگر یک خودرو لوکس چند صد میلیونی گرفتار خسارت می شد امکان پرداخت کامل خسارت وجود داشت. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث خودرو ها برمبنای معیار قیمت به دو نوع متعارف و نامتعارف تفکیک و برای جبران خسارت مالی خودرو های نامتعارف حد تعیین شد؛ بطوریکه خودروی متعارف خودروئی است که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام در آن سال باشد و خودرویی که قیمت آن بیشتر از این حد باشد نامتعارف تلقی می شود.

بر این اساس امسال رقم ۲۲۰ میلیون تومان معیار شناسایی خودرو ها در پرداخت خسارت قرار گرفت و خودرو های تا این سقف متعارف و بالاتر از آن نامتعارف اعلام گردید. در این شرایط اگر یک خودروی متعارف که قیمت آن امسال حداکثر ۲۲۰ میلیون است در یک حادثه رانندگی گرفتار خسارت مالی شود، میزان خسارت به هر اندازه ای که باشد باید توسط مقصر حادثه جبران شود و هیچ محدودیتی برای پرداخت خسارت وجود ندارد.

اما برای خودرو های غیر متعارف و بالای ۲۲۰ میلیون تومان، با عنایت به این که از نظر قانونگذار خودرو لوکس (نامتعارف) است حتی اگر این خودرو خسارت کلی دیده و اسقاطی شده باشد مقصر حادثه فقط تا حد ۲۲۰ میلیون تومان مسئول بوده و پرداخت خسارت بیش از این مبلغ بر عهده مقصر و به تبع آن بر عهده بیمه گر نیز نخواهد بود.

در حال حاضر با تغییرات قیمت خودرو نسبت به سال ۱۳۹۵ این روال نمی توانست پاسخگو باشد چونکه اغلب خودرو های موجود با رقم بیش از ۲۲۰ میلیون تومان هستند و صاحب خودرو با وجود پرداخت حق بیمه امکان استفاده از پوشش بیمه ای رابه طور کامل نداشته و صاحبان خودرو های بالای این قیمت متضرر می شوند.

چندی پیش بود که خسرو جردی - مدیر کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی- در این رابطه به ایسنا گفته بود که این قاعده قانون مصوب مجلس است و نمی توان خلاف آن عمل کرد ولی تا حدی که امکان داشته تفسیر شرکت های بیمه به نفع زیان دیدگان انجام می گیرد و پرداخت خسارت نیز به بالاترین حد ممکن صورت می گیرد؛ اما اعمال تغییرات اساسی در این خصوص نیاز به اصلاح قانون در مجلس دارد. این در شرایطی است که بیمه مرکزی و شرکت های بیمه متقاضی اصلاح این قانون هستند و به همین دلیل لایحه ای بوسیله دولت به مجلس ارائه شده و این تقاضای صنعت بیمه است، چونکه محاسبات این روش برای شرکت های بیمه نیز دشوار و از طرفی سبب نارضایتی زیان دیدگان شده که این در نهایت به نفع شرکت های بیمه نیز تمام نخواهد شد.

اما تازه ترین اعلام سلیمانی- رئیس کل بیمه مرکزی- از این حکایت دارد که شیوه پرداخت خسارت برای خودرو های غیر متعارف در سال آینده تغییر خواهدنمود.

وی گفته که بیمه مرکزی به دنبال آنست که از سال آینده به همه خودرو ها تا سقف پوشش بیمه ای که انجام شده، خسارت داده شود و دیگر بحث خودروی متعارف و غیرمتعارف مطرح نباشد.

گرچه رئیس کل بیمه مرکزی توضیح درباره جزئیات این تغییر ارائه نکرده ولی اظهارات پیشین مدیر کل نظارت فنی بر بیمه های غیرزندگی بیمه مرکزی از این حکایت داشت که پیشنهاد بیمه مرکزی این بوده که با اعمال تغییرات در این ماده از قانون، بیمه گر مکلف باشد خسارت واقعی خودروی زیان دیده را (بدون توجه به اینکه خودرو ارزان است یا لوکس) تا سقف تعهدات مالی الزامی و اختیاری مندرج در بیمه نامه مقصر حادثه محاسبه و پرداخت کند. این در شرایطی است که برمبنای قانون حاضر اگر تعهد مالی خودرو مقصر در بیمه نامه مثلا ۵۰ میلیون تومانی باشد و به خودروی زیاندیده که غیر متعارف است ۳۰ میلیون تومان خسارت وارد شده باشد، شرکت بیمه باید طبق قاعده متناظر که توضیح داده شده عمل کند یعنی ممکنست فقط ۱۰ میلیون تومان از خسارت وارده جبران شود که این با فلسفه بیمه همخوانی ندارد ولی تا زمانی که قانون اصلاح نشود برای همه همچون شرکت های بیمه لازم الاجراست.

منبع:

1399/11/21
20:52:50
0.0 / 5
1301
تگهای خبر: بازار , زندگی , قیمت , لوكس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal