اتاق بازرگانی ایران اعلام كرد؛

نشانه هایی از خروج اقتصاد ایران از ركود كرونائی

نشانه هایی از خروج اقتصاد ایران از ركود كرونائی

لیدی شال: تازه ترین گزارش اتاق تجاری ایران از وضعیت اقتصادی کشور نشان میدهد که اقتصاد ایران می تواند در ماه های آتی به خروج از رکود امیدوار باشد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مرکز پژوهش های اتاق ایران، گزارش دوره شانزدهم طرح شاخص مدیران خرید (PMI) کل اقتصاد در دی ماه ۱۳۹۹ و گزارش دوره بیست و هشتم طرح شاخص مدیران خرید بخش صنعت را منتشر نمود. اطلاعات این گزارش نشان میدهد در دی ماه، وضعیت شامخ کل اقتصاد و بخش صنعت در آذرماه نسبت به ماه قبل با اندکی بهبود روبه رو شده اما همچنان زیر رقم ۵۰ واحد و در محدوده رکود و انقباض قرار دارد.
بر اساس اطلاعات ارائه شده، شامخ اقتصاد ایران در دی ماه به عدد ۴۸.۸۳ رسیده که نسبت به عدد ۴۷.۷۷ آذر ماه بهبودی نسبی را نشان می دهد، هرچند برای عبور از رکود و مثبت شدن اوضاع این عدد باید از عدد ۵۰ عبور کند.
در این ماه شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۳.۹۹) نسبت به آذر (۴۴.۱۱) نیز کاهش جزئی داشته و همچنان تقاضای مشتریان در کل اقتصاد به سطح مطلوب نرسیده است.
از سوی دیگر شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۴۹.۴۷) طی ۱۶ ماه از شروع شروع طرح بیشترین مقدار خودرا به ثبت رسانده که بیشتر متأثر از میزان موجودی در بخش خدمات و کشاورزی است.
آنچه که بیشترین اهمیت را دارد افزایش قابل توجه خوشبینی فعالان اقتصادی به آینده است که خوشبینی به بهبود اوضاع در بهمن ماه به بالاترین حد از زمان شروع بررسی ها از طرف اتاق تجاری رسیده است.
در دی ماه امسال، رقم شاخص مدیران خرید صنعت ۴۹.۷۹ محاسبه شده است؛ بااینکه همچنان فعالان اقتصادی در بخش صنعت برای سومین ماه پی در پی رقم کمتر از ۵۰ را گزارش کرده اند؛ اما این شاخص روند صعودی داشته و انتظارات بیشتر صنایع برای بهبود فعالیت در بهمن ماه و خروج از رکود، مثبت ارزیابی شده است.
در این ماه شاخص مقدار تولید محصولات (۴۸.۶۵) نسبت به ماه قبل (۵۰.۷۵) تا حدودی کاسته شده که بنظر می رسد همراه با کاهش تقاضا و کمبود نقدینگی، تولید برخی صنایع اثرگذار نیز کمتر شده است.
در این میان شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی (۵۳.۹۴) نسبت به دی ماه (۵۱.۰) افزایش بیشتری داشته است و انتظار می رود فعالیت اقتصادی صنایع در ماه های پایانی سال افزایش یابد.
همچنین شاخص قیمت محصولات تولیدشده (۵۰.۸۶) هرچند قیمت محصولات در این ماه نیز افزایشی بوده اما به کمترین مقدار خود طی ۹ ماه گذشته رسیده است. بنظر می رسد کاهش تقاضای مشتریان و کاهش قیمت ارز در بازار در این مساله نقش داشته است.


منبع:

1399/11/19
22:08:51
0.0 / 5
1121
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal